۳ دی ۱۳۹۶، ۹:۳۳
کد خبر: 82773460
T T
۰ نفر

زنگ خطر سرطان های زنانه را بشناسید

۳ دی ۱۳۹۶، ۹:۳۳
کد خبر: 82773460
زنگ خطر سرطان های زنانه را بشناسید

تهران- ایرنا- یك فلوشیپ انكولوژی سرطان تخمدان، رحم‌ و دهانه رحم را به عنوان شایع ترین سرطان ها زنان در بین زنان ایرانی عنوان كرد.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی دومین كنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی دكتر فرح فرزانه در آستانه برگزاری این كنگره گفت: در بین سرطان‌های شایع زنان سرطان تخمدان هشتمین، رحم یازدهمین و دهانه رحم سیزدهمین سرطان است كه طی سال‌های اخیرشیوع این سرطان‌ها رو به افزایش است.
وی با بیان اینكه تاكنون علت دقیق بروز سرطان تخمدان در بین زنان شناخته نشده است، افزود: اما تاكنون عوامل محیطی و ژنتیكی بسیاری از جمله نازایی، چاقی و ... در بروز این سرطان نقش دارد.
این متخصصان زنان و نازایی تصریح كرد: سرطان تخمدان دارای علامت مشخصی نیست اما در برخی موارد با علایم گوارشی به خصوص نفخ شكم بروز می یابد؛ البته تنها بروز نفخ را نمی توان دلیلی برای ابتلای فرد به سرطان تخمدان محسوب كرد. نفخ و سایر علایم گوارشی در زنان باید جدی تلقی شود.
دبیر علمی دومین كنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی گفت: در سرطان جسم رحم شایع ترین علامت خونریزی های غیر طبیعی است و معمولا عواملی چون چاقی و پریودهای دیر به دیر و فشارخون بالا و دیابت می توانند از عوامل خطر باشند. تشخیص با نمونه گیری از داخل رحم بوده و درصورت تشخیص زودرس درمان قطعی امكان پذیر است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در ادامه درباره سرطان دهانه رحم، خاطرنشان كرد: سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه به صورت خونریزی بعد از نزدیكی خود را نشان می‌دهد؛ اما می‌توان قبل از آن در مرحله ضایعات پیش سرطانی با انجام ویزیت زنان و پاپ اسمیر دوره‌ای این بیماری را تشخیص داد و درمان كرد.
این فلوشیپ انكولوژی با توجه به سرطان دهانه رحم، یادآور شد: عامل اصلی این سرطان یك ویروس شناخته شده است كه عمدتا از طریق رفتار نامناسب جنسی، ازدواج زیر 16 سال، استعمال سیگار و قلیان فرد را درگیر می كند.
وی اضافه كرد: جهت تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم به زنان متاهل بالای 21 توصیه می شود حداقل هر سه سال پس از ازدواج تست پاپ اسمیر را انجام دهند.
دومین كنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی 25 تا 27 بهمن‌ سال‌جاری در مركز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی( سالن ابوریحان) با محورهایی همچون مامایی، ژنیكولوژی، پریناتولوژی، اندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، سندرم تخمدان پلی كیستیك و ... با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته داخل و خارج از كشور برگزار خواهد شد.
علاقمندان جهست كسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.dtogi.ir مراجعه كنند.
علمی**9157
تنظیم: منصوره شوشتری**انتشار: محتشمی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me
۰ نفر