۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۲۳
کد خبر: 82428853
T T
۰ نفر

توسعه صادرات تحقق بخش اقتصاد مقاومتی

۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۲۳
کد خبر: 82428853
توسعه صادرات تحقق بخش اقتصاد مقاومتی

تهران- ایرنا- رونق بخشی به تجارت خارجی و تلاش برای گسترش همكاری ها و جذب سرمایه خارجی، نمایانگر تحقق و عملیاتی شدن بخشی از اهداف اقتصاد مقاومتی است. طی هفته گذشته اقدامات دولت در این زمینه مورد توجه مطبوعات كشور قرار گرفت.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری، عملیاتی سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی از زمان روی كارآمدن دولت یازدهم در زمره مهمترین عناصر برنامه ریزی و تصمیم گیری مسوولان اجرایی بوده و به همین جهت شاهد گشایش های اقتصادی قابل توجهی همچون توسعه صادرات و جذب سرمایه های خارجی بوده ایم.
این نوشتار بخشی از مهمترین گزارش و تحلیل های یك هفته گذشته روزنامه ها در زمینه عملكرد دولت در اجرایی سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی را در هفته سوم بهمن ماه بررسی كرده است كه در زیر به مهمترین محورهای آن اشاره می شود.

** توسعه صادرات
یكی از مهمترین اهدافی كه اقتصاد مقاومتی دنبال می كند توسعه صادرات كشور است. در همین ارتباط، روزنامه « فرهیختگان» در گزارشی به افزایش صادرات نفتی كشورمان پرداخت. در گزارش این روزنامه با عنوان « آغاز صادرات بنزین ایران از سال 96» به نقل از «عباس كاظمی» مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفت آمده است: روزانه 400 هزار بشكه فرآورده‌های نفتی صادر می‌كنیم كه در 10 ماه نخست سال آینده به 600 هزار بشكه در روز افزایش می‌یابد.
توسعه شبكه گازرسانی كشور موجب شد صادرات فرآورده‌های نفتی افزایش یابد؛ فرآورده‌هایی مانند نفت گاز به كشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان و دیگر شركا مانند چین و هند صادر می‌شود.
روزنامه ایران در گزارشی با عنوان « چارچوب توافق گازی ایران و عمان امضا شد» نوشت: صادرات گاز ایران به عمان یك گام به جلو رفت و با امضای چارچوب توافق همكاری میان دو كشور به اجرا نزدیك ‌تر شد.
به گفته «بیژن زنگنه» وزیر نفت كارهای زیادی در حال انجام است، یكی از تصمیم‎ها این است كه گاز ایران در بخشی از ظرفیت عمان ال ان جی به گاز طبیعی مایع شده (ال‎ان‎جی) تبدیل شود و آنها ال‎ان‎جی را برای فروش و صادرات به ما تحویل دهند.

** گسترش سرمایه گذاری و رونق تجارت خارجی
یكی از مقوله هایی كه باید در اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار گیرد، تشویق سرمایه گذاری است. در همین زمینه روزنامه خراسان گفت و گو با «مهدی میرعمادی» رئیس اتاق مشترك ایران و فرانسه را با عنوان «حجم مبادلات با فرانسه 300 درصد افزایش یافته است» منتشر كرد.
او گفت: درژانویه 2014 پس از توافق اولیه میان ایران و1+5 ، بلافاصله 120 شركت و كارفرمایان فرانسوی درماه فوریه به تهران آمدند. الان بعد از یك سال از تصویب برجام، پژو سیتروئن قراردادهای خودش را با ایران خودرو و سایپا امضا كرده و سرمایه گذاری را نیز شروع كرده است و به زودی نتیجه آن به بازار عرضه می شود. قبل از تحریم مبادلات اقتصادی ایران و فرانسه بین دو تا سه میلیارد دلار به طور میانگین با درنظر گرفتن خرید نفت بود. امروز نسبت به مدت تحریم،حجم مبادلات 300 درصد افزایش یافته است.
«٧ پیشنهاد تازه برای سرمایه‌گذاری» عنوان گزارشی بود كه در روزنامه اعتماد منتشر شد. در این گزارش به نقل از «مرضیه شاهدایی» مدیرعامل شركت ملی پتروشیمی آمده است: شركت‌های معتبر خارجی كه قبلا در صنعت پتروشیمی ایران حضور نداشتند، اكنون اعلام تمایل كرده‌اند. برای مثال شركت توتال تاكنون در صنعت پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری نكرده بود اما اكنون اعلام تمایل كرده است. همچنین شركت‌های لینده، میتسویی، فركوبه، سوجیت، هیوسانگ و شل از جمله شركت‌های معتبر خارجی هستند كه برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ابراز تمایل كرده‌اند.
روزنامه ایران در گزارشی با عنوان « رشد 33 برابری سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه» نوشت: بازار سرمایه یكی از بخش‌های اقتصادی است كه در دولت یازدهم تحولات مثبت بسیاری را تجربه كرده است كه روند این تحولات با اجرایی شدن برجام و رفع محدودیت‌های تحریم سرعت گرفته است.
در همین زمینه «شاپور محمدی» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: حل و فصل فرمول قیمت خوراك پتروشیمی‌ها، اتفاق مثبت دیگری بود كه در دولت یازدهم میسر شد. او با اشاره به اقدام‌های انجام شده در توسعه بازار سرمایه، افزود: ارزش بازار سرمایه از 244 هزار میلیارد تومان در ابتدای دولت یازدهم، اكنون به بیش از 635 هزار میلیارد تومان رسیده كه فقط 120 هزار میلیارد تومان آن مربوط به صندوق‌های با درآمد ثابت است.
وی در ادامه با اشاره به شاخص نفوذ بازار سرمایه، خاطرنشان كرد: در ابتدای دولت 6.5 میلیون نفر كد معاملاتی داشتند، اما اینك به 10 میلیون و 849 هزار نفر رسیده كه حاكی از رشد 67 درصدی است.

**رونق صادرات غیرنفتی
رونق تولید و صادرات غیرنفتی از مقوله های مهم در راستای تقویت پایه های اقتصاد ملی است. از این رو می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی بیانجامد. در همین زمینه روزنامه تجارت در گزارشی با عنوان «جهش در صادرات غیر نفتی» نوشت: كارنامه عملكردی تجارت خارجی كشور در ده ماهه ابتدای امسال هم منتشر شد، آنگونه كه ‌آمارها حكایت می‌كنند، صادرات غیرنفتی ایران به 35 میلیارد و 270 میلیون دلار رسیده كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 8.37 درصد افزایش داشته است.
در ادامه گزارش آمده است: صادركنندگان در حالی برای ارتقای صادرات غیرنفتی كشور تلاش كرده‌اند كه واردكنندگان نیز در مدت یادشده، 34 میلیارد و 982 میلیون دلار كالا وارد كشور كرده‌اند كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3.21 درصد رشد داشته است.
این عملكرد گویای آن است كه مازاد تراز تجاری ایران در این مدت، به مثبت 288 میلیون دلار رسیده كه نشان می‌دهد تراز تجاری كشورمان همچنان مثبت است؛ در این میان ارزش دلاری تجارت خارجی ایران در 10 ماهه سال‌جاری در مجموع به 70 میلیارد و 252 میلیون دلار رسید كه در مقایسه با سال قبل، 5.8 درصد رشد داشته است.

** اكتشاف ذخایر نفتی جدید
بند چهاردهم ابلاغیه سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی در زمینه افزایش ذخایر راهبردی نفت وگاز كشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأكید بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، بویژه در میادین مشترك است. در همین زمینه روزنامه تفاهم در گزارشی با عنوان «اكتشاف 15 میلیارد بشكه ذخایر نفتی جدید» نوشت: 15 میلیارد بشكه ذخایر درجای نفتی جدید كشف شده است كه 2 میلیارد بشكه آن قابل برداشت است. صادرات نفت خام ایران به اروپا در ماه دسامبر در اوج به 900 هزار بشكه در روز رسید. تولید روزانه گاز در كشور كه مرداد 92 بالغ بر 490 میلیون مترمكعب بود، هم اكنون به 840 میلیون متر مكعب رسیده است.
**پژوهشم**458** 1601**خبرنگار: محمدستاری** انتشاردهنده : شهناز حسنی
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد