۱۰ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۱
کد خبر: 82581904
T T
۰ نفر
علت افزایش دوباره قیمت گوشت نبودنظارت بر شبكه توزیع است

تهران - ایرنا - رئیس تامین شورای دام كشور یكی از علل گرانی گوشت قرمز را نبود نظارت مستمر و عدم برخورد سختگیرانه با شبكه توزیع بازار گوشت قرمز دانست و گفت: شبكه توزیع روی هركیلوگرم گوشت قرمز بین 160 تا 250 هزارریال سود می كنند كه رقم قابل توجهی است.

'منصور پوریان' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره گرانی بیش از حد قیمت گوشت قرمز در بازار طی روزهای آتی افزود: با وجود عرضه بالای گوشت قرمز داخلی و وارداتی طی روزهای اخیر نرخ این محصول دوباره افزایش یافته است كه علت اصلی ان حضور سودجویان دربازار است كه تنها به سود خود فكر می كنند.
وی اظهارداشت: طبق مصوبه باید هركیلوگرم گوشت وارداتی 315 هزارریال و گوشت تولید داخل 335 هزارریال در بازار عرضه شود.
وی تصریح كرد: در واقع هركیلوگرم گوشت وارداتی به نرخ 290 هزارریال به دست شركت های بسته بندی و فروشگاه های زنجیره ای می رسد بنابراین باید با نرخ 315 هزارریال در فروشگاه های زنجیره ای عرضه شود، این درحالیست كه شركت ها این محصول را با قیمت های بالای 500 هزارریال به فروش می رسانند كه منصفانه نیست.
وی یكی دیگر از مشكلات را توزیع گوشت وارداتی تنها به شركت های بسته بندی و فروشگاه های زنجیره ای عنوان كرد و افزود: این موضوع باعث شده سود كلانی به جیب شبكه های توزیع شركتی برود كه همین امر باعث گرانی گوشت قرمز در بازار شده است.
پوریان براین باور است كه گوشت قرمز باید با نرخ مصوب به دست مصرف كنندگان برسد زیرا به نظر نمی رسد هزینه بسته بندی تا این حد بالا باشد كه گوشت در فروشگاه دو برابر قیمت تمام شده عرضه شود.

** برخورد جریمه نقدی تعزیرات مشكل بازار گوشت را حل نمی كند
رئیس مجمع ملی صادر كنندگان دام زنده اضافه كرد : در ابتدای ماه مبارك رمضان به دلیل ورود خوب سازمان تعزیرات روند افزایش قیمت گوشت در بازار اندكی كند شد، اما این موضوع استمرار نیافت.
پوریان نظارت مستمر و برخورد قانونی سختگیرانه را راهكاری برای كاهش قیمت گوشت قرمز عنوان كرد و افزود: برخورد جریمه نقدی مشكل این بازار را حل نمی كند و باید علاوه بر نظارت مستمر برخورد های سختگیرانه و جدی با عاملان گرانی صورت گیرد.

** روزانه 120 تن گوشت به تهران وارد می شود
این مقام مسئول یكی دیگر از عوامل گرانی را عدم حضور مستمر شركت پشتیبانی امور دام در بازار برشمرد و گفت: این شركت تنها در ایام خاص و پیك مصرف وارد بازار می شود درحالی كه حضور مستمر ان می تواند در كاهش قیمت این محصول و جلوگیری از سودجویی دلالان موثر باشد.
وی با اشاره به این كه اكنون با تقاضای پایین و عرضه بالای گوشت قرمز مواجه هستیم اظهارداشت: درحال حاضر علاوه بر تامین بازار گوشت توسط تولیدات داخلی، روزانه بین 100 تا 120 تن گوشت وارداتی كیفی به تهران وارد می شود و كمبودی در این زمینه نداریم .
وی ادامه داد: بنابراین گرانی فعلی گوشت قرمز در بازار به دلیل كمبود و كاهش عرضه نیست بلكه دلالان و قصابی ها به گرانی گوشت قرمز دامن می زنند.
به گزارش ایرنا، برای تنظیم بازار گوشت قرمز همزمان با شروع ماه مبارك رمضان علاوه بر ورود شركت پشتیبانی امور دام كشور، واردات گوشت گوسفندی گرم از كشورهای استرالیا، ارمنستان، گرجستان انجام شد اما قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گوساله در خرده فروش های سطح شهر با قیمت هایی بیش از نرخ مصوب بین 380 تا 450 هزارریال عرضه می شد كه اكنون این رقم به بیش از 500 هزار ریال افزایش یافته است.
سالانه 840 هزار تن گوشت قرمز در كشور تولید و 100 هزارتن گوشت قرمز نیز وارد می شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام**9186 **خبرنگار: هما همت خواه*انتشار : مرضیه فاتحی
۰ نفر