۳ بهمن ۱۳۹۵، ۱۲:۲۹
کد خبر: 82396832
T T
۰ نفر
رئیس آتش نشانی كیش بر رعایت نكات ایمنی در بازارها تاكید كرد

كیش - ایرنا - رئیس آتش نشانی كیش رعایت نكات ایمنی در بازارهای كیش را از ضرورت ها برشمرد و افزود : از میان بازارهای كیش تنها دو مجموعه استانداردهای ایمنی آتش نشانی را دریافت كرده اند كه برای جلوگیری از هر گونه حادثه ای باید سایر مراكز موارد ایمنی را رعایت كنند.

مهدی اسدی زنوز روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تسلیت به خانواده های شهدای آتش نشان در حادثه ساختمان پلاسكو گفت: همكاران ما بی ادعا برای مهار آتش و نجات جان هموطنان رفتند اما متاسفانه خود گرفتار آتش شدند .
وی به آمادگی آتش نشانی جزیره كیش اشاره كرد و گفت : این آمادگی از نظر فردی و تجهیزات یك بخش و آمادگی بنا و محلی كه دچار حریق می شود بخش دیگر است .
رئیس آتش نشانی كیش به نوساز بودن بیشتر ساختمانها و اعمال مقررات و كنترل لازم در صدور مجوزها اشاره كرد و افزود : تا زمانی كه سیستم اعلام حریق و ایمنی را سرلوحه اقدامات خود قرار ندهیم مشكلاتی مشابه حادثه پلاسكو رخ خواهد داد.
وی تجهیزات آتش نشانی كیش را خوب عنوان و اظهار كرد : آتش نشانی كیش بازدید از ساختمان های را به صورت مرتب در برنامه دارد .
اسدی زنوز به وجود برخی برج های بلند در كیش اشاره كرد و گفت : خرید نردبان بلند برای آتش نشانی كیش یكی از اقدامات خوب در جزیره است .
وی افزود: با توجه به وجود برخی برج های بلند موانعی برای استفاده نردبان وجود دارد ، بررسی هایی در این زمینه صورت گرفته و با مسئولان برج ها نامه نگاری شده ، همچنین با شهرسازی نیز هماهنگی های لازم به عمل امده تا تسهیلات ویژه ای در نظر بگیرند و زمینه لازم برای حضور نردبان آتش نشانی در محل هنگام بروز حوادث مهیا شود.
وی وضعیت ایمنی در اماكن اقامتی در كیش را خوب عنوان كرد و به ایرنا گفت: در چند سال اخیر تلاش شده تا به وضعیت مطلوبی در این زمینه دست پیدا كنیم .
رئیس آتش نشانی كیش به ایجاد واحد پیشگیری در این مركز اشاره و عنوان كرد: اخذ پایان كار ساختمان در جزیره كیش زمانی صادر می‌شود كه همه موارد ایمنی و اضطراری از دید كارشناسان آتش نشانی در ساخت آن رعایت شده باشد.
وی تصریح كرد : از ابتدای طراحی نقشه هر ساختمان، نظرات آتش نشانی در مورد پله‌های خروج اضطراری، مقاومت بنا، تابلوهای علائم خروج اضطراری،آسانسورها، سیستم آب آتش نشانی و خطرات آن نسبت به ساختمان‌های مجاور در نظر گرفته می‌شود كه بدون اخذ این نظر پایان كار صادر نخواهد شد.
اسدی زنوز با بیان اینكه ساختمان‌های بلند جزیره كیش دارای شناسنامه هستند، افزود: در این شناسنامه‌ها نوع مصالح به كار رفته، مقاومت ساختمان، درهای ورود و خروج كار گذاشته شده در آن لحاظ شده است.
وی در مورد ایمنی بازارهای كیش گفت : در بازارها با مشكلاتی در این زمینه مواجه هستیم و از میان بازارها تنها دو مجموعه استاندار ایمنی آتش نشانی دریافت كرده اند كه مكاتبه ای در این راستا با جامعه بازاریان انجام شده است ، خوشبختانه آنها پیگیر هستند تا بتوان از این وضعیت خارج شد.
وی گفت :این مجموعه ها از مراكز پرخطر جزیره هستند و از بار اشتعال بسیار بالایی برخوردارند كه امیدواریم حادثه ای رخ ندهد.
اسدی ابراز امیدواری كرد كه با همكاری جامعه بازاریان بتوانیم این مراكز را در زمینه استاندارهای ایمنی به وضعیت مطلوب برسانیم.
رئیس آتش نشانی كیش به ساماندهی نیروی انسانی در مراكز آتش نشانی كیش اشاره كرد و گفت: برخی از آنها به صورت حرفه ای آموزشهای لازم را فرا گرفته اند كه در طول سال در زمان بروز برخی حوادث توانستند از این آموزش ها بهره برده و با سرعت عمل كنند.
اسدی زنوز مقابله اولیه را در بروز آتش سوزی بسیار مهم عنوان كرد و گفت : زمانی كه حریق در نطفه خاموش شود می توان از بروز یك فاجعه بزرگ جلوگیری كرد.
وی كار آتش نشانی را تخصصی دانست و گفت : بدون اطلاع از موارد ایمنی و داشتن تخصص نمی توان با اقدامات غیر كارشناسی انواع آتش سوزی‌ها را مهار كرد.
رئیس آتش نشانی كیش با اعلام اینكه نقطه اشتعال مواد و نوع خاموش كردن آنها با هم تفاوت دارد افزود : برای خاموش كردن هر آتشی نمی توان از آب استفاده كرد ، این موضوع باید در بین مردم به یك فرهنگ تبدیل شود تا در اموری غیر تخصصی ورود نكنند.
وی با بیان اینكه آتش نشانی شغل نیست، عشق است، افزود: شهروندان در هنگام بروز حوادث باید اجازه دهند نیروهای شاغل كار خود را به‌صورت تخصصی انجام دهند.

