۲۸ فروردین ۱۳۹۶، ۹:۵۵
کد خبر: 82495588
T T
۰ نفر
وزیر نفت: عدالت محوری و محرومیت زدایی راهبرد ساخت پتروشیمی هاست

بوشهر- ایرنا- وزیر نفت گفت: مكان ‌یابی برای ساخت پتروشیمی‌ها موضوعی بسیار مهم است و با نگاه به جانمایی مجتمع‌های پتروشیمی در كشور مشخص می‌شود كه عدالت‌ محوری و محرومیت‌زدایی به عنوان 2 راهبرد در این زمینه لحاظ شده است.

به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه در آیین افتتاح رسمی چهار طرح پتروشیمی در منطقه عسلویه افزود: در زمینه اقتصاد مقاومتی یكی از مهم‌ترین مسائلی كه می‌تواند مورد توجه قرارگیرد، تكمیل زنجیره ارزش در صنایع نفت است.
وی اضافه كرد: مجتمع های پتروشیمی چنین قابلیتی را دارند و طرحهای پتروشیمی كه امروز افتتاح می شوند به طور كامل این زنجیره را تكمیل می كند.
وزیر نفت ادامه داد: با توجه به دارا بودن خوراك مطمئن و ارزان برای صنایع پتروشیمی در كشور، ایران توانایی آن را دارد تا به عنوان قدرت اول منطقه در صنعت پتروشیمی معرفی شود.
زنگنه بیان كرد: پتروشیمی هم اكنون نه تنها اتان را كه برشی از گاز طبیعی است به اتیلن تبدیل می‌كند، بلكه اتیلن به محصولات تكمیلی‌تر مانند پلی‌استایرن و منو اتیلن گلایكول ها (ام ای جی) تبدیل می شود.
وزیر نفت با اشاره به این كه پتروشیمی كاویان به عنوان تولیدكننده اتیلن دركشور زنجیره ارزش را تا تبریز و ارومیه ادامه می‌دهد، افزود: با خط لوله اتیلن غرب، اتیلن به عنوان خوراك پتروشیمی‌ها به خوزستان، لرستان، ایلام، كرمانشاه، كردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی می‌رسد.
زنگنه افزود: پتروشیمی مجموعه‌ای به هم پیوسته‌ای و ارزش افزاست كه بزرگترین تاثیر را برای رفع محرومیت در كشور دارد.
وی به ایجاد مناطق پتروشیمی در جاسك و چابهار اشاره كرد و گفت: به دلیل اهمیت راهبردی این مناطق، توسعه آنها مورد توجه است.
وزیر نفت یادآروشد: در عسلویه برای نخستین‌بار در تاریخ صنعت نفت بود كه قبل از تولید گاز، واحدهای پتروشیمی احداث شدند.
وی به خدمات مهندس نعمت‌زاده در صنعت پتروشیمی اشاره كرد و افزود: ایشان در زمان احداث مجتمع‌های پتروشیمی مسئولیت این صنعت را به عهده داشتند و می‌توان گفت پرچمدار توسعه این صنعت بوده‌اند.
وزبر نفت با بیان این كه در ابتدای كار كسی گمان نمی‌كرد كه بتوان این تعداد مجتمع پتروشیمی در كشور را ایجاد كرد ادامه داد: توسعه صنعت پتروشیمی تا آنجا پیش رفته است كه امروز در عسلویه برای احداث مجتمع‌های جدید با كمبود زمین روبه‌رو هستیم. .
وی به ایجاد منطقه جدید پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام اشاره كرد و گفت: برای توسعه پتروشیمی‌ها در این منطقه باید فضای جدیدیایجاد كنیم.
وزیر نفت تاكید كرد: اكنون برای مجتمع‌های پتروشیمی خوراك كافی تامین شده است و با بهره‌برداری از 27 فاز پارس جنوبی، 13.5 میلیون تن اتان به عنوان خوراك پتروشیمی در اختیار ما خواهد بود.
وی به ان‌جی‌ال متعدد در سراسر كشور مانند ان‌جی‌ال 3200 و 3100 اشاره كرد و افزود: برای بهره‌برداری از این ان‌جی‌ال‌‌ها به عنوان خوراك پتروشیمی، این مجتمع‌ها به بخش خصوصی واگذار شده است.
زنگنه افزود: همچنین برای تامین خوراك پایدار، واحدهای اتان‌گیری نیز در دستور كار قرار دارد كه می‌تواند خوراك بسیار مطمئن، ارزان و قابل‌رقابت را در اختیار پتروشیمی‌ها بگذارد.
زنگنه افزود: برای نخستین‌بار در دولت یازدهم خوراك پتروشیمی به عنوان یك موضوع مجزا مورد توجه قرار گرفت تا تامین این خوراك در دستور كار قرار گیرد.
وزیر نفت اضافه كرد: براحتی می‌توان صنعت پتروشیمی را توسعه داد، به گونه ‌ای كه با 40 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این صنعت می‌توان 20 میلیون تن به ظرفیت آن اضافه كرد.
وزیر نفت ادامه داد: هرچقدر صادرات محصولات پتروشیمی كمتر باشد، به معنای آن است كه خام‌فروشی كاهش پیدا كرده و محصولات پتروشیمی در صنایع تكمیلی داخلی مورد استفاده قرار گرفته‌ است.
وی تاكید كرد: برای این مهم و رسیدن به این هدف به ثبات و تدبیر نیاز است.
زنگنه ادامه داد: این ثبات را باید در سیاست‌ها، ‌رفتارها، راهبردهای كشور دید و تنها از این راه است كه می‌توان به آن دست پیدا كرد.
وی ادامه داد: اصل باید بر این باشد كه با هم كار كنیم و تلاش كنیم تا توسعه كشور محقق شود.
زنگنه، به تكنولوژی‌های روز دنیا اشاره كرد و افزود: تكنولوژی‌های جی‌تی‌پی، ان‌تی‌پی و غیره مواردی است كه باید مورد توجه قرار گیرد و احداث این واحدها در داخل می‌تواند تعیین‌كننده باشد.
وزیر نفت بیان كرد: این طرح‌ها می‌تواند پیشران مالی اقتصاد ایران باشند.
وی به سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی در حوزه پتروشیمی اشاره كرد و گفت: بیشتر این صندوق‌ها صنعت پتروشیمی را به عنوان محور كار خود در نظر گرفته‌اند و بر این اساس می‌توان گفت آینده صنعت پتروشیمی روشن است.
زنگنه با تاكید بر اینكه باید از بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی حمایت شود، افزود: این شركت‌ها نیز باید سهام خود را وارد بورس كنند تا همه از مزایای صنعت پتروشیمی بهره‌مند باشند.
وی در پایان گفت: افزون بر این 4 طرح كه امروز به بهره‌برداری رسید، 2 طرح پتروشیمی پردیس 3 و متانول كاوه نیز آماده بود اما به دلیل آنكه تا چند روز دیگر امكان تولید در آنها وجود داشت، از برنامه افتتاح خارج شد.
عصر روز یكشنبه با حضور رئیس جمهوری چهار طرح جدید صنعت پتروشیمی ایران در منطقه ویژه پارس 2 (پارس كنگان) به طور رسمی افتتاح و به بهره برداری رسید.
این چهار طرح شامل پتروشیمی تخت جمشید پارس، فاز2 پتروشیمی كاویان، واحد منو اتیلن گلایكول (ام ای جی) پتروشیمی مروارید و پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب است.
ظرفیت این طرح های پتروشیمی سالانه یك میلیون و 859هزار تن به ارزش افزوده یك میلیارد و 525 میلیون دلار محصولات پتروشیمی و پلیمری است.
7212/6043** خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجه
۰ نفر