شمخانی:  نتایج ارزشمند همكاری ایران، سوریه، روسیه و جبهه مقاومت در حال ظهور است

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: نتایج ارزشمند همكاری راهبردی ایران، سوریه، روسیه و جبهه مقاومت در مقابله واقعی با تروریسم به صورت مستمر در عرصه های میدانی و سیاسی در حال ظهور و بروز است.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی روز سه شنبه در دیدار الكساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه با اشاره به موفقیت چشمگیر ائتلاف مبارزه با تروریسم در آزاد سازی شهر راهبردی دیرالزور سوریه بر لزوم احترام همه كشورها و گروه ها به حاكمیت ملی سوریه تاكید كرد.
وی ادامه داد: پایبندی همه طرف ها بر راه حل سوری - سوری و رعایت حق انتخاب مردم این كشور در تعیین سرنوشت خود بدون دخالت خارجی، زمینه را برای تسریع در رسیدن به نتیجه و خروج از بحران فراهم می سازد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی، اولویت جمهوری اسلامی ایران در منطقه را استقرار ثبات و امنیت و محو كامل تروریسم عنوان كرد و افزود: همكاری و تشریك مساعی با طرف های دیگر صرفا بر اساس حسن نیت و در مسیر حمایت از خواست مردم و دولت مشروع و قانونی سوریه صورت خواهد گرفت.
مقام عالی هماهنگ كننده اقدامات سیاسی، نظامی و امنیتی میان ایران، روسیه و سوریه به تردد آزاد عناصر تروریست از مرز برخی كشورهای همسایه سوریه به منظور دریافت سلاح و امكانات اشاره و تصریح كرد: كشورهای مختلف باید ضمن مهار حضور، نفوذ و استفاده ابزاری از تروریسم به تبعات حمایت از جبهه تروریسم بر ایجاد ناامنی در كشورها ی خود بیاندیشند و زمینه توسعه تروریسم به محیط امنیتی خودرا فراهم ننمایند.
وی همچنین گفت: تروریسم چون ویروسی خطرناك از مرزها عبور كرده و قابل بكارگیری ابزاری از سوی كشورهای خاص نیست از این رو باید مبارزه با آن با اتخاذ رویكردهای هماهنگ، مشترك و غیر تبعیض آمیز صورت پذیرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ضمن حمایت از اقدام حزب الله لبنان در پاكسازی لبنان از وجود عناصر تروریستی داعش گفت: ما همانطور كه در جنگ با تروریست ها جدی و محكم هستیم در پیشگیری از وقوع جنایت انسانی نسبت به خانواده، زنان و كودكان تروریست ها هم مصمم هستیم.
شمخانی افزود: اجازه دادن حزب الله به جابجایی تعدادی از عناصر تحت محاصره از یك محور عملیاتی در خاك سوریه به محور دیگر در آن كشور یك تاكتیك عملیاتی است و تغییری در راهبرد جنگ با تروریست ها ندارد و این اتفاق در منطقه قلمون، پیش از این در منطقه حلب هم صورت گرفت و اجازه داده شد تا عناصر مسلح پس از خلع سلاح به ادلب منتقل شوند.
وی ادامه داد: ابتكار سیاسی مذاكرات سه جانبه و برگزاری اجلاس آستانه، بایستی با بهره گیری از ظرفیت های بومی و ضرورت ها و اقتضائات جدید مورد پیگیری قرار گیرد و تهران نیز آمادگی كامل خود را بدین منظور اعلام می دارد.
الكساندرلاورنتیف نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور سوریه نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از آخرین مذاكرات و تلاش های دیپلماتیك صورت گرفته با كشورهای مختلف در موضوع سوریه بر نقش و كاركرد تعیین كننده جمهوری اسلامی ایران، روسیه و سوریه در موضوع مبارزه واقعی با تروریسم تاكید كرد.
وی خاطر نشان كرد: مسكو همچنان به اقدام نظامی علیه تروریست ها و كسانی كه به راه حل سیاسی پایبند نباشند، متعهد است و مبارزه بی امان با عناصر داعشی و جبهه النصره و گروه های مرتبط با آنان را در كنار پیگیری مسیرهای سیاسی ادامه خواهد داد.
نشست آستانه 6 با حضور نمایندگان ایران، تركیه، روسیه و نمایندگان دولت سوریه و معارض در اواخر شهریور ماه در شهر آستانه قزاقستان برگزار می شود.
سیام**9314**1336
تنظیم: داود توسلی**انتشار:مهرنوش خانزائی

سرخط اخبار سیاست