۱۹ آذر ۱۳۹۵، ۱۲:۳۱
کد خبر: 82338889
T T
۰ نفر
سرمایه گذاری 3460 میلیارد ریالی دولت در حوزه IT و ICT كردستان

سنندج- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز یك هزار و 660 میلیارد ریال طرح در حوزه IT كردستان به بهره برداری رسید و سرمایه گذاری یك هزار و 800 میلیارد ریال دیگر تا پایان دولت یازدهم برنامه ریزی شده است.

به گزارش ایرنا محمود واعظی روز جمعه در آیین بهره برداری از 22 طرح حوزه IT در استان كردستان در سنندج افزود: از ابتدای دولت یازدهم تاكنون و با اجرای این طرح ها پنهای باند اینترنت كردستان هشت برابر، شبكه انتقال 21 برابر و تعداد مشتركان اینترنت استان پنج برابر رشد داشته است.
به گفته وی تاكنون 262 كیلومتر فیبر نوری برای برقراری ارتباطات بین استانی نیز به بهره برداری رسیده كه 100 كیلومتر آن امروز به بهره برداری رسید.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: هم اكنون ارتباط شبكه ارتباطی كردستان به جز استان همدان با 2 استان دیگر نیز برقرار شده این از مزیت های ایجاد ارتباط دائمی برای استان است.
واعظی افزود: یك هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای برخی طرح های زیر ساختی در حوزه IT استان از جمله تكمیل نهایی 100 كیلومتر فیبر نوری طرح نور 2 و آماده سازی 563 كیلومتر دیگر، افزایش چهار برابری پنهای باند اینترنت استان، سه برابری شبكه انتقال، تجهیز تمامی شهرها به نسل سوم اینترنت و پنج شهر به نسل چهارم اختصاص یافته است.
وی گفت: برقراری ارتباط اینترنت پرسرعت در 881 روستای استان و انجام سهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تحقق طرح تكاپوی كردستان از دیگر برنامه های دولت در این استان است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این وزارتخانه تمامی تعهدات خود را نسبت به اجرای طرح تكاپوی كردستان انجام داده و اگر كاستی در این زمینه باقی مانده باشد تا پایان سال مالی 95 محقق می شود.

**حقوق شهروندی از نقاط بازر دولت برای ایجاد وحدت در جامعه است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سخنانش با تبریك هفته وحدت و میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) افزود: وحدت، همدلی و یكپارچگی با توجه به اشتراك ملت ایران در دین، پیامبر، كتاب آسمانی، رهبری و قانون اسلامی از مهمترین آرمان های انقلاب اسلامی است.
واعظی افزود: توجه دولت یازدهم از ابتدای آغاز ماموریت خود به حقوق شهروندی نقطه بارز و اصلی اساسی برای اهمیت دادن به وحدت و یكپارچگی بین مردم ایران است.
به گفته وی، پیام توجه های دولت و آرمان های انقلاب نشان از این دارد كه همه مردم ایران با هر قوم و دین از یك حقوق مساوی برخوردار بوده و مسئولان نیز خدمت برابر در تمامی كشور را بر اساس تاكیدهای امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی دنبال می كنند.
وی افزود: وی با اشاره به اینكه كردستان استانی فرهنگی است، عنوان كرد: در این برهه كنونی لازم است ویژگی های فرهنگی استان در راستای تاكیدات مسئولان نظام به ویژه مقام معظم رهبری در زمینه حفظ و تحكیم وحدت برجسته تر شود.
وی اظهار كرد: وحدت و انسجام در استان هایی چون كردستان باید نمود عینی پیدا كند و این استان نه تنها در كشورمان بلكه در دنیا باید به الگویی در این رابطه تبدیل شود.

** اهتمام دولت برای توسعه مناطق مرزنشین كشور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: استان های مرزی مانند كردستان در گذشته مورد برخی بی توجهی قرار گرفته و دولت تدبیر و امید در راستای جبران عقب ماندگی ها و رفع مشكلات استان تمام تلاش خود را به كار گرفته است.
واعظی گفت: توسعه امكانات در مناطق مرزی به ویژه روستاها در حوزه فناوری ارتباطات ضروری بوده و ایجاد این امكانات اقدام برای مقابله و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها است.

** توزیع فرصت خدمت بین مردان و زنان در دولت یازدهم تحقق یافت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به انتصاب فریبا مرادی به سرپرستی اداره كل پست مخابرات كردستان به عنوان نخستین مدیركل زن استان كردستان افزود: دولت به منظور توزیع فرصت در بیشتر استان ها مدیران كل را از میان بانوان فعال و دلسوز انتخاب كرده است.
واعظی افزود: بسیاری از این انتصاب ها در استان ها برای اولین بار رخ داده كه بیانگر توجه به همفكری بانوان و آقایان در مدیریت و اداره كشور است.
امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات 22 پروژه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در كردستان به بهره برداری رسید.
این طرح ها در بخش شركت ارتباط سیار همراه اول، شركت خدمات ایرانسل و رایتل در مناطق مختلف استان كردستان به بهره برداری رسیدند و برای راه اندازی آنها در مجموع بیش از یك هزار و 660 میلیارد ریال هزینه شده است.
اجرای 100 كیلومتر فیبرنوری، توسعه دیتا، سیگنال رسانی در 16 ایستگاه، احداث 132 سایت جدید 2G و توسعه و تكمیل زیرساخت برق ایستگاه های ارتباطی از جمله این پروژه ها است.
شركت در جلسه كارگروه توسعه صادرات، شركت و سخنرانی در نماز جمعه سنندج و شركت در جلسه شورای اداری شهرستان كامیاران از دیگر برنامه های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفر یك روزه به استان كردستان است.
3034/1904
**خبرنگار: حسن حسین زاده/**انتشاردهنده: مسعود احمدی
۰ نفر