۱۷ آذر ۱۳۹۵، ۱۴:۲۲
کد خبر: 82336687
T T
۰ نفر
10 محوطه باستان شناختی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

تهران-ایرنا - 10 محوطه باستان شناختی در استان های خراسان رضوی، زنجان و چهار محال و بختیاری طی آبان ماه گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از معاونت میراث فرهنگی، مدیركل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی گفت: 10 محوطه باستان شناختی به تازگی در فهرست آثار ملی ثبت شدند.
فرهاد نظری اظهار كرد: از این 10 محوطه، تعداد 8 محوطه به نام های نوبنیاد، تپه چل، تپه یاز، تام الله مدد، مادربیك، تپه كچولی سنگر، تپه قوش چاكر، تپه خونی متعلق به استان خراسان رضوی و مربوط به دوره های اشكانی، ساسانی و قرون اولیه و میانی اسلامی است.
مدیركل ثبت آثار افزود: تپه اوچ ایاق با قدمت عصر مس و سنگ، عصر آهن، دوران میانی اسلامی از استان زنجان و تپه قلعه منصور خان نیز متعلق به دوره اشكانی از استان چهار محال و بختیاری است.
وی با تاكید بر اینكه این آثار از تاریخ ثبت، تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است گفت: هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی كه منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 تا 569 از كتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی ، تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب شده و مرتكب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.
خراسان بزرگ تاریخی با ساختار گونه گون و كهن زمین شناسی، اقلیم متنوع و جاذب، موقعیت ویژه جغرافیایی، از قدیمی ترین دوران حیات، بستر فعالیت های بشری بوده و به دلیل همین موقعیت خاص، كهن ترین، معروفترین و طولانی ترین راه ارتباطی (جاده تاریخی ابریشم) از طریق خراسان, موقعیت شرق را به غرب مرتبط می ساخته است.
مهمترین مقطع تاریخ خراسان در سرآغاز دوران تاریخی ایران با ورود اقوام (آریایی) به فلات ایران در آغاز هزاره اول قبل از میلاد پیوند می خورد كه آریایی ها تازه وارداز طریق خراسان به سمت نجد ایران پیش رفتند و بخش اعظم آنها در خراسان و سیستان مستقر شدند.
از این رو عمده حوادث آغاز تاریخ ایرانیان كه در دو منبع (اوستا) و (شاهنامه فردوسی) ذكر شده است در مشرق ایران و در واقع در خراسان بزرگ رخ می دهد استان خراسان رضوی، قسمت نسبتا كوچكی از خراسان تاریخی است.
سرزمینی كه در گذشته نواحی بسیار گسترده ای را در بر می گرفته و قلمرویی یكپارچه داشته است. اما امروزه بخشی از آن شامل سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و قسمت هایی از استانهای دیگر، در كشور ایران واقع است و بخشهای بزرگ تری از آن در كشور افغانستان و جمهوری های شمال و شمال شرق ایران قرار دارد.
فراهنگ**3079**1027**دریافت كننده: علی اسدی**انتشاردهنده: محمدجواد دهقانی
۰ نفر