۲ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۰۵
کد خبر: 82675766
T T
۰ نفر
ارزیابان یونسكو برای بررسی روند ثبت جهانی پنج یادمان تاریخی به فارس می آیند

شیراز- ایرنا- مدیر كل میراث، فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: ارزیابان سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسكو) سوم مهرماه جاری در سفری پنج روزه به این استان، روند فعالیت هایی را كه برای ثبت جهانی پنج یادمان تاریخی محور ساسانی در فارس صورت گرفته از نزدیك بررسی می كنند.

به گزارش دریافتی یكشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری، اظهار داشت: تمركز برای مطالعه و ارائه مستندات پرونده محور ساسانی كه شامل مجموعه بیشاپور در كازرون، آتشكده، قلعه دختر و شهر گور در فیروزآباد و كاخ ساسانی در سروستان است، از سه سال پیش، توسط محققان، باستان شناسان، مستندسازان و فیلمبرداران، آغاز شد.
وی افزود: ظرف مدت یاد شده، نزدیك به یك هزار صفحه مستندات از یادمان های تاریخی نام برده، تهیه و تدوین و به یونسكو ارائه شده و افزون بر این 22 میلیارد ریال برای مرمت، ساماندهی و حفاظت از این آثار هزینه شده است.
او گفت: ساماندهی محوطه تاریخی بیشاپور كازرون، سنگ فرش شهر گور فیروزآباد، ساخت و نصب تابلوهای معرفی آثار به زبان فارسی و انگلیسی از جمله این فعالیت هاست.
امیری ادامه داد: ایجاد زیر ساخت های گردشگری مورد نیاز و اجرای فازهای چند گانه طرح استاندارد سازی مسیر دسترسی گردشگران به فضای خدمات رفاهی در سایت تاریخی بیشاپور كازرون، استقرار سرویس بهداشتی و دیگر خدمات مورد نیاز گردشگران از دیگر فعالیت هایی است كه در مدت سه سال به انجام رسیده است.
وی بیان كرد: بیشترین آثار تاریخی متعلق به دوره ساسانیان در فارس در شهرستان‌های فیروزآباد، كازرون و سروستان قرار دارد و با توجه به اینكه ثبت جهانی پرونده محور ساسانی در تحول صنعت گردشگری این استان نقش بسزایی دارد، امیدواریم، تیرماه سال 97 شاهد ثبت جهانی این پنج یادمان تاریخی در اجلاسیه جهانی یونسكو باشیم.
بسیاری از محققان حوزه تاریخ و فرهنگ، عصر ساسانیان را مبتكر اصول شهرسازی و معماری می‌دانند به نحوی كه معماران در این دوره با ساختن طاق‌های گنبدی، تالارهای وسیع بدون ستون و همچنین ساخت طاق‌های آجری به جای پوشش مسطح و چوبی، جلوه‌ای نو را خلق كردند.
سلسله ساسانیان كه آخرین حكومت پادشاهی ایران قبل از ظهور اسلام است، از سال 224 تا 651 میلادی به مدت 427 سال بر ایران حكومت كردند.
2027 /6118
دریافت خبر: سید احمد نجفی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی