۱۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۸:۲۸
کد خبر: 82717547
T T
۰ نفر
علت اصلی عدم پیشرفت جودو در كشور ضعف مربیان است

اردبیل- ایرنا- رئیس فدراسیون جودو، جوجیتسو و كوراش گفت: ضعف مربیان منجر به پس ‌رفت ورزش می شود وعلت اصلی عدم پیشرفت جودو در كشور نیز ضعف مربیان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار محمد درخشان روز پنجشنبه در مجمع انتخاباتی هیات جودو استان اردبیل افزود: امروز بسیاری از قوانین جودو در دنیا عوض شده اما متاسفانه مربیان ما هنوز از قوانین و تكنیك های گذشته استفاده می كنند.
وی با اشاره به اینكه از سال 2008 میلادی تغییرات زیادی در رشته ورزشی جودو در دنیا اتفاق افتاده است، اظهار كرد: تاكنون از 64 تكنیك مورد استفاده در جودو كاربرد بیش از 30 تكنیك حذف شده و لازم است برای رسیدن به جایگاه حقیقی خود در دنیا مربیان از آخرین قوانین و تغییرات این رشته ورزشی آگاهی داشته باشند.
وی آگاهی و به روز بودن داوران جودو یاد آور شد و بیان كرد: ایستایی در جودو معنا ندارد و تغییر و تحول در آن ادامه دارد و باید فعالان این رشته ورزشی برای موفقیت در میادین دانش و آگاهی خود را به روز كنند.
وی اضافه كرد: ما شاهد استفاده مربیان، داوران و ورزشكاران كشور از قوانین و فنون تاریخ گذشته و ابتدایی هستیم در حالی كه فدراسیون جهانی نرمش زیادی در مقررات و قوانین داشته است.
درخشان با بیان اینكه زمانی ما چندین سال از دنیا عقب مانده بودیم، گفت: حتی رنگ لباس و رنگ تشك مسابقات جودو عوض شده بود و ما با همان لباس قبلی در تشك های قدیمی مسابقه برگزار كرده و در رقابت ها شركت می كردیم.
رئیس فدراسیون جودو، جوجیتسو و كوراش افزود: فدراسیون به دنبال احیای این رشته ورزشی در همه استانهای كشور است تا ایران به جایگاه شایسته خود در دنیا دست یابد.
وی اظهار كرد: بنا به دلایلی رشته‌های جوجیتسو و كوراش در سالهای اخیر تحت نظر فدراسیون جودو قرار گرفته كه هر كدام از آنهارشته ورزشی جدایی می باشد و اختلاط آنها با جودو درست نیست.
وی ادامه داد: احتمال اینكه در ماه‌ها یا سالهای آینده با تصمیم وزارت ورزش و جوانان هر كدام از این رشته‌ها مستقل شده و یا از فدراسیون جودو جدا شوند وجود دارد.
در مجمع انتخاباتی هیات جودو استان اردبیل كه دو نفر كاندیدا داشت اسدالله محقق با كسب 13 رای از 17 رای ماخوذه به مدت چهار سال به عنوان رئیس هیات جودو استان اردبیل انتخاب شد.
خبرنگار: نعمت محسن زاده** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
6130/6016