۷ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۴۷
کد خبر: 82647971
T T
۰ نفر
برگی از برجام/ رشد هفت برابری گردشگران خارجی در كهگیلویه و بویراحمد

یاسوج- ایرنا- كارشناسان معتقدند كه میان همه نتایج مثبت كوچك و بزرگ دوران پسابرجام از یكی از برجسته‌ترین آثار آن یعنی عبور از ایران هراسی و رونق و توسعه گردشگری نباید غافل شد.

به گزارش ایرنا، برجام سبب شد عده‌ای از علاقه مندان به تاریخ و تمدن مشرق زمین كه معمولأ برای دیدن آثار تاریخی به كشورهای شرقی سفر می‌كنند، ایران را كه دارای قدمت و پیشینه بسیار قوی تاریخی و تمدنی كهن است را در برنامه سفر خود بگذارند.
انتظار دوستداران سفر به سرزمین كهن ایران پس از چند سال وقفه و انزوا پایان یافت و در سال‌های اخیر با ارائه تصویر واقعی از فرهنگ و تمدن این سرزمین موجی از تحول و امید و نشاط دوباره در این حوزه ایجاد شده است.
برجام (برنامه جامع اقدام مشترك) بین ایران و كشورهای عضو گروه 1+5 شامل آمریكا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در 23 تیر سال 1394 و پس از 20 ماه مذاكره‌های فشرده به امضا رسید.
در حال حاضر بسیاری از كشورهای منطقه خاورمیانه درگیر جنگ و تنش‌های داخلی هستند و همین موضوع به‌ خودی ‌خود توجه گردشگران خارجی را به سمت ایران معطوف كرده است.
همچنین بسیاری از گردشگران خارجی به دلیل شرایط خاصی كه هم ‌اكنون كشور تركیه به خاطر بمب گذاری‌های تروریستی با آن مواجه شده، علاقه زیادی برای سفر به ایران از خود نشان داده‌اند.
ایران كه دارای یكی از تمدن‌های قدیمی جهان است و دارای آثار بیشمار تاریخی، طبیعی و تفریحی است، گردشگری می‌تواند یكی از منابع اصلی درآمد زایی و رونق و حتی به عنوان رقیب نفت باشد.

** ایران پس از برجام در كانون توجه جهان قرار گرفت
یك گردشگر خارجی اهل كشور سوئیس در تفرجگاه كوه گل سی سخت به خبرنگار ایرنا گفت: ایران كشوری متمدن بوده و آثار تاریخی آن نیز قدمت و صلابتش را بیش از پیش آشكار می‌كنند.
الیزابت اظهار داشت: با توجه به توافق برجام امكان رفت و آمد گردشگران خارجی به ایران بسیار راحت‌تر شده است.
وی افزود: رئیس جمهوری ایران و وزیر امور خارجه این كشور به عنوان 2 چهره صلح طلب در سطح بین المللی شناخته شده‌اند.
الیزابت بیان كرد: هر چند كه كهگیلویه و بویراحمد دارای مكان‌های زیادی برای بازدید است اما كمبودهایی از جمله نبود مترجم، وسیله حمل و نقل و راهنما مواردی هستند كه مرا از لذت تماشای برخی مكان‌ها محروم كرد.

** رشد هفت برابری ورود گردشگران خارجی
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد گفت: شمار گردشگران خارجی این استان در دولت یازدهم حدود هفت برابر افزایش یافته است.
محمود باقری اظهار داشت: شمار گردشگران داخلی در این مدت و ظرف سه سال گذشته تاكنون نیز حدود 15 درصد رشد داشته است.
وی تعداد گردشگران خارجی اسكان یافته در مناطق بكر و گردشگری استان در سال 95 را حدود 2 هزار و 150 نفر دانست و افزود: شمار گردشگران داخلی نیز در این مدت 2 میلیون و 900 هزار نفر بود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد بیان كرد: ظرف پنج ماه گذشته نیز شمار گردشگران خارجی در استان با بیش از 60 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال 95 افزون بر یكهزار و 200 نفر بوده است.
باقری با بیان اینكه امكانات و زیرساخت‌ها جوابگوی نیاز خیل عظیم گردشگران نیست، تصریح كرد: اینك هشت هتل 2 ستاره، 2 هتل چهارستاره و یك مجتمع جهانگردی در استان وجود دارد.
وی به طرح در حال اجرای هتل چهارستاره و پارك آبی یاسوج اشاره كرد و گفت: با بهره برداری از این طرح 100 تخت به تعداد تخت‌های رسمی گردشگر پذیر و هتل‌های چهارستاره ای در سطح استان اضافه خواهد شد.
باقری میزان پیشرفت فیزیكی این طرح را افزون بر 45 درصد ذكر كرد و گفت: حدود 110 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای شتاب بخشی آن تخصیص یافته است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تحولات انجام شده در حوزه زیرساخت‌های گردشگری در استان عنوان كرد: افزون بر 110 میلیارد ریال از محل سفر رئیس جمهوری و هیات دولت در مرداد ماه سال گذشته در این زمینه تخصیص یافت.
باقری افزود: حدود 26 طرح در بخش‌های مختلف برای این میزان اعتبار تعریف شده كه 50 میلیارد ریال آن برای ساخت چهار پارك اسكان اختصاص یافته است.
باقری همچنین گفت: 42 طرح در حوزه گردشگری با سرمایه گذاری افزون بر یكهزار میلیارد ریال در این استان توسط بخش خصوصی در حال اجراست.
وی اظهار داشت: میزان پیشرفت فیزیكی این طرح‌ها بین 10 تا 90 درصد است.
باقری تصریح كرد: این طرح‌ها در بخش‌های مختلف شامل ساخت هتل، هتل آپارتمان و اردوگاه‌های تفریحی و گردشگری است.
وی افزود: سال گذشته بیش از 140 میلیارد ریال تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای طرح‌های در حال اجرای بخش خصوصی در كهگیلویه و بویر تخصیص یافت.

