برخی خدمات غیر اورژانسی به خاطر بدهی بیمه ها به لیست انتظار می رود

تهران - ایرنا - معاون درمان وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكی گفت: بدهی بیمه ها باعث شده كه نقدینگی در بیمارستان ها بسیار كم شود،بنابراین مجبوریم عمل های جراحی و خدمات غیر اورژانسی را به لیست انتظار ببریم اما در ارائه خدمات اورژانسی هیچ خللی ایجاد نمی شود.

قاسم جان بابایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: متاسفانه به علت بدهی بیمه ها مشكلات زیادی در بیمارستان های كشور به وجود آمده است و به خاطر عقب ماندگی بیمه ها نتوانسته ایم كارانه، اضافه كار و برخی مطالبات پرستاران و سایر كاركنان بیمارستان ها را پرداخت كنیم و به موقع از خجالت همكاران در بیاییم.
وی گفت: كاركنان بیمارستان كه مطالبات خود را طلب می كنند، حق دارند، به هر حال كار كرده اند، زحمت كشیده اند از زمان بودن در كنار خانواده زده اند و در بیمارستان بوده اند، نمی توانیم به آنها بگوییم حقتان را مطالبه نكنید اما متاسفانه عقب ماندگی بیمه ها در پرداختها باعث این مسائل شده است.
جان بابایی افزود: در زمان حاضر چون نقدینگی در بیمارستان ها به حداقل رسیده، پولی در بیمارستان ها به صورت نقدی وجود ندارد كه بتوانیم كارانه پرستاران، پزشكان و كاركنان بیمارستان ها را پرداخت كنیم، چشم امید ما به پول هایی است كه قرار است سازمانهای بیمه گر پرداخت كنند.

*پرداخت بخشی از بدهی بیمه ها، امروز یا فردا
معاون درمان وزیر بهداشت گفت: قرار است امروز (چهارشنبه) یا فردا، سازمان بیمه تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت مبالغی از بدهی های گذشته را به بیمارستان ها پرداخت كنند و امیدواریم پرداخت این مبالغ به همكاران تسكینی برای آنان باشد.
وی افزود: كل بدهی بیمه ها به وزارت بهداشت حدود 15هزار میلیارد تومان است البته اینكه سازمان های بیمه گر در روزهای اخیر چه بخشی از این بدهی را پرداخت كنند، هنوز دقیق معلوم نیست، قطعا پرداخت ها در حدی نیست كه همه بدهی ها را جبران كند و قسمتی از بدهی را تامین می كند و چون رقمی اعلامی بیمه ها با رقمی كه در عمل پرداخت می شود، ممكن است متفاوت باشد، نمی توانیم رقم دقیق پرداختی بیمه ها را تا زمان وصول اعلام كنیم.

*تامین دارو و ملزومات پزشكی در بیمارستان ها سخت شده
جان بابایی درباره آسیب های ناشی از تاخیر پرداخت بیمه ها به خبرنگار ایرنا گفت: وقتی بدهی طولانی می شود، شركت های دارویی و تامین كننده ملزومات پزشكی بیمارستان ها و سایر شركت های طرف قرارداد بیمارستانها نمی توانند نیازهای بیمارستانها را به طور كامل تامین كنند، این مسائل به هم پیوسته و مرتبط است، زیرا این شركتها نیز برای خرید و تولید دارو نیاز به نقدینگی دارند و نمی شود همه خریدها نسیه باشد.
معاون درمان وزیر بهداشت گفت: مشكلاتی كه در پرداخت به موقع مطالبات شركتهای طرف قرارداد بیمارستانها به وجود آمده باعث شده شرایط برای تهیه دارو و ملزمات پزشكی در بیمارستانها سخت شود. البته با همكاری سازمان غذا و دارو، این ملزومات برای خدمات اورژانسی تامین می شود.
وی افزود: مسئولان بیمارستان ها مدیریت می كنند و با صرفه جویی اجازه نمی دهند در ارائه خدمات اورژانسی مشكلی به وجود آید و تاخیر و تعللی صورت گیرد اما به هر حال مجبوریم خدمات درمانی غیر اورژانسی را مثل همه جای دنیا با نوبت بندی ارائه كنیم.
جان بابایی گفت: در همه جای دنیا نیز این طور نیست كه هر كس هر وقت خواست مثلا مفصل زانو را عوض كند یا برای موارد غیر اورژانسی ام آر آی بگیرد و بلافاصله و بدون نوبت كارش انجام شود. در اغلب كشورها حتی كشورهای سرمایه دار مانند سوئیس و كانادا نیز برای یك ام آر ای غیر اورژانسی افراد حداقل سه تا شش ماه در نوبت می مانند.
وی افزود: در این كشورهای سرمایه دار در بخش خصوصی نیز خارج از لیست انتظار افراد نمی توانند خدمات غیر اورژانسی دریافت كنند و اگر كسی بخواهد مثلا در كانادا سریعتر ام آر ای بگیرد باید از خاك كانادا خارج شود و مثلا به آمریكا برود.
جان بابایی گفت: به هر حال منابع محدود است و مجبوریم با ایجاد لیست های انتظار و صرفه جویی، منابع موجود را مدیریت كنیم، راه حل اساسی نیز اجرای نظام ارجاع است كه امیدواریم به اجرای آن در كشور موفق بشویم.
خبرنگار: افشین شاعری ** انتشار: علی حبیبی
اجتمام 3063 ** 1569
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej
۰ نفر