۱۷ آذر ۱۳۹۵، ۱۶:۰۳
کد خبر: 82336902
T T
۰ نفر
ساخت نیروگاه خانگی برق خورشیدی 5 كیلوواتی درسیستان وبلوچستان تصویب شد

زاهدان- ایرنا- سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سیستان و بلوچستان گفت: طرح ساخت نیروگاههای خانگی برق خورشیدی با ظرفیت پنج كیلووات در ساعت و خرید تضمینی آن در استان تصویب و تفاهم نامه آن امضا شد.

علی اصغر جمشیدنژاد روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جامع نگری و پایداری در سیاست گذاری های بخش انرژی می تواند نقش بسزایی در استفاده صحیح از منابع طبیعی، بهبود كارایی، رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، توسعه متوازن روستاها و جلوگیری از آلودگی های محیط داشته باشد و در نهایت منجر به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار می شود.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با پیگیری های دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری و دفتر روستایی استانداری به منظور تحقق اهداف توسعه پایدار در بخش انرژی روستایی، تفاهمنامه ای در راستای سیاست های زیست محیطی و استفاده از مزیتهای منحصر بفرد سیستان و بلوچستان در زمینه انرژی های پاك و تجدید پذیر و درآمد زایی برای روستاییان با ساخت و راه اندازی نیروگاههای تولید برق خورشیدی پنج كیلو وات برای روستاییان امضا شد.
وی تصریح كرد: این تفاهم نامه از سوی دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری و دفتر امور روستایی استانداری سیستان و بلوچستان، شركت توزیع برق منطقه ای، صندوق كار آفرینی امید و پست بانك استان تصویب و امضا شد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس این تفاهم نامه هزار و 500 واحد نیروگاه خانگی برق خورشیدی با ظرفیت تولیدی پنج كیلو وات درساعت و خرید تضمینی آن توسط شركت توزیع برق منطقه ای( نماینده وزارت نیرو) در روستاهای هدف استان برای خانوارهای زیرپوشش كمیته امداد و سایر خانوارهای روستایی ساخته می شود.
جمشید نژاد تاكید كرد: وزارت نیرو براساس تفاهم نامه در مدت 20 سال برق تولید شده را به صورت تضمینی خریداری می كند كه این موضوع می تواند هم به كاهش بار شبكه برق كمك كند و هم منبع درآمدی برای روستاییان در راستای اشتغال و خود كفایی مالی تامین كند.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به شرایط اقلیمی و زاویه تابش انرژی خورشیدی مناسب استان برای نصب پنل های خورشیدی افزود: هم اینك در گام نخست 500 نیروگاه خورشیدی خانگی روستایی و 100 نیروگاه خورشیدی خانگی برای مددجویان كمیته امداد خمینی(ره) اختصاص یافته است كه در صورت استقبال و نیز وجود شرایط لازم این تعداد افزایش می یابد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت ژئوپلتیك خاص خود در تمامی زمینه ها به ویژه انرژی های تجدید پذیر توانمندی و ظرفیت های بسیار ایده آلی دارد كه قرار گرفتن در مسیر بادهای پر قدرت سیستان و انرژی تابشی خورشید با بیش از 6 كیلووات ساعت بر مترمربع در روز، گوشه ای از سرازیر شدن نعمات خدادادی بر این سرزمین است كه با بهره گیری از آنها می توان بهترین شرایط را در منطقه به وجود آورد.
علاوه بر این، انرژی زمین گرمایی آتش فشان نیمه خاموش تفتان و بزمان، انرژی امواج اقیانوسی دریای بزرگ چابهار با ارتفاع بیش از 12 متر در فصل مونسون و انرژی بیومس منطقه كشاورزی و گاوداری های زابل، بمپور و باهوكلات ظرفیت و توانمندی بالا و قدرتمندی برای ایران اسلامی محسوب می شود.
مطالعات نشان داده است كه سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه فلات سیستان بالاترین پتانسیل استفاده از انرژی باد را داراست از این رو شواهد تاریخی نشان دهنده بهره برداری گذشتگان از این انرژی لایزال در مناطق روستایی باستانی منطقه است كه هنوز آثاری از آن موجود است.
سیستان و بلوچستان اگرچه نعمت هایی نظیر نفت، گاز و جنگل های انبوه ندارد، اما نعمت های خدادادی همچون باد، تابش خورشید و دریای آزاد به این استان هدیه شده و این نعمت ها استان را به مجموعه ای بی نظیر از انرژی های نو در ایران تبدیل كرده است.
با وجود ظرفیت های فراوان سیستان و بلوچستان در زمینه انرژی های نو این استان می تواند بستر مناسبی در زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم كند به طوری كه سرمایه گذاری در این بخش با توجه به نیاز كشورهای افغانستان و پاكستان به واردات برق از ایران سوددهی فراوان را برای فعالان اقتصادی به دنبال دارد.
7316**6081 خبرنگار: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
۰ نفر