** كهگیلویه و بویراحمد از مناطق هدف گردشگری در ایران
كهگیلویه و بویراحمد از نظر جغرافیایی از استان‌هایی است كه چهار فصل را همزمان در خود جای‌ داده است.
وجود یك هزار و 750 روستا با ظرفیت‌های مختلف بافت‌های تاریخی، جاذبه‌های طبیعی، آب و هوای متنوع و 14 روستای نمونه گردشگری قابلیت‌های مناسبی در جذب ایرانگردان و جهانگردان در این استان ایجاد كرده است.
جنگل‌های زیبای بلوط با هزاران سال قدمت همچون كمربندی سبز بخش وسیعی از جغرافیای این خطه كوهستانی را به وسعت بیش از 15 هزار كیلومترمربع در برگرفته است.
وجود پل‌ها، آتشگاه‌ها، قلعه‌ها، گنبدها و دیگر بناهای تاریخی در كهگیلویه و بویراحمد نظیر بافت قدیم شهر تاریخی دهدشت از دوره اسماعیلیه، سنگ تراشیده ˈدوگور دوپاˈ در باشت، پل خیری محمدخان گچساران و پل تاریخی برین در ورودی باشت در جاده ارتباطی استان فارس از جمله این آثار زیبا و دیدنی است.
كوه گل سی سخت، رودخانه سادات باشت، چشمه موگرمو كهگیلویه، آبشار تنگ كبوتری یاسوج، منطقه سیاحتی بی رحكون، شلال دان باشت و طبیعت سحرآمیز طسوج چرام از مناطق سیاحتی - گردشگری این استان محسوب می‌شود.
به‌ طور كلی كهگیلویه و بویراحمد دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای است كه بر اساس آن می‌توان به‌ خوبی گردشگران را جذب كرد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد گفت: ورود گردشگران خارجی به شهر یاسوج مركز این استان رشد مطلوبی داشته است.
باقری اظهار داشت: چنانچه فضای مطلوبی بر جامعه حاكم باشد با استقبال بیشتری از سوی گردشگران مواجه خواهیم بود و تصویر مثبتی در ذهنشان از كشور ایران به جا می‌ماند.
وی افزود: تلاش بر این است كه با جذب گردشگران فضایی مناسب برای اشتغال و درآمدزایی جوانان كهگیلویه و بویراحمد فراهم شود.

**زیرساخت‌ها جوابگوی رونق گردشگری نیست
معاون سیاسی و امنیتی استاندار كهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: زیرساخت‌ها و امكانات موجود در بسیاری از مناطق گردشگری استان جوابگوی نیازهای گردشگران و رونق و شكوفایی این صنعت نیست.
فتاح محمدی معرفی شكل، سبك و محتوای زندگی عشایری كهگیلویه و بویراحمد را برای رونق صنعت گردشگری این استان ضروری دانست.
وی اظهار داشت: نقش رسانه‌های ارتباط جمعی و سازمان‌های مردم نهاد در تحقق این امر مهم تعیین كننده است.

** بوم گردی ظرفیتی جدید در رونق گردشگری
مدیر یكی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری یاسوج نیز گفت: وظیفه اصلی در بحث گردشگری توسعه گردشگری به ویژه بوم گردی و گردشگری فرهنگی در روستاها و مناطق دورافتاده كهگیلویه و بویراحمد است.
بابك عوض پور اظهار داشت: صنعت گردشگری به ارتقای وضعیت اقتصادی روستاها، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و استفاده از استعدادهای كم نظیر آن مناطق كمك می‌كند.
وی افزود: یكی از راهكارهای تحقق این مقوله مهم آموزش اصولی و كافی راهنمایان گردشگری باتجربه با برخورداری از اطلاعات علمی روز گردشگری است.
حدود 12 درصد از جمعیت 713 هزار نفری كهگیلویه و بویراحمد عشایر است.
كهگیلویه وبویراحمد با داشتن 250 تفرجگاه طبیعی، 300 بقعه متبركه و مواهب طبیعی چشم نواز مكانی مناسب برای مسافران و گردشگران در ایام مختلف سال است.
توافق برجام در راستای معرفی قدمت و اصالت ایران نقش بسزا و تعیین كننده‌ای ایفا می‌كند.
افزون بر 2 هزار و 600 اثر تاریخی در كهگیلویه و بویراحمد وجود دارد كه از این تعداد 750 مورد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
كهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود 16 هزار كیلومترمربع وسعت بین استان‌های فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و خوزستان واقع شده است.
خبرنگار: فهیمه قهرمانی**انتشار دهنده: سید ولی موسوی نژاد
9868/6110