۲ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۳۶
کد خبر: 82502155
T T
۰ نفر

انقلاب نفتی دولت یازدهم

۲ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۶:۳۶
کد خبر: 82502155
انقلاب نفتی دولت یازدهم

تهران - ایرنا - افتتاح پنج فاز پارس جنوبی یكی از مهمترین اقدامات محقق شده در دولت یازدهم بود كه برخی از آن به عنوان انقلاب نفتی یاد می كنند. زیرا با افتتاح آن تولید گاز كشور از 150 میلیون مترمكعب به 550 میلیون مترمكعب افزایش یافت ‌.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، با افتتاح فازهای ١٧ و ١٨، ١٩ و ٢٠ و ٢١ پارس‌جنوبی، تولید گاز كشور با ۱۵۰ میلیون مترمكعب افزایش به ۵۵۰ میلیون مترمكعب رسید‌. افزون بر این روزنامه های اقتصاد از روند مثبت اقتصاد ایران نوشتند كه افزایش صادرات و رونق تولید از مهمترین محورهای این روزنامه ها در هفته گذشته بود.

**انقلاب نفتی
روزنامه «جهان صنعت» در گزارشی با عنوان «برابری تولید گاز ایران با قطر» نوشت: با گذشت حدود ۱۰ سال از آغاز توسعه فازهای مختلف پارس‌جنوبی و تحمیل تحریم غیرقانونی غربی‌ها علیه ایران بالاخره اولویت‌بندی فازها و تخصیص منابع مالی در دولت یازدهم جان تازه‌ای به این میدان مشترك با قطر داد و طلسم طولانی بودن مدت زمان اجرای آن را شكست. به این ترتیب افتتاح پنج فاز با جبران عقب‌ماندگی‌های گذشته، میزان تولید گاز ایران با قطر را در بزرگ‌ترین میدان گازی جهان پس از سال‌ها تاخیر برابر می‌كند.
در بخشی از گزارشی می خوانیم: با مرور فراز‌وفرودهای مختلف توسعه پارس‌جنوبی اما این روزها ایران خود را برای برداشت برابر گاز طبیعی از پارس‌جنوبی آماده می‌كند و حتی تا پایان سال‌جاری ایران با برداشت روزانه بیش از ۷۰۰ میلیون مترمكعب گاز طبیعی از قطر در توسعه و برداشت این میدان مشترك گازی سبقت خواهد گرفت.
ایران با بهره‌برداری معادل ۱۵ فاز استاندارد پارس‌جنوبی به طور متوسط روزانه حدود ۴۰۰ تا ۴۲۰ میلیون مترمكعب گاز طبیعی از پارس‌جنوبی برداشت می‌كرد كه با راه‌اندازی پنج فاز جدید شامل فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس‌جنوبی و ورود تدریجی گاز این فازها، ظرفیت تولید و برداشت گاز ایران از پارس‌جنوبی به ۵۴٠ میلیون مترمكعب در روز رسیده و براساس اعلام اخیر وزیر نفت این میزان در سال‌جاری از كشور قطر پیشی می‌گیرد.
«انقلاب نفتی» عنوان گزارش دیگری بود كه در روزنامه جهان صنعت منتشر شد. در این گزارش آمده است: بزرگ ‌ترین اتفاق اقتصادی سال، با حضور رییس‌جمهور رخ داد؛ رخدادی كه خیلی‌ها آن را انقلاب نفتی نیز نامیده‌اند‌. با افتتاح فازهای ١٧ و ١٨، ١٩ و ٢٠ و ٢١ پارس‌جنوبی تولید گاز كشور با ۱۵۰ میلیون مترمكعب افزایش به ۵۵۰ میلیون مترمكعب رسید‌.
آن‌طور كه وزارت نفت اعلام كرده، برای اجرای فازهای ١٧، ١٨، ١٩، ٢٠ و ٢١ پارس‌جنوبی و طرح توسعه لایه نفتی این میدان مشترك گازی و طرح‎های پتروشیمی ٢٠ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است‌. با بهره‌برداری از فازهای تازه، تولید گاز در پارس‌جنوبی نسبت به سال ٩٢ بیش از دو برابر افزایش یافته است‌.

