۸ آذر ۱۳۹۵، ۰:۴۰
کد خبر: 82325276
T T
۰ نفر
سوگ های ماه صفر در مسجد خاتم الانبیا (ص) و مركز اسلامی مسكو برگزار شد

مسكو - ایرنا - آئین های سه سوگ بزرگ رحلت حضرت رسول اكرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) در مسجد خاتم الانبیا (ص) وابسته به سفارت ایران و مركز اسلامی مسكو پایتخت روسیه با حضور شمار زیادی از ایرانیان و مسلمانان كشورهای دیگر برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در مراسم عصر یكشنبه مركز اسلامی مسكو كه با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی در فدراسیون روسیه و شمار زیادی از مسلمانان كشورهای مختلف از جمله ایران، جمهوری آذربایجان و افغانستان برگزار شد، پس از ادای نماز جماعت به امامت آیت الله موصلی، آیاتی از كلام الله مجید از سوی حجت الاسلام مهدی شجاع قاری حرم رضوی قرائت شد.
پس از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ جواد نظافت یزدی نماینده تولیت آستان قدس رضوی و علی اصغر نعیم آبادی از خادمان افتخاری حرم و سنگ تراش مرقد امام رضا (ع)، پرچم سبز گنبد حرم رضوی نیز به عنوان تبرك به مركز اسلامی مسكو هدیه شد.
همچنین در این آئین حاج فرشاد خندانی مداح اهل بیت برنامه سوگ خوانی ماه صفر را به زبان آذری بیان كرد.
یادكرد آیت الله عبدالكریم موسوی اردبیلی مرجع فقید شیعیان و بیان بخشی از زندگینامه و همراهی های ایشان با حضرت امام خمینی (ص) نیز از دیگر برنامه های این مراسم بود.
شامگاه یكشنبه نیز مراسم ویژه سوگواری با حضور شمار زیادی از ایرانیان از جمله كاركنان نمایندگی های جمهوری اسلامی در مسكو و مسلمانان چند كشور در مسجد خاتم الانبیاء (ص) سفارت ایران در پایتخت روسیه برگزار شد.
در این مراسم، حجت الاسلام سیدابوالحسن حسینی با تاكید بر پیوستگی محكم فرهنگی و انسان سازی ماه محرم و صفر برای بهسازی انسانی در جامعه اسلامی، گفت: یكی از مهم ترین دستاوردهای زندگی ائمه اطهار (ع)، تشویق به تقوا و تلاش برای رستگاری مسلمانان است.
خطیب این آئین اظهار كرد: مسلمانان زندگی شخصی و اجتماعی خود را باید براساس تعالیم الهی و روش زندگی پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه (ع) مدیریت كنند.
حسینی با بیان اینكه پیامبر گرامی اسلام در تمامی لحظات زندگی گهربار خود تلاش كردند، جامعه اسلامی را از هر گونه تفرقه و تجمل دور كنند، تاكید كرد: اكنون نیز مسلمانان وظیفه دارند با سرلوحه قرار دادن كتاب و اهل بیت، رویكردهای الهی و ائمه (ع) را ادامه دهند.
وی اظهار كرد: رحلت حضرت رسول (ص) جامعه اسلامی را كه در حال شكوفایی و گسترش بود، داغدار كرد و هر چند پس از حیات پرثمر ایشان، تندبادهایی جامعه را فراگرفت، اما تلاش امامان به ویژه امام حسن مجتبی (ع) و امام حسین (ع) كه تربیت شده مكتب پیامبر گرامی اسلام، حضرت علی ابن ابیطالب (ع) و حضرت فاطمه الزهرا (س) بودند، فرهنگ و معرفت اسلام در جهان ماندگار شد.
در بخش دیگری از این مراسم، حاضران همراه مداحان و شاعران اهل بیت با واقعه خوانی برای رحلت رسول گرامی اسلام (ص)، شهادت امام حسن (ع) و امام حسین (ع) سوگواری و سینه زنی كردند.
اروپام انتشار دهنده هادی مولوی نیا