۳۰ خرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۱۹
کد خبر: 82571973
T T
۰ نفر

دورخیز توتال فرانسه برای مشاركت در پارس جنوبی

۳۰ خرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۱۹
کد خبر: 82571973
دورخیز توتال فرانسه برای مشاركت در پارس جنوبی

تهران - ایرنا - مدیر عامل شركت توتال فرانسه روز سه شنبه اعلام كرد كه این شركت در توسعه فاز 11 میدان عظیم پارس جنوبی ایران در تابستان سال جاری مشاركت می كند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، 'پاتریك پویان' مدیر عامل شركت توتال گفت كه این شركت فرانسوی پس از تمدید تخفیف تحریم های ضد ایرانی آمریكا، در ابتدا یك میلیارد دلار در این میدان سرمایه گذاری می كند.
براساس این گزارش، این میدان دور از ساحل در آغاز در دهه 90 میلادی توسعه یافت و توتال یكی از بزرگترین سرمایه گذاران در ایران تا زمان اعمال تحریم های بین المللی در سال 2006 بود.
حال توتال تصمیم گرفته است به ایران بازگردد و در عملیات توسعه فاز 11 پارس جنوبی مشاركت كند.
مدیر عامل یادآور شد كه سهم توتال در پروژه پارس جنوبی 1/50 (50 ممیز یك) درصد است، در حالی كه شركت ملی نفت چین (سی ان پی سی) از این پروژه 30 درصد و شركت پتروپارس ایران نیز 9/19 (19 ممیز 9) درصد سهم می برند.
توتال در نظر دارد در هر پروژه جدیدی كه به آن ورود می كند، سود بیش از 15 درصدی به دست آورد كه شامل پارس جنوبی نیز می شود.
به گفته پویان، شرایط مورد بحث با دولت ایران در زمینه پارس جنوبی خیلی بهتر از دوره قبل از تحریم ها است.
توتال در دهه 90 میلادی در فاز 2 و 3 پارس جنوبی مشاركت داشته است. به گفته پویان، گاز تولیدی پارس جنوبی صرفا در بازار داخلی ایران عرضه می شود و به خارج از این كشور صادر نمی شود.
مدیر عامل توتال گفت كه این شركت همچنین مشاركت در یك پروژه پتروشیمیایی در ایران را كه مستلزم تامین مالی خارجی از بانك های آسیایی است، مورد توجه قرار می دهد.
اروپام**9109**1908
مترجم: نیره مجیدی راد* ناشر : افشار دارابی