نخستین فروند هواپیمای ایرباس خریداری شده، در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست

تهران- ایرنا- نخستین فروند هواپیمای ایرباس A321 ( ای 321) خریداری شده در پسابرجام در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در مراسم امروز « عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی، «علی اكبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی، معاونان وزیر راه وشهرسازی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر مقام های صنعت هوایی كشور حضور دارند.
هنگام ورود این هواپیما به آشیانه انقلاب فرودگاه مهرآباد تهران سرود جمهوری اسلامی ایران نواخته شد و خلبانان با پرچم و نشانه ایران ایر برای خبرنگاران دست تكان دادند.
در این مراسم تعداد زیادی خبرنگار داخلی وخارجی حضور دارند.
پس از توقف این هواپیما در آشیانه انقلاب و بازشدن درهای آن وزیر راه و شهرسازی به همراه تعدادی از همراهان به پای هواپیما رفتند و از نخستین مسافران این هواپیما استقبال كردند.
مدیرعامل ایران ایر و مدیرعامل شركت ایرباس و شماری از كاركنان این شركت از جمله مسافران این هواپیما بودند كه پس از خارج شدن از هواپیما و گرفتن عكس یادگاری در جایگاه خود در مراسم استقبال قرار گرفتند.
تعدادی از كارشناسان شركت ایرباس همراه این پرواز به تهران آمدند.
نخستین فروند از 100 فروند هواپیمای ایرباس خریداری شده از شركت اروپایی ایرباس، عصر روز چهارشنبه (دیروز) با برگزاری مراسمی در شهر تولوز فرانسه تحویل مقام های شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران( ایران ایر) شد.
«فرهاد پرورش » مدیرعامل ایران ایر در این مراسم گفته بود: امروز روز بزرگی برای این شركت و همچنین ارتباط ایران و اتحادیه اروپا به شمار می رود.
این هواپیما 190 نفره نخستین فروند از هواپیماهای خریداری شده ایرباس است كه پیش قرارداد آن اواخر پارسال با سفر دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس بین شركت های ایران ایر و ایرباس امضا و پس از مدتی، قرارداد خرید یكصد فروند هواپیما نهایی شد.
«فابیس برژیر » مدیرعامل ایرباس روز چهارشنبه (دیروز) در مراسم تحویل هواپیما ابراز امیدواری كرد با تحویل این هواپیماها توسعه اقتصادی ایران با سرعت بیشتری دنبال شود.
وی گفت: طبق قراردادی كه با ایران ایر امضا شده است، هواپیماهای بعدی نیز بتدریج به شركت هواپیمایی ایران ایر تحویل می شود.
برژیر اعلام كرد از یكصد فروند هواپیمای خریداری شده ایران، ٩٨ فروند سفارش جدید و ٢ فروند بازخرید از یك سفارش لغو شده یك شركت هواپیمایی دیگر است.
وی افزود: قرارداد ایران ایر با ایرباس برای خرید این هواپیماها با مجوز خزانه داری آمریكا و قوانین بین المللی امضا شده است و درصددیم طبق این قرارداد، هواپیماهای خریداری شده را به ایران ایر تحویل دهیم و امسال نیز شماری از این هواپیماها به این شركت تحویل می شود.
به گفته مدیرعامل شركت ایرباس، قرارداد این شركت با ایران‌ایر یك هفتم كل سفارش‌هایی است كه ایرباس در سال 2016 میلادی دریافت كرده است.
این هواپیما ساعت پنج صبح امروز به وقت محلی فرودگاه تولوز را ترك كرده بود.
جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از 200 فروند هواپیمای مسافری دور، متوسط و كوتاه برد و افزایش بیش از50 هزار صندلی جدید ارتقا می یابد و فرصت های اشتغالزایی مستقیم را برای بیش از 20 هزار نفر در داخل فراهم می كند.
در این قراردادها افزون بر خرید هواپیما، موضوع های دیگری چون آموزش خلبانان و تعمیر و نگهداری، حمایت از توسعه خدمات ناوبری هوایی (ای.تی.ام-ATM)، عملیات فرودگاهی و هواپیمایی، انتقال فناوری و هماهنگی مقررات رگولاتوری برای ایران ایر منظور شده است.
خرید همه این هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیك است و ایران ایران 85 درصد منابع مالی آن را از فایناس خارجی و 15 درصد آن را از منابع داخلی وتسهیلات صندوق توسعه ملی به وسیله بانك صنعت و معدن تامین می كند.
اقتصام**1108**1561**خبرنگار: ایرج منصوری** انتشاردهنده: مژگان توانا
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://telegram.me/irnaeco
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد