۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۲:۳۹
کد خبر: 82233057
T T
۰ نفر

پیامدهای منفی پر خوابی را جدی بگیرید

۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۲:۳۹
کد خبر: 82233057
پیامدهای منفی پر خوابی را جدی بگیرید

تهران-ایرنا- كارشناسان بر حیاتی بودن كیفیت خواب برای سلامتی تاكید دارند و نیز هشدار می دهند كه خوابیدن طولانی مدت عوارضی برای سلامتی دارد كه افزایش خطر مرگ پیش از موعد، ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و چاقی از جمله آن است.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی فاكس نیوز، خواب خوب و با كیفیت نه تنها كمك می كند كه فرد در طول روز هوشیار باشد و تمركز حواس داشته باشد بلكه به بدن نیز در بازیابی توان و رهایی از خستگی و فرسودگی كمك می كند.
در عین حال، محققان درباره تبعات پرخوابی هشدار می دهند و به گفته 'سوزان ردلاین' استاد دانشگاه هاروارد، افرادی كه در شبانه روز بیش از 10 ساعت می خوابند، در قیاس با افرادی كه هفت تا هشت ساعت خواب دارند، معمولا وضعیت سلامت بدی دارند.
'مایكل ایروین' استاد روانشناسی و علوم رفتاری در دانشگاه UCLA نیز تصریح كرد كه خوابیدن طولانی مدت می تواند باعث ابتلا به بیماری هم بشود زیرا خوابیدن طولانی مدت كه وی آن را بیش از هشت ساعت تعریف می كند، معمولا خوابی كم كیفیت است.
كارشناسان در رابطه با عوارض پرخوابی به طور خاص به شش پیامد اشاره می كنند:

***افزایش خطر بیماری قلبی
بیماری قلبی عروقی عامل شماره یك مرگ و میر محسوب می شود و خواب شبانه بیش از هشت ساعت خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری قلبی را تا 34 درصد افزایش می دهد.
از سوی دیگر، زنان بیشتر از مردان مستعد پرخوابی هستند كه این موضوع آنها را در معرض بیشترین خطر ناشی از ابتلا به مشكلات قلبی و عروقی قرار می دهد.

*** افزایش خطر اضافه وزن
مطالعات زیادی از ارتباط میان اضافه وزن و كم خوابی نشان دارند، اما میان پرخوابی و چاقی نیز ارتباط وجود دارد، هر چند این ارتباط در حد علت و معلول نیست.
به گفته كارشناسان، آنچه ما می دانیم این است كه هر اندازه افراد چاق تر باشند احتمال این كه در زمره افراد پرخواب باشند، بیشتر است و احتمال چاق شدن افرادی نیز كه خواب طولانی مدت دارند، بیشتر است.
یك تئوری در این زمینه این است كه خوابیدن طولانی مدت به كم تحركی و دوره های فعالیت كمتر منجر می شود كه در نتیجه كالری كمتری هم سوزانده می شود.

***افزایش خطر ابتلا به دیابت
پرخوابی افزایش خطر ابتلا به دیابت را هم به دنبال دارد. خوابیدن طولانی مدت باعث افزایش سطوح قند خون می شود و قند خون بالا نیز خطر ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می دهد.

*** مغز پیر می شود
بر اساس تحقیقی كه در مجله آمریكایی Geriatrics Society منتشر شده است، خوابیدن طولانی مدت، سن مغز را بیش از دو سال افزایش می دهد و انجام وظایف روزانه را برای مغز دشوار می سازد.

***افزایش خطر مرگ زودهنگام
این موضوع كه خوابیدن طولانی مدت خطر مرگ زودهنگام را افزایش می دهد، ترسناك است ولی حقیقت دارد. مطالعات اپیدمیولوژیك كه در مقیاس بزرگ انجام شده اند، نشان داده اند خطر مرگ زودهنگام در افرادی كه خواب طولانی دارند، بیشتر است. محققان برای توضیح چرایی این موضوع، به نقش احتمالی التهاب اشاره دارند.

***آسیب روحی و روانی
آسیب به وضعیت روحی- روانی از دیگر پیامدهای خوابیدن طولانی مدت است.
به گفته كارشناسان، افراد مبتلا به برخی انواع افسردگی، خواب طولانی تر دارند و خواب طولانی مدت نیز می تواند افسردگی را بدتر كند.
علمی**2038**2017
خبرنگار:درنا محمدیان**سردبیر:زهره محتشمی پور

برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm
۰ نفر