۱۰ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۲۷
کد خبر: 82582302
T T
۰ نفر
افزایش مصرف قلیان در بین جوانان/17 درصد تهرانی ها قلیان می كشند

تهران- ایرنا- معاون درمان مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با بیان اینكه سن شروع مصرف قلیان در كشور كاهش یافته است، افزود: نتایج مطالعات شیوع شناسی قلیان در تهران نشان می دهد كه 17 درصد جمعیت بالای 15 سال در تهران قلیان مصرف می كنند.

دكتر زهرا حسامی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با توضیح اینكه افرادی كه گاهی قلیان مصرف می كنند، شامل این آمار نیستند، گفت: افزایش آمار مصرف كنندگان قلیان به گونه ای است كه می توان از آن به عنوان اپیدمی مصرف قلیان در كشور نام برد.
معاون درمان مركز تحقیقات پیشگیری وكنترل دخانیات تاكید كرد: افزایش مصرف این ماده دخانی در بین جوانان و نوجوانان، نگران كننده است؛ تعدادی از زنان و حتی دختران در سنین پائین نیز به مصرف قلیان گرایش یافته اند.
حسامی با بیان اینكه بسیاری از افراد پس از مصرف قلیان به سیگار روی آورده اند، اظهار كرد: برخی از طریق مصرف قلیان با مواد دخانی آشنا می شوند و به تدریج به آن اعتیاد پیدا كرده و سپس به مصرف سیگار روی می آورند.
وی ادامه داد: جوانان و نوجوانان به راحتی در بوستان ها و امكان عمومی در كنار خانواده از قلیان استفاده كنند و حتی خانواده هایی كه نسبت به مصرف سیگار فرزندان خود حساسیت دارند، با قلیان مخالفتی ندارند.
معاون درمان مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات افزود: قرار است در سال جاری بررسی شیوع قلیان در استان های كشور با همكاری و مساعدت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی انجام شود.
حسامی ادامه داد: به نظر می رسد میزان شیوع قلیان در استان های جنوبی مانند بوشهر و هرمزگان از تهران بیشتر باشد زیرا در این مناطق تعداد زیادی از زنان هم قلیان می كشند.
وی شیوع مصرف دخانیات در كشور را 14 درصد اعلام كرد و گفت: 27 درصد مردان و 2.5 درصد زنان ایرانی دخانیات مصرف می كنند.
وی، مصرف دخانیات را دروازه استعمال مواد مخدر دانست و از مسئولان تقاضا كرد با برنامه ریزی دقیق و اقدامات مناسب زمینه رفع این مشكل را فراهم كنند.
حسامی به تاثیر چاپ تصاویر هشداردهنده روی پاكت سیگار اشاره كرد و گفت: این اقدام در كاهش مصرف این ماده دخانی تاثیر داشته است به گونه ای كه برخی افراد پس از مشاهده این تصاویر به ترك سیگار تمایل پیدا كرده اند.
معاون درمان مركز تحقیقات پیشگیری و كنترل دخانیات بر لزوم كاربردی سازی تحقیقات مراكز پژوهشی تاكید كرد و افزود: مسئولان باید از نتایج این تحقیقات استفاده بهینه كنند.
وی خاطرنشان كرد: با اطلاع رسانی مناسب و آگاه سازی معتادان، ضمن جلوگیری از ابتلای آنان به برخی بیماری ها، می توان آنها را به سمت ترك مواد مخدر و بازگشت به سلامتی راهنمایی كرد.

** عوارض مصرف قلیان
به گزارش ایرنا، به گفته پزشكان و متخصصان مصرف قلیان مانند سایر مواد دخانی عامل اصلی بروز انواع سرطان ها مانند ریه، لب و دهان، حنجره، مثانه، مری و معده، لوزالمعده، كبد، روده بزرگ و زخم‌ های گوارشی است.
به دلیل نیكوتین موجود در توتون، قلیان اعتیادآور است. علاوه بر این، توتون قلیان حاوی میكروب و قارچ است؛ چراكه برخلاف تصور عمومی، وجود آب قلیان مواد مُضر و سمی را نمی تواند از بین ببرد و این مواد سمی از جمله نیكوتین به علت دم‌ های عمیقی كه برای جذب دود به قلیان ‌زده می شود، آسیب‌ های جدی به ریه ها وارد می‌ كند.
مصرف اشتراكی قلیان نیز می ‌تواند منجر به افزایش احتمال ابتلا به سل، تبخال و هپاتیت ‌شود.
همچنین توتون استفاده شده در قلیان علاوه بر داشتن مضرات مشابه با توتون موجود در سیگار، به دلیل مواد افزودنی و اسانس كه برای طعم دار شدن به آن اضافه می‌ شود، می تواند عوارض بیشتری به همراه داشته باشد.
علمی ** 1201 **1834
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور ** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد