۲۶ فروردین ۱۳۹۶، ۲۱:۳۱
کد خبر: 82494065
T T
۰ نفر
امنیت كنونی سیستان و بلوچستان در 38 سال گذشته بی سابقه است

زاهدان - ایرنا - معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: امنیت پایدار و احساس امنیت ایجاد شده در سالهای 94 و 95 در طول 38 ساله پیروزی انقلاب اسلامی در این استان بی سابقه بوده است.

به گزارش ایرنا علی اصغر میرشكاری روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در سرسرای اجتماعات استانداری اظهار داشت: احساس امنیت در سیستان و بلوچستان به خوبی تحقق یافته است.
وی ادامه داد: خوشبختانه امنیت حاكم بر سیستان و بلوچستان از بسیاری از استانهای كشور مشهودتر و ملموس تر است.
وی بیان كرد: امنیت؛ خط قرمز نظام جمهوری اسلامی و تامین امنیت وظیفه ذاتی حاكمیت است.
وی افزود: حدود ۱۰۰ طرح امنیتی مفصل و مدون در سیستان و بلوچستان طراحی شده و به تصویب شورای تامین استان رسیده و به شورای امنیت كشور ارسال شده است.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینكه برقراری امنیت در استان برنامه محور شده است گفت: در این زمینه برای تمام مسائل امنیتی یك برنامه كامل تدوین و سیاست ها و راهبردهای هر دستگاه به طور كامل مشخص شده است.
میرشكاری اظهار داشت: امنیت موضوعی دو طرفه بوده و علاوه بر دنبال كردن راهبردهای امنیتی در زمینه های مختلف همواره در تلاشیم تا در حوزه امنیت، موضوعات و اتفاقات را به سمت فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی سوق دهیم.
وی بیان كرد: برای برقراری امنیت در سیستان و بلوچستان به سمت مردمی كردن امنیت گام برداشتیم و آن هم بدین معنا نیست كه مردم را مسلح كنیم بلكه برای تحقق این امر از گروههای مرجع و اثر گذار جامعه از جمله علما، روحانیون، ریش سفیدان و بزرگان طوایف و سایر افراد تاثیرگذار برای فرهنگ سازی و برطرف كردن مشكلات امنیتی استفاده كردیم.
وی افزود: دولت تدبیر و امید برای برقراری امنیت به زیرساخت های سیستان و بلوچستان توجه ویژه ای داشته به طوری كه تنها در پروژه راه آهن چابهار - زاهدان افزون بر 800 دستگاه كامیون و صدها كارگر مشغول فعالیت هستند.
وی ادامه داد: توسعه كارخانجات، طرح آبیاری 46 هزار هكتاری، توسعه بندر شخید بهشتی چابهار و پروژه گازرسانی با هدف برقراری امنیت، ایجاد اشتغال و توسعه در سیستان و بلوچستان به اجرا درآمده است.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان خطاب به اشرار و قاچاقچیان نادم گفت: عناصر و عواملی كه به هر دلیل توسط گروهك های معاند و عناصر خود فروخته فریب خورده و از اقدام خود پشیمان شده باشند می توانند با استفاده از رافت نظام جمهوری اسلامی به آغوش ملت بازگردند.
میرشكاری اظهار داشت: به افرادی كه جذب چنین گروههایی شده باشند بعد از توبه و ابراز پشیمانی امان نامه اعطا می شود.
وی بیان كرد: معتمدان، ریش سفیدان و علما می توانند این افراد را به شورای تامین سیستان و بلوچستان معرفی كنند و این شورا به اعتبار معرفی این بزرگان به آنان امان نامه اعطا می كند.
وی با اشاره به حادثه كورین كه منجر به شهادت شهید روح الله عالی فرمانده گردان كورین تیپ 110 سپاه سلمان و كشته شدن 2 نفر از افراد محلی شد، افزود: بررسی های اولیه نشان می دهد كه این حادثه درگیری نبوده و هیچ گونه اقدام تروریستی در منطقه صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: بررسی های میدانی نیز این مطلب را تایید می كند كه نه اقدام تروریستی، نه اقدام افراطی و تكفیری و نه اقدامی بر ضد امنیت ملی بوده است.
وی اضافه كرد: همچنین بررسی های بیشتر وجود كاروان حمل مواد مخدر در منطقه را نیز تایید نمی كند.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: شهید عالی از روحیه بسیار خوب مردمی و تعامل مثبت با مردم برخوردار بود و ارتباط تنگاتنگی با معتمدان، ریش سفیدان و روحانیت منطقه داشت.
