۳۰ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۶
کد خبر: 82704416
T T
۰ نفر
برگزاری باشكوه كنگره اربعین 96 به نابودی كامل داعش می انجامد

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام گفت: یكی از اهداف داعش مقابله با مذهب عدالت خواه شیعه در دنیا است ولی در سایه عنایت خاندان عصمت و طهارت (ع) این گروه تروریستی نفس های آخر خود را می كشد و بزودی و با برگزاری باشكوه كنگره اربعین شاهد نابودی كامل آنها خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتكی روز یكشنبه در نشست مشترك استانداران ایلام و واسط با موضوع اربعین حسینی اظهار كرد: كنگره بزرگ شیعیان در نجف و كربلا بزرگ ترین جمعیت سیاسی، مذهبی دنیا را به نمایش می گذارد.
وی افزود: اهمیت حضور كاروان های بزرگ زائران ایرانی و شیعیان دیگر كشورهای عدالت خواه جهان در آئین های اربعین حسینی از بعد سیاسی و مذهبی در دنیا مورد توجه است و شرایط حساس سیاسی و نظامی حاكم در منطقه ایجاب می كند كه این خیل عظیم جمعیت و اجتماع بزرگ در اربعین حضور داشته باشند.
سلیمانی دشتكی یادآور شد: زائران از سراسر دنیا از جمله ایران اسلامی داوطلبانه و عاشقانه به پابوس امام حسین (ع) و عتبات عالیات می روند و مسئولان ایرانی با كمك و همكاری مسئولان عراقی تلاش خود را برای ارائه خدمات مطلوب به زائران را به كار بسته اند.
وی گفت: تامین زیرساخت های تردد زائران به بهترین شیوه از مبدا به مقصد و تضمین امنیت زائران در كل مسیر بر عهده 2 كشور است و با توجه به عشق و علاقه زائران به عقاید دینی و مذهبی شان باید تلاش طرفین این باشد خدمات و حمایت ها به بهترین شیوه انجام شود.
استاندار ایلام اظهار كرد: استان های واسط و ایلام به عنوان 2 استان دارای ریشه های مشترك مذهبی و منطقه ای وابستگی های نزدیكی به هم دارند كه انتظار می رود با هم افزایی و همكاری این روابط گسترش یابد.
سلیمانی دشتكی افزود: جمهوری اسلامی ایران در حوزه اربعین توانست علاوه بر زیرساخت ها در مسیر ایلام - مهران تا مرز و حتی آنسوی مرز نیز كمك هایی در حد توان خود داشته باشد كه از جمله این خدمات برپایی بیمارستان صحرایی مجهز با كادر پزشكی در استان واسط و منطقه كوت و استقرار تیم های پزشكی و درمانی از حد فاصل استان های واسط تا كربلا است.
وی احداث حسینیه در مرز زرباطیه عراق و احداث گیت های گذرنامه را از جمله خدمات ایران در آن طرف مرز برشمرد و تاكید كرد: آسفالت محوطه های گیت گذرنامه به وسعت یك هزار و 600 مترمربع و احداث 200 چشمه سرویس بهداشتی از جمله این خدمات است.
سلیمانی دشتكی از دیگر خدمات جمهوری اسلامی ایران در آن سوی مرز را طبخ غذا برای زائران ذكر كرد و گفت: علاوه بر توزیع غذا در مرز زرباطیه 20 هزار وعده صبحانه و نهار و 20 هزار شام برای توزیع بین زائران پخت می شود.
سلیمانی دشتكی با بیان اینكه مهمترین فوریت و اولویت ما اربعین است، گفت: با وجود مرزهای متعدد هوایی و زمینی با كشور عراق اما 50 درصد زائران برای ورود به خاك عراق از مرز مهران تردد می كنند و این یك ظرفیت خدادادی عظیم برای استان های ایلام و واسط است.
وی افزود: به دنبال تحقق وعده های استانداران پیشین هستیم كه البته انجام آن منوط به اجرای 2 مفاد تفاهم نامه های گذشته توسط 2 طرف است.
استاندار ایلام به موضوع تردد كامیون ها و صدور كالاهای صادراتی به كشور عراق نیز اشاره و اظهار كرد: به دلیل تراكم زیاد زائران حمل و نقل گمركی از مرز مهران میسر نیست و باید صادرات كالا از مرز سومار انجام شود.
سلیمانی دشتكی خواستار تماس های مشترك بین استانداران ایلام و واسط و نیز تشكیل یك كمیته یا كارگروه مشترك قوی در مرز مهران با حضور 2 نماینده تام الاختیار شد تا این كمیته مشكلات در مرز را رصد و نمایندگان تام الاختیار اجازه و قدرت تصمیم گیری داشته باشند.
وی همچنین خواستار افزایش گیت ها در پایانه های مرزی 2 طرف و افزایش نیروهای بازرسی شد و پیشنهاد داد: 2 كارگروه مشترك بعد از اربعین در حوزه های اقتصاد وگردشگری و زیرساختی و عمرانی با هدف رونق مبادلات اقتصادی فرهنگی و زیارتی در استان های ایلام و واسط تشكیل شود و استانداران واسط و سفیر ایران در عراق مصوبه های نشست های مشترك را پیگیری كنند.
خبرنگار: فرهاد فرامرزی، زهرا موسوی ** انتشار دهنده: حسن كهزادیان
7172/3032/6119

سرخط اخبار استان‌ها