۲۳ خرداد ۱۳۹۶، ۱۶:۳۵
کد خبر: 82564077
T T
۰ نفر
تعهد سرمایه گذاران داخلی در ساخت اسكله پارسیان به 25 درصد رسید

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان (هرمزگان) 40 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای توسعه اسكله در این منطقه را ضروری دانست و گفت: اكنون سرمایه گذاران داخلی 25 درصد این رقم یعنی 10 میلیارد دلار را متعهد شده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسن شاهرخی روز سه شنبه در حاشیه آیین امضای تفاهمنامه همكاری میان سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شركت ملی صنایع پتروشیمی ایران در محل این سازمان اعلام كرد: منطقه ویژه پارسیان در مجموع برای جذب واحدهای پتروشیمی به ظرفیت 18 میلیون تن پیش بینی شده است.
به گفته وی، منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در منتهی الیه غربی استان هرمزگان واقع شده و نزدیك ترین محل به عسلویه- پایتخت گازی كشور- در حاشیه خلیج فارس است و نزدیك به 10 هزار هكتار مساحت دارد.
شاهرخی گفت: قرار است در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، افزون بر پتروشیمی، واحدهای فولادسازی و آلومینیوم سازی نیز فعال شوند كه در توسعه اقتصادی كشور و رونق اشتغال سهم خواهند داشت.
وی اعلام كرد تا پایان دوره فعالیت دولت یازدهم، ایجاد واحدهای جدید پتروشیمی در پارسیان كلید زده می شود كه سرآغازی برای فعالیت در این بخش است.
به گفته وی، پس از اجرای توافق برجام، شركت های بزرگ اروپایی مانند توتال و شل برای سرمایه گذاری در پارسیان مذاكراتی داشته اند اما وارد مرحله اجرایی نشده اند.
وی اضافه كرد: در 20 روز آینده عملیات پترو ساحل در مرحله نخست برای ساخت چهار پست اسكله با بهره گیری از مشاركت یك شركت چینی با سرمایه گذاری 170 میلیون یورو آغاز می شود كه مدت آن سه سال پیش بینی شده است.
به گزارش ایرنا، بر اساس سیاست های برنامه چهارم توسعه از سال 1384 مطالعات مكانیابی استقرار صنایع «انرژی بر» برای جلوگیری از خام فروشی گاز طبیعی، تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، تكمیل زنجیره تولید پتروشیمی و فولاد از مواد اولیه تا محصولات نهایی و افزایش صادرات غیرنفتی آغاز شد.
سهم انرژی مصرفی در هزینه های تمام شده محصول نهایی این صنایع، نسبت به دیگر عوامل تولید در مقایسه با صنایع دیگر بالاست و نقش تعیین كننده ای در قیمت نهایی محصول آنها از قبیل صنایع پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم دارد.
منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان در محدوده ای افزون بر 10هزارهكتار در شهرستان پارسیان هرمزگان واقع شده و تحت نظارت و مدیریت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران 'ایمیدرو' اداره می شود.
كمك به صادرات غیرنفتی محصولات صنعتی تولید شده ، تامین نیازهای داخلی در زمینه صنایع اصلی مادر ، استفاده از منابع گازی موجود در پارس جنوبی و شمالی ، اشتغال زایی و رفع محرومیت از منطقه و كاهش هزینه های تولید به منظور تسهیل ورود كشور به بازارهای رقابتی جهانی از اهداف مرتبط بر ایجاد این منطقه ویژه اقتصادی می باشد.
این منطقه در سال 89 تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و در سال 90 ابلاغ شد و طبق برنامه و طرح جامعی كه مورد تدوین قرارگرفته در سال 1414 در زمینه استقرار صنایع مورد بهره برداری قرار می گیرد.
شهرستان پارسیان در فاصله 500 كیلومتری غرب بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع شده است.
7198/6048
خبرنگار: فاطمه حسینی انتشاردهنده: خلیل تنیده

سرخط اخبار استان‌ها