میرشكاری اظهار داشت: شهید عالی با استفاده از مردم و مسئولان نقش مهمی در امنیت منطقه برعهده داشته است.
وی بیان كرد: اما مشخص شدن علت شهادت این شهید بزرگوار نیاز به بررسی كارشناسی بیشتری دارد.
وی افزود: براساس تصمیم ستاد كل نیروهای مسلح چنانچه یكی از نیروهای نظامی حین انجام ماموریت كشته شود شهید محسوب می شود اما در مورد مردم عادی این موضوع نیاز به بررسی دارد.
وی با اشاره به انتخابات پیش رو خاطر نشان كرد: سیاست های امنیتی مربوط به انتخابات سیستان و بلوچستان از چند ماه پیش برنامه ریزی شده است.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: به منظور برگزاری انتخاباتی سالم و امن تدابیر لازم از چند ماه قبل در قالب اطلس امنیتی انتخابات تبیین شده است.
میرشكاری اظهار داشت: برگزاری رزمایش های متعدد و ایجاد لایه های امنیتی از مرزها تا عمق كشور و برگزاری كلاس های آموزشی از جمله این تدابیر است.
وی بیان كرد: هیچ یك از نیروهای نظامی حق دخالت در انتخابات را ندارد و تنها مسئولیت تامین امنیت انتخابات را برعهده دارند.
وی افزود: مردم در این انتخابات حضوری پرشور و حداكثری خواهند داشت.
وی در رابطه با وضعیت ملوانان گرفتار در چنگ دزدان دریایی خاطر نشان كرد: خانواده این ملوانان زیرپوشش كمیته امداد و بهزیستی قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: همچنین تلاش برای پرداخت خسارت به افراد و لنج هایی كه از حوادث یادشده خسارت دیده اند ادامه دارد.
وی اضافه كرد: با پیگیری های استاندار سیستان و بلوچستان و تصویب هیات وزیران 120 میلیارد ریال به این افراد وام پرداخت می شود.
میرشكاری اظهار داشت: نصب دستگاههای ردیاب برروی لنج ها و تعیین محدوده صید از جمله برنامه های انجام شده در زمینه تامین امنیت صیادان است.
وی افزود: پیگیریهای لازم از طریق وزارت امور خارجه و اطلاعات برای آزاد افرادی كه در چنگ دزدان دریایی گرفتار شده اند از مدتها پیش در حال انجام است اما از آتچایی كه دزدان دریایی متعلق به یك كشور خاص نیستند پیگیری وضعیت ملوانان ربوده شده با مشكل رو به رو شده است اما تلاشها همچنان ادامه دارد.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به تفاهم نامه تشكیل اجلاس های مرزی با كشور پاكستان گفت: این اجلاس ها هر 6 ماه یكبار برگزار می شود و تا كنون دستاوردهای بسیار خوبی به همراه داشته است.
میرشكاری با اشاره به قانون تجدید نظر در اعدام متهمان پرونده های مواد مخدر افزود: مبارزه با مواد مخدر باید همگانی، خانوادگی و اجتماع محور دنبال شود.
وی با بیان اینكه امنیت در خدمت تولید و اشتغال است خاطر نشان كرد: به دنبال هر فعالیت اقتصادی پیوست امنیتی آن در سیستان و بلوچستان تهیه شده است.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اصلاح مصوبه شورای امنیت كشور مبنی بر ممنوعیت حضور و سكونت اتباع خارجی در این استان گفت: با پیگیری های انجام شده شرایط لازم برای تحصیل و سرمایه گذاری اتباع خارجی مجاز در استان فراهم شده است.
میرشكاری اظهار داشت: 200 هزار نفر از اتباع غیر مجاز پارسال از مرزهای سیستان و بلوچستان طرد شدند كه 100 هزار نفر آنان از درون استان جمع آوری شده بودند.
وی با بیان اینكه فعالیت اقتصادی در معابر مرزی به صورت موقت و هر سه ماه یكبار تمدید می شود افزود: اگر گاهی مشاهده می شود كه معابر مرزی چند روزی بسته شده به دلیل این است كه مجوز تمدید فعالیت آن باید از سوی وزارت كشور صادر شود.
وی ادامه داد: تبدیل گذرهای مرزی به معابر مرزی رسمی در دستور كار هیات دولت قرار دارد.
3213**6081 خبرنگار: اكبر نوری** انتشاردهنده: حیدر سرایانی
۰ نفر