۱۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۰۵
کد خبر: 82717469
T T
۰ نفر
سمن ها مسائل ومشكلات خود را با استاندار هرمزگان درمیان گذاشتند

بندرعباس - ایرنا - استان هرمزگان به عنوان پایتخت اقتصادی كشور با آسیب ها و مشكلات اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی زیادی رو برو است كه می توان این آسیب ها را با كمك و استفاده از توان سازمان های و تشكل های مردم نهاد كه رابط بین دولت و مردم هستند ، كاهش داد.

به گزارش ایرنا ، در نشست صمیمی كه ظهر امروز پنجشنبه بین نمایندگان سازمان های مردم نهاد و استاندار هرمزگان برگزار شد ، جمعی از نمایندگان تشكل های مردمی در حوزه های مختلف به طور جداگانه درد دل ها و مسائل و مشكلات خود را با استاندار در میان گذاشتند و نظرها و پیشنهادهای خود را جهت پیشرفت و توسعه استان بیان كردند.
* مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان هرمزگان به عنوان اولین سخنران در این نشست گفت: در مجموع 225 سمن فعال در استان داریم كه مهم ترین مشكل این سمن ها نداشتن مكان مناسب است كه شاید این اشكال از سوی خود ما باشد كه دنبال این موضوع را نگرفتیم.
عبدالباسط خطیبی زاده افزود: سمن ها صدای مردم و بازوی محكمی برای دولت هستند كه داوطلبانه كار می كنند و اگر تشكلی نداشته باشیم ، این گروه های مردمی از هم می پاشد.
وی با اشاره به اینكه 35 درصد سمن های سلامت در كشور ناموفق بودند ، گفت: علت این امر نداشتن آموزش و برنامه راهبردی بوده كه این گونه نشست ها و گفت و گوها به طور قطع نتیجه بخش است.
در این زمینه استاندار هرمزگان نیز از مدیركل امور اجتماعی استانداری هرمزگان خواست پیگیر مكانی مناسب از سوی دستگاه های دولتی و یا مكانی اجاره ای برای تشكل های مردم نهاد باشد.
خطیب زاده یاد آورشد: از سمن ها آن طور كه باید حمایت نمی شود و برنامه ها و كارهایشان خوب معرفی نمی شود كه از صدا وسیما و رسانه ها خواستاریم اطلاع رسانی داشته باشند.
وی گفت: مدرسه بیمارستانی موسسه ساحل خلیج فارس كه نخستین مدرسه در كشور بود ، نامی از آن برده نشد و این ضعف از استانداری است .
* رئیس هیات مدیره انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان و نماینده معلولان در استان نیز گفت: این استان دارای صنایع و شركت های بزرگ در غرب شهر بندرعباس و حاشیه جنوبی تنگه خلیج فارس است اما از امكانات و ابزار و درآمدهای این شركت ها بهره مند نیستیم.
محمد حسن استاد افزود: تنها سودی كه این صنایع برای ما دارند تخریب محیط زیست و بی بهره گذاشتن منابع بومی و ساكن در استان است .
وی بیان داشت: همان طوری كه می دانید مناطق آزاد باید یك درصد از درآمد خود را به بهزیستی بدهند اما تاكنون هیچ پرداختی نداشته اند و در این مناطق ، كمترین نیرو بومی و افراد معلول در استان را شاهد هستیم .
نماینده معلولان استان هرمزگان اظهار كرد: از استاندار هرمزگان تقاضا داریم كه شركت های بزرگی كه در غرب بندرعباس هستند ، ملزم شوند از كارگاه های تولیدی اقشار بی سرپرست ، معلول ، زنان بی سرپرست و بدسرپرست استان حمایت كنند.
استاد یكی دیگر از مشكلات معولان استان را نامناسب سازی حمل و نقل عمومی شهر بندرعباس عنوان كرد و گفت: با اصلاح ساختار حمل و نقل عمومی و تدابیر استانداری می توان پنج تا 10 دستگاه خودروی ون را از مناطق آزاد به راحتی وارد استان كرده و این مشكل را حل كرد.
وی همچنین گفت: یك ستاد مناسب سازی داریم كه از سال 80 در استان شكل گرفته است اما طی این سالها فضای شهری مناسب و اماكن عمومی برای افراد معلول و سالمند در نظرگرفته نشده است كه از استاندار دعوت می كنیم یك نشست ویژه در این زمینه صورت گیرد چرا كه حضور و مشاركت معلولان در جامعه بدون در نظر گرفتن فضای شهری و اماكن عمومی میسر نیست.
