۱۸ مرداد ۱۳۹۵، ۱۵:۰۵
کد خبر: 82180290
T T
۰ نفر
خروج تنه خشكیده درختان بلوط از جنگل های ایلام آغاز شده است

ایلام - ایرنا - معاون فنی اداره كل منابع طبیعی ایلام گفت: عملیات خروج تنه خشكیده درختان بلوط به منظور پیشگیری از آتش سوزی و نیز كنترل و مبارزه با امراض و آفات درختان با نظارت كارشناسان فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری در حال انجام است.

حجت الله فتحی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: بنا به بخشنامه ارسال شده از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اداره كل منابع طبیعی استان ایلام از اواخر خردادماه سال جاری اقدام خروج تنه خشكیده درختان كرده است و این روند همچنان با نظارت كارشناسان معاونت فنی این اداره كل همچنان ادامه دارد.
وی درباره اهداف این طرح توضیح داد: پیشگیری از وقوع آتش سوزی و جلوگیری از سرایت آتش به مناطق مختلف جنگلی به واسطه درختان خشكیده یكی از اهداف این عملیات است و همچنین كنترل، مبارزه و مقابله با امراض، آفات و بیماری های درختان با خروج و تبدیل تنه درختان خشكیده به ذغال از دیگر سیاست های طرح است.
فتحی اظهار كرد: خروج تنه های خشك و عامل انتشار بیماری های درختی تا حدود زیادی موجب پاكسازی و حفظ بهداشت محیط جنگل از امراض و آفات می شود و عوامل شیوع و انتشار آفات درختی از بین می رود و نیز در صورت بروز آتش سوزی به علت نبود تنه های خشك و مستعد حریق، آتش در سریع ترین زمان مهار می شود.
وی تاكید كرد: فرایند قطع، خروج و تبدیل به ذغال این تنه ها با نظارت كامل و دقیق كارشناسان اداره كل منابع طبیعی و توسط بهره برداران و مجریان بومی مناطق نزدیك به جنگل ها صورت می گیرد و این عملیات در مناطق حساس و بحرانی نسبت به وقوع آتش یا آفات و امراض جنگلی شهرستان های ایلام، ایوان، مهران، ملكشاهی، بدره و سرابله در حال انجام است.
فتحی افزود: برای جلوگیری از سواستفاده و قاچاق چوب از مناطق جنگلی مجریان بهره برداری از سوی اداره كل منابع طبیعی شناسایی شده اند و با مجوز و نظارت این اداره كل قطع، خروج و ذغال گیری تنه ها را انجام می دهند و در صورت مشاهده هرگونه خروج بدون مجوز و نظارت چوب از جنگل با متخلفان و حاملان این فرآورده های جنگلی برخورد می شود.
وی افزود: با نظارت كارشناسان اداره كل منابع طبیعی محل و تعداد درختان خشیكده ای كه باید قطع و از جنگل خارج شوند با رعایت موارد فنی و بهداشتی به منظور جلوگیری از سرایت آفات و امراض به دیگر درختان توسط مجریان آموزش دیده طرح قطع و از مناطق جنگلی خارج می شود و در محلی مطمئن، نزدیك و خارج از محدوده جنگل تبدیل به ذغال و برای مصارف مختلف در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.
وی تاكید كرد: به همه مجریان طرح یادآوری شده است كه به ازای هر تنه قطع شده با نظارت كارشناسان اداره كل منابع طبیعی بین سه الی پنج نهال در نقاطی كه این كارشناسان مشخص می كنند توسط مجریان كاشته و آبیاری و نگهداری شود تا چرخه احیای جنگل با خروج تنه درختان بیمار و خشكیده و جایگزینی این تنه ها با نهال های سالم و مقاوم دچار اختلال نشود.
معاون فنی اداره كل منابع طبیعی ایلام افزود: عملیات پیشگیری از آتش تا پایان فصل گرما و اتمام آتش سوزی ها ادامه دارد ولی طرح های مبارزه و كنترل عوامل بیماری زای درختان در قالب طرح های پرورشی و به سازی جنگل در طول سال به طور مستمر ادامه دارد.
وی با اشاره به مطالب درج شده از سوی برخی رسانه ها و شبكه های مجازی گفت: این پایگاه های اطلاع رسان بدون آگاهی داشتن از اصل موضوع اقدام به درج مطالبی می كنند كه جز تشویش اذهان عمومی و دوستداران طبیعت حاصلی را در بر ندارد و مردم تنها به مطالب منتشرشده از سوی منابع رسمی و رسانه های معتبر اكتفا و اعتماد كنند.
از گستره 2 میلیون هكتاری استان ایلام یك میلیون و 800 هزار هكتار آن را عرصه های طبیعی تشكیل داده كه سهم جنگل از این عرصه ها 641 هزار و 667 هكتار است كه 90 درصد اراضی جنگلی استان را واریته های مختلف بلوط تشكیل داده است.
6034/7172