۴ اسفند ۱۳۹۵، ۱۵:۵۳
کد خبر: 82440793
T T
۰ نفر
مهلت دولت به بدهكاران حساب ذخیره ارزی/ سهمیه بیمه اتكایی اجباری تعیین شد

تهران- ایرنا- هیات وزیران برای حل مشكل واحدهای تولیدی و بازگشت منابع دولت، تا پایان خرداد ماه 96 به بدهكاران حساب ذخیره ارزی كه حداقل 25 درصد اقساط آنها سررسید شده باشد، مهلت داد. همچنین سهمیه بیمه اتكایی اجباری برای رشته های بیمه زندگی به میزان 25 درصد و سایر رشته های بیمه ای 15 درصد تعیین شد.

به گزارش ایرنا، یكی از موضوعات مطرح شده جلسه روز چهارشنبه هیات دولت كه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی برگزار شد، تعیین تكلیف بدهكاران حساب ذخیره ارزی بود.
هیات وزیران به منظور رفع مشكل واحدهای تولیدی و تسریع در بازگشت منابع مالی دولت، با اصلاح موادی از آیین‌نامه مربوط به تعیین تكلیف بدهكاران حساب ذخیره ارزی موافقت كرد.
به موجب این اصلاح، مهلت پرداخت حداقل 25 درصد اقساط سررسید شده بدهكاران به صورت علی‌الحساب تا پایان خرداد ماه سال 1396 و مهلت تسویه كل اقساط سررسید شده تا پایان سال 1396 تمدید شد.
مهلت‌های مقرر در این آیین‌نامه به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد و مزایای این تصویب‌نامه به كلیه تسهیلات گیرندگانی كه در چارچوب این آیین‌نامه اقدام به تعیین تكلیف یا تسویه نموده‌اند، تسری می‌یابد.

**بررسی گزارش تقویت زیست بوم كارآفرینی دانش بنیان
همچنین در این جلسه، گزارش معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهوری درباره تقویت زیست بوم كارآفرینی دانش‌بنیان بررسی شد.
در این گزارش آمده است: اقتصاد دانش بنیان، اقتصادی جدید و متناسب با نیازها و توانمندی‌های جامعه ایران و سازگار با محیط زیست و با محوریت كسب و كارهای نوآور و كارآفرین است كه با رشد جهشی سریع و مبتنی بر دانش، خلاقیت، نوآوری و كارآفرینی همراه بوده است.
این گزارش به برخی از ویژگی‌های جامعه ایران برای ورود به اقتصاد جدید همچون بیش از 33 میلیون نفر جمعیت جوان بین 20 تا 40 سال در ایران، دارا بودن بیش از 4 میلیون دانشجو و یكی از بالاترین نرخ‌های تحصیلات دانشگاهی در جهان نیز اشاره كرده است.
همچنین در این گزارش افزوده شده است: از جمله نمونه‌های موفق و در حال شكل‌گیری در رویكرد نوین اقتصاد ایران (اقتصاد دانش بنیان) می‌توان به صنعت برق، الكترونیك و قدرت، دارو و فرآورده‌های گیاهی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست فناوری تولید داروهای نوتركیب و نفت، گاز و پتروشیمی اشاره كرد.
این گزارش به معرفی برخی از كارآفرینان موفق در حوزه كسب و كارهای نوآوری در حوزه خدمات و عملكرد آنها نیز پرداخته است.

** شركت های دانش بنیان عامل ایجاد اشتغال 80 هزار نفر و كسب درآمد سه هزار میلیارد ریال
براساس آمار ارایه شده در گزارش مذكور، از تعداد هفت هزار و843 شركت متقاضی تاكنون دو هزار و 922 شركت، مجوز دانش‌بنیان دریافت كرده‌اند كه موجب اشتغال 80 هزار نفر شده و بالغ بر سه هزار میلیارد ریال درآمد كل شركت‌های دانش بنیان برآورد شده است.
بهبود 42 رتبه‌ای ایران در سه سال اخیر در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و نوآور براساس شاخص جهانی نوآوری GII و بهبود رتبه ایران در معیار خروجی دانش و فناوری با 48 رتبه، در خروجی‌های خلاق با 53 رتبه، در بلوغ بازار با 19 رتبه، در بلوغ كسب و كار با 25 رتبه، در معیار سرمایه انسانی و پژوهش با 2 رتبه و در معیار زیرساخت با 10 رتبه از دیگر محورهای این گزارش است.

