۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۵۳
کد خبر: 82732106
T T
۰ نفر

وزارت جهادكشاورزی: نان مردم آلوده به خاك نیست

۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۵۳
کد خبر: 82732106
وزارت جهادكشاورزی: نان مردم آلوده به خاك نیست

تهران - ایرنا - وزارت جهاد كشاورزی با رد ادعاهایی در زمینه بی كیفیتی گندم، اختلاط گندم غیرخوراكی با گندم خوراكی و آلودگی نان مردم به خاك اعلام كرد: گندم براساس استاندارد ملی ایران در سه درجه بندی توسط دولت خریداری می شود.

به گزارش ایرنا، وزارت جهادكشاورزی روز چهارشنبه در اطلاعیه ای به ادعاهای خلاف واقع برخی و انتشار اخباری درباره كیفیت گندم داخلی و اختلاط با خاك و گندم غیرخوراكی پاسخ داد و تاكید كرد: در پی استمرار خودكفایی در تولید گندم و نجات كشور از وابستگی به این كالای اساسی كه با تلاش كشاورزان و برنامه ریزی و مدیریت صحیح و همچنین تامین به موقع نهاده های باكیفیت حاصل شده است، عده ای تحقق این آرمان بنیادی نظام اسلامی را تاب نیاوردند و با هجمه های مختلف و طرح ادعاهای خلاف واقع در مقطعی كیفیت گندم تولیدی كشور را از نظر پروتئین و گلوتن زیر سئوال بردند.
در این اطلاعیه آمده است: این درحالیست كه پیرو روشنگری های قبلی و اعلام معاون امور زراعت این وزارت مبنی بر اینكه بیش از 40 درصد گندم تولیدی ایران دارای كیفیت ممتاز است و در مراحل قبلی نیز باكیفیت بودن گندم داخلی براساس آزمایش های مراجع رسمی به اثبات رسیده بود، هجمه به موضوع گندم در فضای رسانه ای كشور شكل دیگری به خود گرفت و این بار ادعای خلاف واقع دیگری مبنی بر اختلاط گندم با خاك مطرح شد و این عده با القای شائبه آلودگی نان مصرفی مردم به خاك، در پی تشویش اذهان عمومی مردم برآمدند.
وزارت جهادكشاورزی تاكید كرده است: براساس استاندارد ملی ایران (شماره 104 «گندم - ویژگی ها و روش های آزمون») گندم خوراك انسان در سه درجه طبقه بندی شده و همه گندم هایی كه دولت در قالب خرید تضمینی طی سال های اخیر از كشاورزان خریداری كرده مطابق با استاندارد یاد شده و در درجات یك تا سه قرار داشته است و براین اساس اختلاط گندم غیر خوراكی با گندم خوراك انسان با قاطعیت رد می شود.
قیمت تضمینی خرید گندم داخلی بر پایه افت های مفید (شكستگی گندم) و غیرمفید (علف هرز،كلوخ و سنگ) توسط دولت با در نظرگیری یك جدول ماتریسی تعیین می شود.
براساس ارزیابی های انجام شده توسط مركز پژوهش های غلات در قالب جدول پاكی، عملكرد خرید تضمینی 8.8میلیون تن گندم در سال 1396 نشان می دهد، متوسط افت مفید و غیرمفید گندم خریداری شده به ترتیب 1.39 و 1.36 درصد بوده است بنابراین طرح این موضوع كه گندم كشور با هفت درصد خاك خریداری و به كارخانجات تحویل داده می شود، به هیچ وجه صحت ندارد و تكذیب می شود زیرا افت غیرمفید گندم امسال 1.36 درصد است.
وزارت جهادكشاورزی، چنین آمارهایی را بیانگر فرصت طلبی برخی سودجویان كه در همه صنوف و طبقات اجتماعی مشاهده می شوند و قشر شریف و زحمتكش كشاورز به ویژه گندمكاران را از هرگونه تخلف در فروش گندم به دولت مبری می داند.
این اطلاعیه می افزاید: وزارت جهاد كشاورزی تمهیدات لازم را برای جلوگیری از هرگونه سودجویی پیش بینی كرده و در فصل خرید جاری با مشاهده برخی موارد نامتعارف از استاندارد 104 و اختلاط خاك در تحویل گندم به مراكز خرید ضمن خودداری از تحویل گیری، متخلفین را به منظور برخورد قانونی به دستگاه های مسئول و مراجع قضایی معرفی كرده است.
وزارت جهادكشاورزی تاكید كرده است: استاندارد ویژگی های آرد گندم (شماره 103) در كشور اجباری است و تاكید شده كه دانشگاه علوم پزشكی و اداره كل استاندارد استان به صورت مستمر بر ویژگی های آرد نظارت و با متخلفین برخورد قانونی می كنند.
بنا بر اعلام این وزارتخانه، هرگونه استفاده از افزودنی های خوراكی در تولید آرد منوط به اخذ مجوز واحد تولیدی از دانشگاه علوم پزشكی بوده كه باید با اصلاح پروانه ساخت انجام پذیرد و در غیر این صورت واحدهای تولیدی مجاز به این اقدام نمی باشند و دانشگاه علوم پزشكی با هرگونه مغایرت با استاندارد برخورد كنند.
به گزارش ایرنا، به تازگی «سیدمحمدرضا مرتضوی» رییس هیات مدیره كانون انجمن های صنایع غذایی ایران از اختلاط هفت درصدی گندم با شن و ماسه خبرداد و گفت: با افزایش قیمت گندم توسط دولت، برخی دلالان و كشاورزان، گندم را با خاك و شن و ماسه مخلوط می كنند تا با قیمت های بالاتری آن را به فروش برسانند.
طبق گفته های فعالان صنفی، گندم دارای 17 درصد ضایعات، اختلاط گندم خوراكی با گندم غیرخوراكی و بی كیفیت بودن آرد است كه در كیفیت نان مصرفی نیز تاثیر دارد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9186*2025
خبرنگار: هما همت خواه*انتشار: لیلا جودی
۰ نفر