۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۹:۲۴
کد خبر: 82497846
T T
۰ نفر
همكاری های دفاعی ایران و روسیه/  گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی در 
مسكو

مسكو - ایرنا - آئین گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران در مسكو روز سه شنبه با حضور مقام های دولتی و نظامی فدراسیون روسیه، سفرا و وابستگان نظامی كشورهای مختلف برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی در این آئین گفت كه ایران و روسیه با درك خطرها و تهدیدهای ناشی از گسترش شبكه های تروریستی در سطح منطقه و جهان، طی سال های اخیر همكاری های خود را افزایش داده و در گسترش صلح و ثبات منطقه ای نقش قابل توجهی ایفا كرده اند.
وی با اشاره به نقش انكارناپذیر ارتش و نیروهای مسلح در همه كشورها برای تامین امنیت و برقراری ثبات، یادآورشد: در جمهوری اسلامی ایران ارتش و سایر قوای نظامی جایگاه رفیعی دارند و دولت و ملت به آنها افتخار می كنند.
سنایی در این مراسم كه در اقامتگاه سفیر ایران برگزار شد، همچنین با برشمردن نقش ارتش جمهوری اسلامی در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران كه ناشی از تجاوز رژیم بعثی بود، گفت: ارتش در این جنگ در پاسداری از تمامیت ارضی ایران نقش بالایی ایفا كرد و همراه سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج توانستند جلو توسعه طلبی صدام را بگیرند و تجاوز را دفع كنند.
سفیر ایران همچنین روند رشد توانمندی های ارتش ایران را مطرح و اظهار كرد: امروز ارتش و دیگر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، امكانات نظامی گسترده ای دارند و به وضعیتی رسیده اند كه می توانند در برابر هرگونه تجاوزی ایستادگی كنند.
وی در عین حال خاطرنشان كرد: افزایش قابل توجه توانمندی های نظامی ایران در حالی است كه راهبرد اصولی و اساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی بر تعامل و دوستی با كشورها و تلاش برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان است و هرگز در صدد جنگ با كشورها نبوده ایم.
سنایی در ادامه یكی از ماموریت های مهم ارتش و دیگر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را مقابله با گروههای تروریستی و افراط گرایان برشمرد و با اشاره به اوضاع امنیت منطقه و جهان به ویژه وضعیت سوریه، عراق و افغانستان، تاكید كرد: تهران اعتقاد دارد كه مقابله با تروریسم و افراط گرایی مستلزم همكاری جدی منطقه ای و جهانی است.
وی همچنین با یادآوری فرآیند رو به رشد همكاری‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و دفاعی ایران و روسیه ادامه داد: نیروهای مسلح دو كشور ارتباطات مستمر و وسیعی دارند و از داشتن چنین همكاری هایی خرسند هستند.
سنایی گفت كه با امضای موافقتنامه همكاری های نظامی بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در سال 2015، چارچوب همكاری های دو كشور در این حوزه مشخص شد. از آن پس اقدام های مهمی در روابط دفاعی- نظامی دوجانبه صورت گرفت و یكی از آنها هم تحویل سامانه های پدافندی اس 300 به جمهوری اسلامی بود كه در واقع نشانه اعتماد متقابل دو كشور درعرصه همكاری های دفاعی است.
وی یادآور شد: همچنین ارتش جمهوری اسلامی ایران و ارتش فدراسیون روسیه یادداشت تفاهم همكاری امضاء كرده اند كه نتیجه آن افزایش سطح همكاری بوده است.
سفیر ایران در روسیه تصریح كرد: امروز همكاری و رایزنی فرماندهان نظامی ایران و روسیه ابعاد منطقه ای بی سابقه ای به خود گرفته و دو طرف در مقابله با تروریست هایی كه از كشورهای مختلف به مردم سوریه هجوم آورده اند در یك صف واحد قرار دارند و به ارتش سوریه كمك می كنند تا تروریست ها را شكست دهند.
سنایی در پایان تصریح كرد: نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران راههای گسترش همكاری های دفاعی و نظامی را با همكاران خود در فدراسیون روسیه به طور مرتب مورد پیگیری قرار می دهند و فرماندهان نظامی دو كشور نشست ها و دیدارهای منظمی در تهران و مسكو دارند.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

سرخط اخبار جهان