۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۸:۱۷
کد خبر: 82514025
T T
۰ نفر
نامه بسیج دانشجویی 80 دانشگاه به رییس صدا وسیما: سووالات از كاندیداها تخصصی تر شود

تهران - ایرنا - بسیج دانشجویی 80 دانشگاه سراسر كشور در نامه ای به رئیس صدا وسیما، نكاتی را درمورد برگزاری مناظره نامزدهای انتخابات پیش رو متذكر و خواستار طرح سووالات تخصصی تر از نامزدها شدند.

به گزارش ایرنا در این نامه كه روز سه شنبه بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی منتشر شده، آمده است: یكی از مظاهر حضور مردم در متن مدیریت كشور، حضور درانتخابات در سطوح مختلف از شوراهای شهر تا ریاست جمهوری، و انتخاب افراد برای تصدی مسئولیت هاست. حضور حداكثری اصلی ترین مسئله ای است كه نظام در انتخابات های مختلف دنبال می كند، در همین راستا لازم است تمام ظرفیت های موجود در نظام برای تحقق مشاركت حداكثری بسیج گردند.
در این نامه تصریح شده است: دوره های متمادی است كه صدا وسیما علاوه بر نقش پرشور كردن انتخابات، تلاش نموده تا با تهیه ویژه برنامه های مختلف در معرفی كاندیداها، آحاد جامعه را برای انتخاب درست كمك نماید. بسیاری از اهالی فن و كسانی كه با قدرت رسانه آشنایی دارند باور دارند قدرت رسانه های تصویری در ایام انتخابات حتی از مجموع اقدامات یك ستاد تبلیغاتی تمام عیار بیشتر و البته تاثیر گذارتر است.
«رسانه ملی با فراگیری ویژه و در اختیار داشتن بیشترین مخاطب می تواند سهم بسزایی را در تنویر افكار عمومی، در یك فضای منطقی عقلانی و بدور از هیجانات و موج آفرینی های كاذب انتخاباتی داشته باشد.»
در نامه بسیج دانشجویی 80 دانشگاه كشور آمده است: ضمن قدردانی از برنامه های تدارك دیده شده برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، از زمان آغاز برنامه های تبلیغاتی و مناظرات، برخی نكات بصورت جدی در اذهان عمومی بویژه دانشجویان انقلابی مطرح گردیده كه امید است با توجه به این نكات زمینه ی بی طرفی و غنای محتوایی بیشتر فراهم گردد.
بدیهی است جنبش دانشجویی ضمن رصد برنامه ها، اصلاح روند موجود را مطالبه خود می داند و منتظر گزارش آن سازمان در موارد مطرحه شده می باشد:
1 - در موضوع مناظرات تغییرات مداوم در عنوان مناظرات یكی از مسائلی بوده است كه نظام حاكم بر مناظرات را تحت الشعاع قرار داده است. باید مراقب بود كه تغییرات مكرر عنوان مناظرات شائبه اعمال نظرات برخی افراد در این برنامه ها را به همراه نداشته باشد.
2 - سئوالات مناظره اول دارای ایرادات فراوانی بود. در این برنامه سئوالات كلی مطرح شد كه موجب جواب های كلی می شد و در كنار عدم ورود به موقع مجری برنامه، كاندیداها بجای ارائه ی برنامه های مشخص خود به كلی گویی یا گزارش دهی می پرداختند.
علاوه بر این ایراد، برخی سئوالات، اساسا كاربردی نبوده و برای آحاد جامعه نمی توانست ملاك تشخیص باشد. به نظر می رسد می توان سئوالات تخصصی و دقیق تری طرح نمود تا بستر پاسخ های مشخص و كاربردی را فراهم نماید تا در مسیر تصمیم جامعه كارساز باشد. سئوالاتی از قبیل برنامه ی مشخص در مورد مسكن كه دغدغه آحاد جامعه به ویژه جوانان می باشد و یا طرح نظام سلامت كه به عنوان اصلی ترین انتظار جامعه در حوزه بهداشت و درمان مطرح است مغفول مانده شد و... می توانست كاربردی تر باشد.
در این مورد بسیج دانشجویی آمادگی دارد به منظور تهیه سئوالهای تخصصی و علمی با مدیران برنامه ها همكاری نماید.
3 - در پیگیری برنامه های صدا وسیما بویژه در ساعت های مختلف خبری و تنظیم اخبار، به نظر می رسد سهم یكی از كاندیداها نسبت به دیگران بیشتر بوده و حتی بعضا تصاویر و سخنان به صورتی انتخاب می شود كه شائبه جانبداری از كاندیدای خاص بوجود می آید.
با توجه به اینكه صدا وسیما موظف به رعایت اصل بی طرفی بوده و تلاش نموده تا این امر محقق گردد اقداماتی از این دست می تواند زحمات فعالان این عرصه را تحت الشعاع قرار دهد.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین میان دوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه 29 اردیبهشت ماه برگزار می شود.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، سید مصطفی هاشمی طبا، سید ابراهیم رئیسی، سید مصطفی میرسلیم و محمدباقر قالیباف نامزدهای انتخابات این دوره ریاست جمهوری هستند.
روز جمعه هشتم اردیبهشت ماه نخستین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخاباتی برگزار شد و قرار است دو مناظره دیگر پیش از انتخابات و به ترتیب در روز جمعه 15 و 22 اردیبهشت ماه برگزار شود.
فراهنگ ** 1071 ** انتشار: امید غیاثوند
۰ نفر

سرخط اخبار سیاست