۶ مهر ۱۳۹۶، ۱۳:۳۶
کد خبر: 82680202
T T
۰ نفر
امسال بیش از 9 هزار تن ماهی سردآبی و گرم آبی در كردستان تولید می شود

سنندج - ایرنا - مدیر امور شیلات و آبزیان جهاد كشاورزی كردستان گفت: پیش ببنی می شود تا پایان سال جاری 9 هزار و 800 تن ماهی سردآبی و گرم آبی در مزارع و منابع آبی استان تولید شود.

رحمان میرزایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: از این مقدار چهار هزار تن ماهی سردآبی و پنج هزار و 800 تن ماهیان گرم آّبی (كپور) است.
وی با اشاره به اینكه سال گذشته 9 هزار و 300 تن ماهی سردآبی و گرم آبی در این استان تولید شد، افزود: پیش بینی می شود تولید ماهی در این استان نسبت به سال گذشته 550 تن افزایش یابد.
مدیرامور شیلات و آبزیان جهاد كشاورزی كردستان تاكید كرد: تا پایان برنامه ششم توسعه تولید شیلات در استان باید به بیش تا از 18 هزار تن برسد.
میرزایی صادرات آبزیان به خارج از كشور را یكی از برنامه های شیلات استان كردستان اعلام كرد و یادآور شد: پیش بینی می شود تا پایان سال جاری بیش از 6 میلیون قطعه بچه ماهی سردآّبی در مراكز تولید و تكثیر آبزی پروری استان تولید شود.
به گفته وی، تاكنون بیش از 130 تن ماهی سردآبی بسته بندی و فرآوری شده از شهرستان دهگلان به كشورهای روسیه، عراق و امارات و میزان قابل توجهی ماهی زنده نیز از طریق بازارچه های مرزی استان به كشور عراق صادر شده است.
وی ادامه داد: هم اكنون 256 مزرعه پروش ماهیان سرد آّبی در قالب سه مجتمع و 130 مزرعه خرد و 2 منظوره و انفرادی در استان در تولید ماهی فعالیت دارند.
وی مجتمع سیروان سروآباد را یكی از بزرگترین مجتمع های پرورش ماهیان سردآبی كردستان معرف كرد و گفت: فاز اول این مجتمع هم اكنون در حال بهره برداری است و فاز دوم آن به ظرفیت یك هزار و 120 تن در صورت تامین اعتبار تكمیل و به بهره برداری خواهد رسید.
میرزایی با بیان اینكه مزرعه 120 تنی پرورش ماهی سردآبی در پایاب سد آزاد سنندج نیز هفته دولت امسال به بهره برداری رسید، افزود: مزرعه پرورش ماهیان سردآبی در پایاب سد سیازاخ دیواندره نیز به ظرفیت 400 تن از سوی بخش خصوصی در حال احداث است.
وی اضافه كرد: هم در 2 سد زیویه كامیاران و گلبلاغ بیجار نیز دو طرح پرورش ماهی در حال بهره برداری است و برنامه ریزی برای توسعه پروژه 2 سد سورال و سنگ سیاه دهگلان نیز با همكاری شركت آب منطقه ای استان در دست اقدام است.
میرزایی با اشاره به نامگذاری سال با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری، تحقق این شعار و توسعه روش های نوین آبزی پروری (قفس های شناور) در سدهای غیر شرب استان را از برنامه های شیلات اعلام كرد.
وی توسعه آبزی پروری را نیازمند همكاری شركت آب منطقه ای و تخصیص آب برای این منظور دانست و افزود: صدور مجوز تخصیص آب منجر به تحول چشمگیری در زمینه تولید، تكثیر و پرورش ماهیان سردآّبی شود.
وی كامیاران، سروآباد، سقز، سنندج، مریوان و بیجار را از شهرستان های شاخص در زمینه آبزی پروی اعلام كرد و گفت: هم اكنون حدود یك هزار و 500 نفر در بخش آبزی پروری و صید و صیادی در این استان مشغول فعالیت هستند.
به گزارش ایرنا، میزان سرانه مصرف آبزیان در استان كردستان 6900 گرم است در حالیكه این شاخص در كشور 10 هزار و 900 گرم است كه حدود چهار هزار گرم بیشتر سرانه مصرف استانی است.
خوزستان، مازنداران، گیلان، لرستان، كهكیلویه و بویر احمد از استان های شاخص در زمینه تولید آبزیان هستند و كردستان در زمینه تولید ماهیان سردآّبی و صید و استحصال از منابع آبی در رتبه نهم كشوری قرار دارد.
خبرنگار: شیوا اردلان منش ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7352/9102

سرخط اخبار استان‌ها