۲۷ آبان ۱۳۹۵، ۸:۴۴
کد خبر: 82311921
T T
۰ نفر
سرانه مطالعه كشور با ارزش های دینی و اخلاقی در تضاد است

تهران - ایرنا - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بین الملل گفت: با وجود سفارش در احادیث به مطالعه و علم آموزی تا زمان مرگ، سرانه مطالعه كشور پایین و در تضاد با ارزش های دینی و اخلاقی است.

حجت الاسلام حسن امینیان روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: مطالعه و كاهش سرانه آن در كشور یكی از موضوعات مهم است، درحالی كه همگان در باره این موضوع سخن می گویند اما راهی چگونگی برای چگونگی ترویج مطالعه در میان عموم مردم پیشنهاد نمی شود.
وی ادامه داد: همواره گفته می شود نیاز به فرهنگسازی داریم در حالی كه این خود ، نیاز به عوامل مختلف دارد زیرا فرهنگ خود بخود ساخته نمی شود، فرهنگ را باید مردم و دولت بسازند و همه دست به دست دهند تا آن تولید شود، هرچند بعد از تولید، مردم باید بخواهند در غیر این صورت هیچ فایده ای ندارد.
امینیان مطالعه نكردن را از دردآورترین موضوعات كشور عنوان و اضافه كرد: با وجود سفارش دین به مطالعه، وجود علما، حوزه های علمیه و دانشگاه های فراوان، باز هم آمار مطالعه بسیار كم است و برای رفع این نقیصه باید به سه عامل موثر توجه كرد.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بین الملل، خانواده، مدرسه و دولت را عواملی دانست كه بسیار در ایجاد انگیزه برای كتاب خواندن و مطالعه نقش دارند.
وی با بیان اینكه در احادیث توصیه شده، مادر باردار باید مطالعه كند، قرآن بخواند و مطالب مفید را بشنود، گفت: چرا باید با وجود سفارش در احادیث و اشعار به خواندن و علم آموزی تا زمان مرگ، سرانه مطالعه كشور پایین و این مساله در تضاد با ارزش های دینی و اخلاقی ما باشد.
امینیان دلیل این كم توجهی به مطالعه را كم كاری مدرسه، والدین و دولت دانست و افزود: بسیاری از اوقات ما به بطالت می گذرد ، خانواده ها از روز اول به فرزند خود كتاب نشان نداده اند در حالیك ه باید این كالای فرهنگی در دسترس او باشد.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بین الملل به والدین توصیه كرد دائم فرزندان را تشویق به مطالعه كنند.

** وضعیت مطالعه در مدارس فاجعه بار است
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین وضعیت مطالعه در مدارس را بسیار نامناسب خواند و گفت:‌ برنامه های مطالعه محور در این فضاهای فرهنگی وجود ندارد، دانش آموزان به خاطر خواندن كتاب تشویق نمی شود و به آنها گفته نمی شود كتاب خلاصه كنند و یا كنفرانس دهند.
وی با تاكید بر اینكه معلمان خود باید اهل مطالعه باشند تا بتوانند بچه ها را به خواندن توصیه كنند، از آنها خواست تا دانش آموز كتاب خوان را در حضور جمع تشویق كرده و به او جایزه دهد.
امینیان با بیان اینكه دولت موظف است به چنین معلمی خدمات ارائه دهد تا وی وقت خود را جای دیگری برای درآمد بیشتر صرف نكند، اظهار كرد: دولت باید به مسائل رفاهی و معیشتی معلمان بیشتر توجه كند تا آنها تمام وقت در اختیار دانش آموزان باشند. اكنون این قشر از جامعه به دلیل حقوق و درآمد پایین سر كلاس درس حواس جمعی ندارد.
وی گفت: دولت باید كتاب های خوب و مفید در اختیار خانواده ها قرار دهد تا همه اقشار تشویق به عادت پسندیده مطالعه شوند و با این یار مهربان انس گیرند، بنابراین نقش دولت در این میان بسیار مهم و موثر است.
امینیان با اشاره به این آیه قرآن كه آیا كسانی كه می دانند با كسانی كه نمی دانند برابر هستند، افزود: كتاب خواندن و مطالعه یكی از ارزش های دینی است كه از آن فاصله گرفته ایم به دلیل اهمیت این موضوع، همه باید با بسیج همگانی وارد این میدان شوند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید كتاب ارزان، با كیفیت بالا و حاوی مطالب و تصاویر زیبا منتشر شود تا افراد علاقه مند به خواندن شوند.
وی ابراز امیدواری كرد روزی فرا رسد كه آمار سرانه مطالعه در كشور بالا رود.
فراهنگ ** 1880 ** 1071 ** خبرنگار: پروین اروجی** انتشار دهنده : شهناز حسنی