۱۱ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۱۰
کد خبر: 82652350
T T
۰ نفر
اشتغال حدود 50 هزار نفر در استان اصفهان توسط تعاونی های فعال

اصفهان - ایرنا - رئیس اداره نظارت و بهره برداری تعاونی های اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: حدود 50 هزار نفر توسط تعاونی های فعال در این استان مشغول به كار شده اند.

' محمد شریفی ' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس نتایج آخرین پایش های انجام شده در سال جاری، از مجموع حدود هفت هزار و 300 تعاونی ثبت شده در استان، در زمان حاضر سه هزار و 160 تعاونی فعال است.
وی افزود: سال گذشته یك هزار و 360 تعاونی در استان اصفهان تعیین تكلیف و یك هزار و 150 تعاونی هم منحل شدند.
رئیس اداره نظارت و بهره برداری تعاونی های اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تصریح كرد: تعاونی هایی كه بیش از پنج سال فعالیت نداشته باشند، منحل می شوند.
شریفی با بیان اینكه از محل فعالیت هر تعاونی، برای حدود 14 نفر شغل ایجاد می شود گفت: حدود 35 درصد از تعاونی های استان اصفهان در زمینه خدمات فعالیت دارند.
وی در خصوص گرایش تعاونی های استان اصفهان گفت: این تعاونی ها در زمینه های كشاورزی، صنعتی، معدنی، عمرانی، خدماتی، صنایع دستی و دانش بنیان فعالیت دارند.
رئیس اداره نظارت و بهره برداری تعاونی های اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، یكی از راهكارهای برون رفت از ركود بیكاری در استان را مردمی كردن اقتصاد و تشكیل تعاونی ها دانست و افزود: مردم با مشاركت خود و با جمع كردن سرمایه های اندك می توانند با تحقق یافتن شعار اقتصاد مقاومتی، به تولید و اشتغال برسند.
وی اضافه كرد: از 2 سال گذشته هفت شركت تعاونی بزرگ در شهرستان های تیران و كرون، نائین، خوانسار، نجف آباد، گلپایگان، آران و بیدگل و چادگان راه اندازی شده است.
شریفی با بیان اینكه ركود و وضعیت نامناسب اقتصادی به بخش تعاونی ها كم اثرتر از سایر بخش های اقتصادی كشور است، گفت: تعاونی ها به دلیل فعالیت های مردم محور با اقتصاد مقاومتی همخوانی دارند.
وی با بیان اینكه توسعه و تشكیل تعاونی های روستایی در برنامه های اداره تعاون ، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان قرار دارد، افزود: از ابتدای سال جاری و بر اساس برنامه باید 79 شركت روستا تعاون را در استان اصفهان تشكیل شده باشد اما با توجه به اینكه سامان مدیریت و برنامه ریزی استان تاكنون روستاهای هدف را مشخص نكرده، در عمل هیچ اقدامی انجام نشده است.
رئیس اداره نظارت و بهره برداری تعاونی های اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان اصفهان همچنین از افتتاح 68 طرح تعاونی به مناسبت هفته تعاون در این استان خبر داد و گفت: این طرح ها روز یكشنبه (فردا) و بصورت متمركز در شهرستان كاشان افتتاح می شوند.
شریفی با بیان اینكه در طول این هفته برنامه و همایش های مختلفی در سایر شهرستان های استان برگزار می شود افزود: همایش هایی با هدف ترویج تعاونی ها به مناسبت هفته تعاون در هفت شهرستان استان نیز برگزار خواهد شد.
از ابتدای امسال با راه اندازی 31 تعاونی در استان اصفهان برای 560 نفر اشتغال زایی شده است.
در این مدت بیش از 10میلیارد ریال كالا از شركت های تعاونی استان به كشورهای اروپایی و آسیایی صادرشده است.
از هفت هزار و 300 شركت تعاونی تشكیل شده در استان اصفهان هم اكنون سه هزار و 160شركت فعال است و تاكنون حدود 50 هزار فرصت شغلی توسط این شركت ها بوجود آمده است.
11 تا 17 شهریور هر سال به عنوان هفته تعاون نامگذاری شده است.
ت 7150/ 2093 ** خبرنگار: علی نعمانی ** انتشاردهنده: اصغر دواتگر