۲۶ مهر ۱۳۹۶، ۱۴:۲۸
کد خبر: 82700475
T T
۰ نفر
دیپلماسی علمی می تواند به گسترش روابط كشورهای مسلمان كمك كند

شیراز- ایرنا- سرپرست دانشگاه شیراز گفت: به باور ما دیپلماسی علمی می تواند به گسترش روابط موثر و سازنده بین كشورهای مسلمان كمك كند.

به گزارش ایرنا ابراهیم گشتاسبی، روز چهارشنبه در همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شكوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی در شیراز افزود: بر همین اساس دانشگاه شیراز علاقه مند است كه یك شاخه دانشگاهی را در كشورهایی مانند امارت، كویت، عمان و تونس ایجاد كند.
او ادامه داد: دانشگاه شیراز می كوشد تا در حوزه علوم انسانی هم همچون رشته های فنی و مهندسی، فعالیت های علمی بین المللی خود را گسترش دهد.
وی، قرآن را محور اصلی ارتباط تمدنی كشورهای مسلمان دانست و بیان كرد: زبان عربی به عنوان زبان قرآن به نوعی یك زبان مشترك بین كشورهای مسلمان است و برگزاری چنین همایش هایی به ارتباط بهتر و عمیق تر كشورهای مسلمان كمك خواهد كرد و زمینه ساز گسترش تمدن اسلامی خواهد شد.
سرپرست دانشگاه شیراز گفت: بخش زبان و ادبیات عرب این دانشگاه از استادانی توانمند و مجرب برخوردار است و هم اینك دوره دكترای عربی نیز در دانشگاه شیراز راه اندازی شده و در حال پذیرش دانشجو است.
رئیس بخش زبان و ادبیات عرب دانشگاه شیراز هم، با اشاره به برگزاری همایش جایگاه نقش استان فارس در عرصه زبان و ادبیات عربی در مهرماه سال 94 اظهار داشت: همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شكوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی، قرار بود در سطح ملی برگزار شود لیكن به سبب استقبال دانشگاه های كشورهای عرب زبان تصمیم به برگزاری این همایش در سطح بین المللی گرفته شد.
حسین كیانی افزود: روند دریافت مقالات برای شركت در این همایش از مهرماه سال 95 آغاز و در مجموع 327 خلاصه مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد.
وی ادامه داد: پس از بررسی و داوری مقاله های ارسالی در نهایت 146 مقاله پذیرفته شد كه از این تعداد 95 مقاله برای ارائه در همایش در اختیار دبیرخانه قرار گرفت.
او بیان كرد: مقاله های ارسالی در پنج محور رویكرد عربی، رویكرد زبانی، نسخه شناسی و معرفی آثار، مطالعات بین رشته ای و روش شناسی ارائه شده است.
همچنین در این همایش 2 روزه كه با حضور استادان دانشگاه و میهمانانی از كشورهای تونس، اردن، عمان و عراق برپا شده است، نشست سردبیران مجله های عربی زبان كشورمان و همچنین كارگاه آموزشی زبان عربی (تكنیك ها و روش ها) ویژه معلمان درس عربی آموزش و پرورش فارس برگزار خواهد شد.
این همایش فردا (پنجشنبه) به كار خود پایان می دهد.
6122 /6118
خبرنگار: سارنگ عبداللهی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی

سرخط اخبار استان‌ها