** تهاتر مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی از شركت‌های دولتی با بدهی‌های آنها به دولت
همچنین هیات وزیران با تهاتر مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی از شركت‌های دولتی ذیربط با بدهی اشخاص مزبور به دولت موافقت كرد.
براین اساس، مطالبات شركت‌های تولید نیروی جنوب شرق صبا، توسعه مسیر برق گیلان، تولید برق پرند مپنا و تولیدی آرین ماه‌تاب گستر با بدهی همان شركت‌ها‌ به سازمان امورمالیاتی كشور و سازمان خصوصی‌سازی تهاتر می‌شود.
هیات دولت همچنین با پیشنهاد دیگر وزارت امور اقتصادی و دارایی مبنی بر تهاتر مطالبات شركت‌های انرژی گسترجم، تولید انرژی برق شمس پاسارگاد، تدبیرسازان سرآمد، برق و انرژی پیوندگستر پارس، تولید نیروی برق آبادان، ساوت اصفهان پاورپلنت و پرشیان انرژی‌جی از شركت‌های دولتی با بدهی همان شركت‌ها‌ به سازمان امورمالیاتی كشور و سازمان خصوصی‌سازی موافقت كرد.

** صدور مجوز انعقاد قرارداد برای اجرای طرح آزاد راه سیرجان - بندرعباس
هیات وزیران همچنین با صدور مجوز به شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور برای انعقاد قرارداد واگذاری با شركت احداث، نگهداری و بهره‌برداری آزاد راه كنارگذر شرق سیرجان برای اجرای قطعه اول آزاد راه سیرجان- بندرعباس موافقت كرد.

** سهمیه بیمه اتكایی اجباری تعیین شد
با تصویب دولت، سهمیه بیمه اتكایی اجباری تا زمان تعیین درصدهای جدید در چارچوب قانون، مطابق درصد تعیین شده در سال 1394 برای رشته‌های بیمه زندگی و سایر رشته‌های بیمه‌ای تعیین شد.
بر این اساس، كلیه موسسات بیمه كه در ایران فعالیت می‌كنند باید 25 درصد در رشته بیمه‌های زندگی و 15 درصد در سایر رشته‌‌ها از معاملات ‌بیمه‌ای مستقیم خود را نزد بیمه مركزی ایران بیمه اتكایی نمایند.

** دولت با تمدید مهلت بازپرداخت تسهیلات ارزی به شركت سنگاب موافقت كرد
هیات وزیران با هدف كمك به شركت سنگاب (مجری طرح پروژه سد و نیروگاه توده 2 در كشور تاجیكستان) برای پیگیری و وصول مطالبات خود از طرف تاجیك و یافتن راه حل‌های اجرایی مناسب، با تمدید مهلت بازپرداخت تسهیلات ارزی این شركت موافقت كرد.

** برقراری مقررات لغو روادید برای دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت بین ایران و رومانی
برقراری مقررات لغو روادید برای دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری رومانی به شرط عمل متقابل، از دیگر مصوبات جلسه امروز هیأت وزیران بود.

** صدور مجوز برای امضای چندین موافقت نامه بین‌المللی
هیات وزیران به وزارت دادگستری اجازه داد نسبت به انجام مذاكره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقت نامه‌های معاضدت قضایی در امور مدنی و كیفری، استرداد مجرمین و انتقال محكومین به حبس بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت‌های جمهوری سوسیالیستی ویتنام، جمهوری اكوادور و جمهوری بولیواری ونزوئلا اقدام كند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اعضای دولت همچنین نحوه ارایه لایحه موافقت نامه همكاری و كمك متقابل اداری در موضوعات گمركی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری سوسیالیستی ویتنام را مورد بررسی قرار دادند.
سیام ** 9314**1429
تنظیم: داود توسلی**انتشار:محسن طاهرزاده
۰ نفر