وی ضمن دعوت از استاندار در مراسم 12 آذر روز جهانی معلولان گفت: آمار معلولان در استان هرمزگان بسیار بالاتر از نرم جهانی و كشوری است ، فضای ورزشی در استان برای حضور معولان مناسب نیست و از استاندار به عنوان نماینده رئیس جمهوری خواستاریم كه از صنایع بزرگ و شركت ها كه مهم ترین و پردرآمدترین بنگاه های در استان هستند، به معلولان و توان خواهان حمایت كنند.
وی گفت: فضاهای بدون استفاده و خالی زیادی در هرمزگان وجود دارد كه سازمان های مردم نهاد فعال می توانند از این سازمان ها استفاده كنند.
*نماینده تشكل های علمی و پژوهشی استان هرمزگان نیز با اشاره به اینكه تولید و رشد یافتگی هر كشوری مدیون خلاقیت و علم است ، گفت: تشكل های علمی خلاصه اهدافشان این است كه می خواهند علم را گسترش دهند و نیروها را به صورت كمی و كیفی تربیت كنند و با دستگاه های دولتی و دانشگاه ها همكاری كنند.
فاطمه تقی پور افزود: باید سمن های علمی در مراكز تصمیم گیری حضور فعال داشته باشند اما مشكل ما این است كه ادارات واحد تحقیقاتی و پژوهشی جداگانه دارند و كارهای پژوهشی خود را به آن ها محول می كنند .
استاندار هرمزگان نیز در این خصوص اعلام كردند كه بخش نامه هایی از سوی این تشكل تهیه و به همه ادارات ابلاغ كنند كه از مشورت تخصصی سمن ها استفاده شود.
همتی گفت: همچنین برای دانش آموزان 2 سال آخر دبیرستان كه قرار است در كنكور سراسری شركت كنند ، طرح دهید تا كلاس های تقویتی برگزار شود تا در همه مناطق استان اقدام تقویتی علمی صورت گیرد.
*نماینده سمن های زیست محیطی اداره كل محیط زیست استان هرمزگان نیز گفت: دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته با فضا سازی انجام شده موجب افزایش سمن ها شد اما باید قرار داد همكاری با این سمن ها نیز بسته شود نه اینكه دستگاه های دولتی از سمن های خارج از استان استفاده كنند.
مریم اقبالی افزود: مسائل زیست محیطی شهر بندرعباس زیاد است كه از آن جمله می توان به ورود فاضلاب به دریا ، ساخت و سازهای حریم 60 متری و ساخت ساختمان های بلند اشاره كرد.
وی بیان داشت: تغییرات اقلیمی موجب بالا رفتن یك تا 2 درجه ای حرارت می شود كه این امر موجب نابودی مرجان های جزیره هرمز و لارك شده است و در آینده برای مردم آسیب هایی را به همراه خواهد داشت.
نماینده سمن های زیست محیطی هرمزگان ادامه داد: طرح های كلان چون ملی است هیچ نگاه استانی در آن دیده نمی شود كه لازم است پروژه هایی كه انجام می شود پشتوانه علمی و تحقیقاتی آن را هم لحاظ كنند.
استاندار هرمزگان نیز در خصوص مشكل ورود فاضلاب به دریا گفت: در این زمینه نشست هایی با شهرداری و متولیان امر صورت گرفته و یكی از اولویت های استانداری سر و سامان دادن به فاضلاب شهری است كه بخشی از آن برای فضای سبز استفاده شود.
همتی گفت: این بنا را داریم كه تمامی آب های شیرین سدهای استان برای احیای دشت ها و كشاورزی استفاده شود و برای آب شهری و روستایی از آب شیرین كن استفاده شود.
وی یاد آورشد: 80 بنگاه اقتصادی در هرمزگان شناسایی شده كه مالیات و ارزش افزوده خود را به خارج از استان منتقل می كنند و مسائل اجتماعی و آلودگی آن نصیب مردم استان می شود و باید اشتغال ، مالیات و ارزش افزوده اول به استان برگردد و اگر مازاد داشت به سایر استان ها واگذار شود.
* مدیرعامل موسسه خیریه بیماران خاص استان هرمزگان نیز گفت: هرمزگان یكی از استان های مطرح كشور در جذب خیران سلامت بوده و حتی خیرانی از خارج از استان و حاشیه خلیج فارس جذب كرده است.
میترا قاسمی راد گفت: سمن ها از میان مردم هستند و سعی دارند با جذب خیران موارد و مشكلات پیش روی دولت را حل كنند.
