46 درصد سرمایه گذاری خارجی در استان مربوط به دولت تدبیر و امید است/ مبادله پولی خراسان رضوی با 60 بانك خارجی

مشهد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: 46 درصد سرمایه گذاری خارجی در این استان كه در دوران پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته، در سه سال گذشته انجام شده است.

به گزارش ایرنا، سیدجواد حسینی پنجشنبه شب در نشست اعضای خانه احزاب خراسان رضوی با معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه افزود: حجم سرمایه گذاری خارجی در استان پس از توافق هسته ای نسبت به دوره پیش از برجام 10 برابر شده است.
وی بیان كرد: تیم هسته ای در جریان مذاكرات هسته ای و در نابرابرترین و طولانی ترین نبرد دیپلماسی قرن، پرچم ایران را بربلندای بام دیپلماسی جهان برافراشتند.
حسینی ادامه داد: در سایه این توافق هسته ای هم اكنون بانكهای استان در مناسبات بانكی، با 60 بانك خارجی مشغول مبادله پولی هستند.
وی با اشاره به فعالیت 250 شركت دانش بنیان در پارك علم و فناروی خراسان رضوی، افزود: 54 درصد از این شركتها در دوران پسابرجام شكل گرفته اند.
معاون استاندار خراسان رضوی بیان كرد: در همین راستا برای نخستین بار در سال 94 حدود 300 میلیون دلار خدمات فنی و مهندسی از استان صادر شد.
حسینی خاطرنشان كرد: خراسان رضوی در عرصه سیاسی، استانی زنده، پیشرو و دارای 110 تشكل سیاسی است كه دارای پرونده هستند و به صورت نظام مند فعالیت می كنند.
وی با بیان اینكه علاوه بر این، 53 تشكل نیز توانسته اند مجوز فعالیت رسمی بگیرند، افزود: از این تعداد 27 تشكل اصلاح طلب، 19 تشكل اصولگرا و 7 تشكل اعتدالگرا هستند.
حسینی گفت: قلمرو فعالیت 39 تشكل از این تعداد كشوری و گستره فعالیت 14 تشكل استانی است.
وی ادامه داد: 870 تشكل غیردولتی نیز در استان فعالیت می كنند كه بزودی خانه تشكل برای آنها راه اندازی می شود تا به صورت نظام مند با جامعه ارتباط پیدا كنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی تاكید كرد: جامعه ای رو به توسعه است كه مردم آن دارای مشاركت نظام مند باشند لذا خانه احزاب خراسان با این نگرش شكل گرفت.
حسینی با بیان اینكه در اردیبهشت ماه سال آینده 2 انتخابات مهم در عرصه ملی و محلی برگزار می شود، گفت: احزاب باید به افزایش مشاركت حداكثری در قلمرو انتخاب شوندگان و انتخاب كنندگان كمك كنند.
وی ادامه داد: برخی در جامعه به فعالیت های سیاسی نگرشی منفی دارند كه نكته خطرناكی است و خانه احزاب باید نگرش مردم را نسبت به فعالیتهای سیاسی مثبت كند.
به گزارش ایرنا رئیس خانه احزاب خراسان رضوی نیز در این نشست اظهار كرد: خراسان رضوی دارای بیشترین احزاب شناسنامه دار در كشور است.
محسن بحرینی افزود: استارت خانه احزاب خراسان رضوی در تابستان سال جاری زده شد و شورای مركزی این نهاد شامل 7 عضو اصلاح طلب، 7 عضو اصولگرا و یك نفر از جریان اعتدالیون است.
وی ادامه داد: تلاش در ایجاد فضای سالم سیاسی، اهتمام به برقراری امنیت سیاسی و نهادینه كردن روحیه مشاركت از اهداف تشكیل خانه احزاب در خراسان رضوی است.
نخستین همایش خانه احزاب خراسان رضوی پنجشنبه شب با حضور معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه و اعضای خانه احزاب این استان در محل استانداری برگزار شد.
خبرنگار: ندا جواهرفر ** منتشر كننده: علی اصغر ایزدی
7505/5132