تغییر نگرش برای پیشرفت و رسیدن به فوتبال دنیا

كیش-ایرنا- رئیس كمیته جوانان فدراسیون فوتبال با بیان اینكه فوتبال در دنیای امروز تغییر كرده است، گفت كه پیشرفت در این رشته نیازمند تغییر نگرش است و برای رسیدن به فوتبال دنیا و كم كردن فاصله ها راهی جز این تغییر نیست.

به گزارش ایرنا ، فریدون معینی روز پنجشنبه در كلاس دانش افزایی، مدیریت و برنامه ریزی دوره های مربیگری فوتبال با قدردانی از رئیس هیات فوتبال كیش در برگزاری این دوره به تغییرات فوتبال در جهان امروز اشاره كرد و افزود :بر اساس این تغییرات كسانی موفق ترند كه افكار خود را با مسائل جدید مطابقت می دهند و با علم روز آشنا هستند.
وی بر آموزش زبان فوتبال به علاقه مندان این رشته از سنین كودكی تاكید كرد و گفت : اگر این امر محقق نشود نمی توان انتظار فوتبال حرفه ای داشت،ما با فوتبال دنیا فاصله داریم .
این كارشناس فوتبال در ادامه به انجام عملیات فوتبال چون حفظ توپ، پوشش ، فشار ، پاس دادن، فضا سازی ، انسجام تیمی اشاره كرد و افزود: اگر می خواهیم فوتبال ما رشد كند باید تمامی این موارد یك به یك آموزش داده شود.
معینی تحلیل (آنالیز) بازی را بسیار مهم دانست و گفت : یك مربی باید تحلیلی عمیق از بازی داشته باشد ، باید بتواند بازی را پیش بینی كند و اگر این اتفاق بیفتد ارتباط بین مسابقه و تمرین آشكار می شود و می توان به راحتی نقاط ضعف را مشخص كرد.
عضو كمیته فنی فدراسیون فوتبال ،حمله ، دفاع و انتقال را اساس فوتبال برشمرد و افزود : باید مشكل را در این سه بخش به درستی بررسی كرد و به نقاط ضعف در كار پی برد.
وی با بیان اینكه كیفیت كار در فوتبال امروز تغییر كرده است افزود : به سختی می توان پی برد كه حریف در میدان چه خواهد كرد .
این كارشناس فوتبال در ادامه به چگونگی تبدیل فرصت ها به گل ،جلوگیری از گل زدن تیم حریف، نحوه دفاع ، برهم زدن ساختار تیم مقابل اشاره كرد وگفت : سرعت عمل و تمرین سرعت از مهمترین نكاتی است كه در فوتبال باید به آنها توجه كرد.

*تاكید بر تمرین برای رسیدن به موفقیت
رئیس دپارتمان آموزش فدراسیون فوتبال ،سخنران دیگر این برنامه به اهداف و برنامه های آموزش مربی گری در فدراسیون اشاره كرد و افزود : متاسفانه در استنباط از آموزش دچار مشكل هستیم و نگاه درستی به مقوله آموزش وجود ندارد .
غلامرضا جباری با بیان اینكه آموزش متولی مربیگری است افزود : ما باید نظام مربیگری را ببینیم و خود را متولی مربیگری بدانیم .
وی مربیگری را نیازمند علاقه دانست و به سه كلید اصلی برای موفقیت در مربیگری اشاره كرد و گفت : اگر یك مربی، شخصیت حرفه ایی در سه سطح همگانی ،قهرمانی و حرفه ای نداشته باشد توفیقی حاصل نمی شود.
رئیس دپارتمان آموزش مربیان فدراسیون فوتبال ،دانش را یكی دیگر از كلیدهای مهم برای مربیگری عنوان كرد و افزود : باید دانش خود را در عرصه مدیریت ، مربیگری و داوری افزایش دهیم .
وی مولفه سوم را مهارت دانست و گفت : دانش را باید از مراجع مختلف بدست آوریم و آن را به روز كنیم .
جباری تمرین مستمر را در رسیدن به موفقیت مهم برشمرد و افزود : آنچه كه ما را به مهارت نزدیك می كند تمرین است.
رئیس كمیته فنی و توسعه فدراسیون فوتبال نیز به تغییرات در فوتبال امروز و اهمیت حفظ توپ و تاثیر آن در یك بازی اشاره كرد و گفت: حفظ توپی كه بدون نفوذ باشد اهمیت ندارد .
پاس سالم ، اصول حمله و دفاع ، افزایش سرعت در پاس دهی توپ، كیفیت ، شدت و دقت پاس ،اصول مربیگری ، استفاده از فرصت ها و بكار گیری تكنیك هایی كه حریف انتظار ندارد ، سازماندهی مدافعان ، خلاقیت ، فریب و اصل غافلگیری در بازی از مواردی بود كه مرتضی محصص در این كلاس در مورد آنها توضیح داد.
كلاس یك روزه دانش افزایی، مدیریت و برنامه ریزی دوره های مربیگری فوتبال امروز پنجشنبه به همت هیات فوتبال كیش و با حضور رئیس و دبیر هیات فوتبال جزیره كیش ، جمعی ازمربیان ، كمك مربیان و استعداد یابان در سالن ابن سینای مركز همایش های بین المللی كیش برگزار شد.
1630*161/ خبرنگار : مریم زبان دان - انتشار دهنده : امیر برزی