نماینده انجمن بیماران خاص هرمزگان بیان داشت: سمن ها رابط بین خیران و دولت هستند اما سمن ها را به رسمیت نمی شناسند و تفاهم نامه های نوشته شده اجرا نمی شود و خیران بعد از بررسی شرایط از استان خارج می شوند و در جای دیگر هزینه می كنند.
قاسمی راد اضافه كرد: احیای خانه های بهداشت روستایی ، برقراری پایگاه اورژانس اجتماعی در مناطق دور دست و كوهستانی استان و وجود نیروی متخصص در آن ، پیشگیری از بیماری های ژنتیكی و تالاسمی و ساخت بیمار سرا در شرق استان از جمله مطالبه های انجمن خیران است .
*نماینده تشكل های فرهنگی استان هرمزگان نیز گفت: مهم ترین معضل و خطری كه استان را تهدید می كند ، معضل فرهنگی و پیشرفت نامتوان آن است .
عبدالحسین رضوانی بیان كرد: متاسفانه مسائل فرهنگی را در ابزار می بینیم اما همه برنامه ها و طرح ها نیاز به پیوست فرهنگی دارد كه باید به آن توجه شود.
وی بیان داشت: صنایع غرب ، مناطق آزاد و جاسك كه قرار است پیشرفت كند ، باید موضوع پیوست فرهنگی در آن اعمال شود.
*كارشناس اجتماعی امور بانوان استانداری هرمزگان نیز با اشاره به اینكه 128 سمن در حوزه زنان و 6 كانون فرهنگی اجتماعی بانوان در استان داریم ، گفت: برخی از شهرستان ها كانون بانوان ندارند كه باید فرمانداری ها را ملزم به تامین آن كرد.
اللهه میرزایی افزود: چالش هایی كه وجود دارد اینست كه اغلب تشكل های ما انفرادی عمل می كنند كه نیاز به بانك اطلاعاتی و شبكه ارتباطی بین سازمان های مردم نهاد است.
*نماینده سمن های مذهبی در هرمزگان نیز گفت: ایجاد سمن ها از اهداف مهم دولت تدبیر و امید است.
پری صیادی افزود: استان هرمزگان از تنوع قومیتی و مذهبی فراوانی برخوردار است كه برای توسعه یافتگی و رشد آن باید از همه ظرفیت ها بهره جست.
وی بیان داشت: فراوانی ازدواج در هرمزگان بالاست و سن ازدواج در دختران 15 تا 19 سال و پسران 19 تا 24 سال است كه كه پنج سال اول زندگی دچار آسیب می شود كه باید گفتمان های مشاوره ای ، تحصیلی ، شغلی و مهارت های خانوادگی برای مردم برگزار كرد.
*مسئول نمایندگان سمن ها در گروه همیاران و پیشگیری از اعتیاد هرمزگان نیز گفت: ما 50 سمن در حوزه پیشگیری از اعتیاد و مواد مخدر داریم اما بحث این ست كه در این استان آسیب های اجتماعی و اعتیاد بالاست.
جهانگیری افزود: رهبر فرزانه انقلاب و وزیر كشور برای سازمان های مردم نهاد اهمیت زیادی قائل شدند و در این زمینه
خواستاریم آن نقشی كه برای ما در قانون تعریف شده ، حضور داشته باشیم.
وی بیان داشت: قانون پیش بینی كرده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد استفاده شود اما مدیران كل دستگاه های اجرایی استان اقدام به تاسیس یك سمن در دستگاه خود كردند تا بتوانند در پروژه ها دخالت كنند و از ظرفیت سمن ها استفاده نمی شود .
جهانگیری ادامه داد: ورود خیران در بحث آسیب های اجتماعی و اعتیاد كم است كه نیاز است دوره های آموزشی بازتوانی از سوی سازمان های مردم نهاد برگزار شود .
وی بیان داشت: سمن ها و تشكل های مردم نهاد می توانند در كنار دستگاه های دولتی به عنوان مشاور در حوزه رصد آسیب های اجتماعی كمك كنند .
استان هرمزگان دارای 225 سمن فعال است كه 124 سمن از استانداری و فرمانداری ها ، 83 سمن از اداره كل بهزیستی و 18 سمن از اداره كل ورزش و جوانان مجوز گرفته اند.
مسائل و مشكلات زیادی متوجه سازمان های مردم نهاد است كه می طلبد استانداری و سایر دستگاه های دولتی با این سمن ها كه رابط بین مردم و دولت هستند ، همكاری و تعامل كنند.
7195/6048
گزارش : رقیه غلامی زاده ** انتشار دهنده: خلیل تنیده

* آگاهی از آخرین اخبار استان در كانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینك جستجو كانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com