۲۹ اسفند ۱۳۹۵، ۱۲:۴۸
کد خبر: 82469127
T T
۰ نفر
وزیر كشور در كانون تولید ریزدگردهای قزوین یك اصله نهال غرس كرد

قزوین-ایرنا- وزیر كشور روز یكشنبه در جریان بازدید از دشت الله آباد،كانون تولید ریزگردها در استان قزوین با هدف ترویج فرهنگ درخت كاری و مقابله با بیابانی شدن اراضی یك اصله نهال غرس كرد.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در بازدید از دشت الله آباد در شهرستان بوئین زهرا استان قزوین گفت: جنس خاك این منطقه با سایر كانون های تولید ریزگرد متفاوت است و با برنامه ریزی و اجرای كشت مناسب در آن می توان از توسعه بیابان در این منطقه جلوگیری كرد.
وزیر كشور ادامه داد: می توان با اجرای طرح های كشاورزی و كشت گونه های مقاوم این هدف را دنبال كرد و مانع گسترش این كانون تولید ریزگرد شد.
دشت الله آباد و حومه آن در شهرستان بوئین زهرا در جنوب شرقی استان قزوین قرار گرفته است و دارای 100 هزار هكتار مساحت می باشد.
به دلیل بهره برداری نامناسب از سفره های آب زیرزمینی در این دشت در دهه های گذشته، این منطقه طی سال های اخیر رو به بیابانی شدن رفته و به كانون تولید ریزگردها در استان قزوین تبدیل شده است.
گسترش این كانون كه در مجاورت استان های تهران و البرز قرار دارد می تواند در اینده تهدیدی برای پایتخت باشد.
در سفر رئیس جمهوری به قزوین در مهر ماه امسال برای اجرای طرح های مقابله با گسترش كانون ریزگردها در این استان 70 میلیارد ریال اعتبار تصویب شد.
در قالب این طرح، در سطح چهار هزار و 600 هكتار از اراضی منطقه پوشش های گیاهی مقاوم كشت می شود و سایر اقدام های لازم برای جلوگیری از گسترش بیابان نیز انجام خواهد شد.
استان قزوین یك درصد از مساحت كشور را به خود اختصاص داده و از شمال با گیلان و مازندران، جنوب مركزی، شرق البرز و غرب با زنجان و همدان همسایه است.
6101*6128
خبرنگار :هادی درزی رامندی **انتشار دهنده: وحید مقدم سلیمی
۰ نفر