۱۶ دی ۱۳۹۵، ۱۰:۲۷
کد خبر: 82375172
T T
۰ نفر
نخستین همایش ملی نیما، زبان و شعر طبری در نور آغاز شد

نوشهر - ایرنا - نخستین همایش ملی نیما، زبان و شعر طبری روز پنجشنبه با حضور دكتر سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان نور مازندران آغاز شد.

دبیر نخستین همایش نیما، زبان و شعر طبری در حاشیه برگزاری این همایش به خبرنگار ایرنا گفت : تعداد 22 مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده است كه با بررسی كارشناسان 10 مقاله برای ارائه در این همایش انتخاب شده است.
منصور علی اصغری افزود: در این همایش یك روزه هشت مقاله به صورت سخنرانی ارائه می شود.
وی گفت : قرار است در این همایش ضمن تجلیل از نویسندگان چهار مقاله برتر ، كتاب 320 صفحه ای مقالات برتر همایش نیز رونمایی شود.
دبیر این همایش گفت كه در این رویداد فرهنگی ملی و تخصصی كه با حضور جمعی از اندیشمندان ، پژوهشگران زبان و ادبیات طبری برگزار می شود ، ابعاد ناشناخته اشعار نیما یوشیج مورد بررسی قرار می گیرد.
علی اسفندیاری متخلص به نیما یوشیج در 21 آبان ماه 1274 خورشیدی در روستای یوش از توابع بخش بلده شهرستان نور مازندران دیده به جهان گشود و در 13 دی 1338 در 64 سالگی بر اثر بیماری ذات الریه دار فانی را وداع گفت.
او در 64سال زندگی خود توانست معیارهای هزارساله شعر فارسی را كه تغییر ناپذیر می‌نمود، با شعرها و رای‌های محكم و مستدلش، تحول بخشد 'تعریف و تبصره و یادداشت های دیگر' ، 'حرف های همسایه' ، 'حكایات و خانواده ی سرباز' ، 'شعر من' ، 'مانلی و خانه ی سریویلی ، 'فریادهای دیگر و عنكبوت رنگ'، 'قلم انداز'، 'كندوهای شكسته'(شامل پنج قصه ی كوتاه)و 'نامه های عاشقانه 'از جمله آثار این شاعر مازندرانی است.
مقاله‌های متعدد در زمان همكاری با نشریه‌های آن دوران و نامه‌هایی كه از نیما باقی مانده كه در برخی از آنها به نقد وضع اجتماعی و تحلیل شعر زمان خود می‌پرداخته است از جمله آثار دیگر نیما هستند.
خبرنگار: مهدی ابراهیم پور **انتشار دهنده:سید محسن حسن نیا
/1602/1899
۰ نفر