* اضافه كردن تانكر آبرسان و خودرو مجهز به دستگاه تنفسی در دستور كار است
وی در مورد تجهیزات موجود در آتش نشانی كیش نیز به ایرنا گفت :یك تانكر آبرسان تریلی و یك خودرو دارای دستگاه تنفسی به ناوگان افزوده خواهد شد و برای افزایش نیرو نیز اقداماتی صورت گرفته تا بتوانیم تا یك ماه آینده با دریافت مجوزهای لازم جذب نیرو داشته باشیم .
اسدی زنوز نیروهای عملیاتی آتش نشانی جزیره كیش را 58 نفر و تعداد خودرو های موجود را 12 دستگاه عنوان كرد و اظهار كرد : به جرات می توان گفت كه این خودروها از پیشرفته ترین در كشور هستند .
وی در پایان با توصیه به فراگیری آموزشهای اولیه آتش نشانی به عنوان یك آموزش ضروری برای خانواده ها گفت: آموزش رایگان در ایستگاه شماره 3 در نزدیكی بازار مرجان از ساعت 8 صبح تا 18 عصر انجام می گیرد كه تمرین عملی اطفا حریق با كپسول و نمایش فیلم ها و اسلاید ها از جمله برنامه های آموزشی در این مركز است كه امید داریم با رونق این فعالیت ها ضمن آگاه سازی مردم جزیره كیش را به عنوان پایلوت آموزش ایمنی معرفی كنیم .
وی با قدردانی از همدردی كیشوندان در خصوص بروز این حادثه و حضور آنها در ایستگاه های آتش نشانی كیش اظهار كرد : این اقدام روحیه ما را در تحمل از دست دادن همكاران تلاشگر مان افزایش داد و نشان داد كه مردم ما همیشه قدردان زحمات خدمت گزاران خود هستند.
مردم كیش در ر روزهای اخیر و به احترام خانواده های داغدار و ادای احترام به روح پرفتوح شهدای آتش نشان با حضور در ایستگاه های آتش نشانی همدردی خود را اعلام كردند .
برگزاری برنامه های دور همی در ساحل پارك ماهیگیر ، برگزاری برنامه در بازارهای كیش ، حضور دانش آموزان و مسئولان آموزش و پرورش و جمعی از هنرمندان در ایستگاه های آتش نشانی و اهدا گل و قرائت فاتحه از برنامه های انجام شده برای گرامیداشت یاد شهدای آتش نشان در كیش بود.
وی گفت : در صددیم با هماهنگی دیگر مجموعه ها برنامه ای برای بزرگداشت این عزیران در یكی از مساجد كیش برگزار كنیم .
مهر ماه امسال آتش نشانی كیش به خودروی نردبان دار 56 متری مجهز شد.
این خودوری نردبان دار دارای فناوری پیشرفته و به روز است كه با هدف انجام عملیات اطفاء حریق و امداد در ساختمان های بلند در جزیره كیش خریداری شده است.
این خودرو با قدرت عملیاتی بالا در حداقل زمان، دارای آسانسور نجات است كه این سیستم در هیچ یك از خودرو های نجات و امداد جزیره وجود ندارد.
با توجه به بلند مرتبه سازی در جزیره كیش، وجود این خودروی نردبان دار نجات و امداد جهت حوادث احتمالی، ضروری است.
جزیره كیش دارای 19 بازار تجاری ، چهار بازار خدماتی و هشت بازارچه خدماتی است .
ساختمان پلاسكو، واقع در خیابان جمهوری و تقاطع چهارراه استانبول، حدود ساعت 8 صبح پنجشنبه هفته گذشته دچار حریق شد.
1630*1641/ خبرنگار : مریم زبان دان - انتشاردهنده : امیر برزی

سرخط اخبار استان‌ها