۳ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۳۰
کد خبر: 82741186
T T
۰ نفر
تمدن اسلام بر پایه وقف است/ نابودی داعش یك فتح الفتوح بود

قم- ایرنا- مدیركل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به اینكه تمدن اسلام بر پایه وقف است، گفت: پیامبر اسلام (ص)، حضرت فاطمه (س) و حضرت علی(ع) از بزرگترین واقفان در جهان اسلام هستند و ما نیز امروز باید در ترویج این سنت حسنه تلاش كنیم.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه قم افزود:در جامعه آن روز جاهلی كه به زنان به عنوان كنیز نگاه می كردند، پیامبر اسلام (ص) حضرت فاطمه زهرا (س) را مسئول و متولی موقوفات تعیین نمودند، بنابراین نقش زنان در این زمینه درتاریخ اسلام برجسته است.
وی اظهار داشت: علمای ربانی به عنوان تربیت یافتگان مكتب پیامبر اسلام (ص) خود واقف و هم مروج فرهنگ وقف بودند و بسیاری از بزرگان محصول اقدام خیراندیشانه واقفان می باشند.
وی به عنوان نمونه گفت: ابن خلدون خاطرنشان می كند، رواج بازار دانش در مشرق زمین به سبب فراوانی عمران و كمك به طالبان دانش از اوقاف است.
وی ادامه داد: تمدن ما بر پایه وقف است و خواجه نصیرالدین طوسی هم خود واقف و هم متولی موقوفات كشور پهناور ایران اسلامی بوده و از این موقوفات كتابخانه ای با 400 هزار جلد كتاب را تاسیس كرده است.
حسینی مقدم گفت: یكی از ماموریت های وقف، اداره بقاع متبركه امام زادگان است و در قم صدها شخصیت از نسل اهل بیت (ع) در اطراف حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) دفن هستند و در میان آنان ، فرزند بلافصل حضرت جواد(ع) نیز قرار دارد.
وی همچنین از علما و شخصیت های دینی خواست نسبت به ترغیب مردم برای سوق دادن بخشی از موقوفات به سمت نمازجمعه تاكید كرد.
استان قم دارای 14 هزار موقوفه است.
مدیركل اوقاف قم همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هفته بسیج گفت: این هفته با خبرمسرت بخش نابودی داعش به عنوان یك فتح الفتوح بزرگ مقارن شده كه باید به همه بسیجیان بویژه رزمندگان مدافع حرم، تبریك گفت.
وی ادامه داد: متاسفانه جنایتكاران داعش با اقدامات خود روی بشریت را تاریك و ظلمانی كردند.
حسینی مقدم اظهار داشت: افتخار همه ما این است كه با روحیه بسیجی در همه عرصه ها از نظام اسلامی و آرمان های بلند آن دفاع كنیم و خداوند بزرگ را شاكریم كه فرمانده كل قوای همه بسیجیان، خود بسیحی مجاهد جانباز و اسلام شناس حاضر در صحنه است.
وی یادآورشد: همین جا باید دست بیعت خود را در دستان فرمانده كل قوا قرار داده و با آن حضرت به عنوان سربازان و بسیجیان ایشان بیعت كنیم كه تا آخرین نفس و قطره خون از اسلام و اهل بیت حمایت خواهیم كرد.
از 29 آبان ماه تا پنجم آذر به عنوان هفته بسیج نامگذاری شده است.
7401/ 6133/ خبرنگار- بهمن اطمینان ** انتشار- جعفرمسلمی

سرخط اخبار استان‌ها