۸ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۳۹
کد خبر: 82681456
T T
۰ نفر

برگزاری آیین سنتی جغجغه زنی در انجدان اراك

۸ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۳۹
کد خبر: 82681456
برگزاری آیین سنتی جغجغه زنی در  انجدان اراك

اراك - ایرنا- همزمان با تاسوعای حسینی آیین سنتی جغجغه زنی روز شنبه در عزای سالار شهیدان كربلا در روستای انجدان اراك برگزار شد.

به گزارش ایرنا، آیین جغجغه زنی در روستای انجدان یادگاری فرهنگی و مذهبی از دوره تیموریان و صفویان است كه تاكنون حفظ شده و در آثار معنوی كشور به ثبت رسیده است.
مردم مومن و ولایتمدار روستای انجدان اراك از ساعات اولیه روز نهم محرم از محله پایین انجدان با آیین های سوگ و عزا به سمت محله بالا حركت كردند و با زمزمه نواهای موزون حزن انگیز درغم سالار شهیدان و یاران باوفایش به جای سینه زنی و زنجیرزنی از ابزاری چوبی و خراطی شده به نام جغجغه استفاده كردند.
گروه عزاداری جغجغه زن انجدان مرشد و رهبری دارند كه نوحه های اصیل و خاصی را قرائت می كند و مردم در پاسخ به نوحه ها، با اشك و مویه جغجغه می زنند.
رسم جغجغه زنی كه با حضور نمایندگانی از تمام طبقات اجتماعی و افراد روستا با معنویتی خاص برگزار می شود، دارای بن مایه غنی معنوی و نمونه كامل از همگرایی اجتماعی و بینش عمیق دینی ساكنان این روستاست.
این آیین به دلیل اصالت و آرایه های آیینی و معنوی قوی در فهرست آثار معنوی كشور با نام انجدان اراك به ثبت رسیده است.
آیین جغجغه زنی علاوه بر روستای انجدان اراك، در یك روستای استان كرمان نیز برگزار می شود اما قدمت آن در روستای انجدان بیشتر است.
انجدان از روستا های هدف گردشگری استان مركزی است كه در 37 كیلومتری شرق اراك قرار دارد.
تاكنون 12 میراث معنوی مرتبط با ماه محرم در استان مركزی تحت عنوان آیین های عاشورایی، در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده كه یكی از آن ها آیین جغجغه زنی روستای انجدان است.
قدمت انجدان براساس مستندات تاریخی، به ویژه سنگ نوشته ها به قبل از اسلام برمی گردد.
رسم جغجغه زنی در تمام آیین های عزا در روزهای نهم تا یازدهم محرم و شام غریبان توسط اهالی این روستا در كنار دیگر رسوم نظیر ادای نذر و قربانی، سیاهپوش كردن محیطی و تعزیه گردانی انجام می شود.
3005/6013/خبرنگار: معصومه صفری***انتشار دهنده:مژگان حیدری
۰ نفر