** افزایش 40 درصدی تولید در پسابرجام
روزنامه جهان صنعت در گزارشی با عنوان «افزایش 40 درصدی تولید در پسابرجام» نوشت: یكی از انتقادات عمده‌ای كه توسط منتقدان در شرایط كنونی به عملكرد دولت وارد می‌شود در بخش مشاركت‌های خودرویی است كه بعد از برجام شكل گرفته است. این موضوع در حالی است كه برجام موجب شده صنعت خودرو كشور بار دیگر مسیر رشد را طی كند شاهد این موضوع نیز رشد 40 درصدی تولید خودرو در سال 95 است.
به واسطه تشدید تحریم‌های بین‌المللی در سال 1391 صنعت خودرو با مشكلات عدیده‌ای مواجه شد و تیراژ تولید خودرو كه نقش بسیاری در شاخص‌های اقتصادی كشور داشت كاهش جدی پیدا كرد. این كاهش همراه با افزایش دو برابری قیمت خودرو موجب شد كه صنعت خودرو نتواند نیازهای مشتریان را پاسخ دهد و از سوی دیگر تاثیرات خود را بر اقتصاد كشور ایجاد كند.
از سوی دیگر افت كیفیت محصولات موجب شد كه مشتریان خودرو از وضعیت تولید خودرو در كشور رضایت نداشته باشند. با وجود این تحقق توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های بین‌المللی موجب شده كه صنعت خودرو كشور بتواند با جذب سرمایه خارجی در مسیر توسعه قرار گیرد. توسعه‌ای كه هر چند زمانبر است اما می‌تواند اثر جدی در اقتصاد كشور و رضایت مشتریان داشته باشد.
این روزنامه در پایان نوشت: درحالی كه صنعت خودروسازی پس از تحریم‌ها جایگاه خود را بین صنایع برتر خودرویی در دنیا از دست داده بود، در دولت یازدهم پس از برجام این صنعت احیا شد به طوری كه با ورود شركت‌های خودروساز بین‌المللی در یك سال، تولید در این بخش نزدیك 40 درصد افزایش یافت.

** رشد صادرات و مهار تورم
روزنامه تجارت در گزارشی با عنوان «رشد صادرات با اجرای پیمان‌های پولی چندجانبه» نوشت: آخرین گزارش‌های رسمی‌منتشر شده از سوی گمرك جمهوری اسلامی‌ایران نشان دهنده این موضوع است كه دولت یازدهم توانسته طی چهار سال گذشته روند قاچاق كالا را از حدود 25 میلیارد دلار به رقمی‌بین 10 تا 12 میلیارد دلار برساند.
روزنامه «صمت» در گزارشی با عنوان « جهش 96.7 درصدی صادرات فرش به امریكا» به نقل از «حمید كارگر» رئیس مركز ملی فرش ایران نوشت: پارسال حدود ۳۵۰میلیون دلار فرش دستباف ایرانی به كشورهای مختلف صادر شد كه از نظر ارزشی ۲۷ درصد و از نظر وزنی 16.5 درصد رشد به ثبت رساند. آمریكا، آلمان، لبنان، امارات، پاكستان، ژاپن، انگلیس، قطر، افریقای جنوبی و استرالیا ۱۰ مشتری اصلی فرش دستباف ایران در سال ۱۳۹۵ بودند و امریكا مقام نخست واردات فرش از ایران را دارد.
كارگر افزود: امریكا، آلمان، لبنان، امارات، پاكستان، ژاپن، انگلیس، قطر، افریقای جنوبی و استرالیا ۱۰ مشتری برتر فرش دستباف ایران در سال گذشته بوده‌اند و امریكا مقام نخست واردات فرش از ایران را دارد.
«مهار تورم در اقلام ساختمانی» عنوان گزارشی بود كه در روزنامه «تجارت» منتشر شد. در این گزارش آمده است: مركز آمار ایران تغییرات قیمتی مصالح ساختمانی در نیمه اول سال ۹۵ و مقایسه آن با مدت مشابه و نیز نیمه دوم سال ۹۴ را منتشر كرده است. بر اساس داده‌های مركز آمار كه از 127 قلم انواع مصالح ساختمانی در 17 گروه تهیه شده است، جهش قیمتی وجود نداشته است و گاهی در برخی اقلام نیز از كاهش قیمت نسبت به مدت مشابه مواجه بوده است.

** رشد 100 درصدی انتشار اوراق مالی اسلامی‌
روزنامه تجارت در گزارشی با عنوان «رشد 100 درصدی انتشار اوراق مالی اسلامی‌« به نقل از « شاپور محمدی» رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نوشت: از زمان شروع انتشار ابزارهای مالی اسلامی ‌تاكنون ۱۴.۵ میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی‌منتشر شده و مانده این اوراق در سال ۲۰۱۷ معادل ۹.۸ میلیارد دلار بوده است كه از این مبلغ ۲.۲ میلیارد دلار مربوط به اسناد خزانه اسلامی‌است كه برای تامین مالی دولت استفاده می‌شود. در سال گذشته انتشار اوراق مالی اسلامی‌نسبت به سال ۱۳۹۴، صد درصد رشد داشته كه‌امیدواریم بتوانیم از ابزارهای مالی اسلامی‌برای تامین مالی پروژه‌های دولتی و نیمه خصوصی استفاده كنیم.
پژوهشم**458**1601**خبرنگار: محمدستاری** انتشاردهنده : شهناز حسنی
۰ نفر