۱۳ مرداد ۱۳۹۵، ۱۶:۰۵
کد خبر: 82174364
T T
۰ نفر
معاون وزیر صنعت: پسابرجام فرصت خوبی برای معرفی تولیدات كشور است

گرگان - ایرنا - معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دوره بعد از برجام فرصت خوبی برای معرفی تولیدات مختلف كشور در سطح دنیا است.

به گزارش خبرنگار ایرنا رمضانعلی صادق زاده روز چهارشنبه در نشست هماهنگی ثبت ملی و جهانی نشان جغرافیایی خاویار دریای خزر در گرگان افزود: باید با استفاده از فرصت پسابرجام و حضور پررنگ در مجامع تخصصی بین المللی نهایت بهره برداری را به منظور معرفی تولیدات كشورمان برد.
وی اضافه كرد: اكنون یكی از سازمان های تخصصی كه باید از ظرفیت آن در فرصت به وجود آمده پسابرجام بیشترین بهره را برد، سازمان جهانی مالكیت معنوی یا وایپو می باشد كه می تواند در شناسایی و برند كردن محصول های تولیدی ایران به دنیا نقش به سزایی داشته باشد.
وی افزود: ایران در حوزه شناسایی و برند محصول های تولیدی منحصر بفرد خود مظلوم واقع شده و باید تلاش شود این حوزه را فعال كرده و صادرات محصول های تولیدی كشور را افزایش دهیم.
وی همچنین بر راه اندازی دفتر وایپو در تهران تاكید كرد.
سازمان جهانی مالكیت معنوی (World Intellectual Property Organization) یا (WIPO) یكی از 16 آژانس تخصصی سازمان ملل است.
وایپو با امضای توافقنامه‌ای در استكهلم در سال 1967 برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالكیت معنوی در جهان تاسیس شده است.
اكنون در این آژانس تخصصی 184 كشور عضو هستند و 24 معاهده بین‌المللی را مدیریت می‌كند و مقر آن در ژنو سوئیس قرار دارد.

* اقدام بسیار موفق دولت روحانی در كنترل تورم
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت به عملكرد دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصادی نیز اشاره كرد و گفت: كنترل تورم یكی از اقدامات بسیار موفق دولت روحانی به شمار می رود.
وی از ركود بازار به عنوان پاشنه آشیل حوزه اقتصادی دولت یاد كرد و افزود: باید برای خارج از ركود اقداماتی صورت گیرد كه اقتصاد مقاومتی یكی از راهكارهای موثر است.
وی اضافه كرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت تدبیر و امید به ریاست معاون اول رییس جمهوری فعال شده است كه اثر آن در رونق صنعت كشور با لحاظ حمایت های مالی از هفت هزار و 500 واحد صنعتی و دو هزار و 500 طرح آغاز شده است.
صادق زاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: اكنون استان گلستان در جذب تسهیلات برای رونق صنعت موفق عمل كرده و رتبه های 3 و 4 كشوری را در میان استان های كشور به خود اختصاص داده است.
وی ابراز امیدواری كرد كه استان گلستان تا شهریور ماه آینده بتواند جایگاه خود را به اول كشور برساند و واحدهای صنعتی زیادی را زیرپوشش رفع موانع تولید قرار دهد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این كه محدودیت حمایت مالی برای رونق واحدهای صنعتی وجود ندارد، گفت: به طور میانگین حمایت مالی از واحد صنعتی برای رفع موانع بین یك تا سه میلیارد ریال صورت می گیرد.
همچنین مدیركل دفتر حمایت از مالكیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایجاد فضای تجارت، حفظ انحصاری صادرات محصول، تعیین قیمت محصول، ممانعت از سوء استفاده محصول منحصر بفرد با داشتن برند جهانی از جمله مزیت های ثبت ملی و جهانی تولیدات كشور است.
مهدی میرصالحی افزود: خاویار دریای خزر جزو با كیفیت ترین محصول دنیا به شمار می رود كه ضرورت دارد ثبت ملی و جهانی شود.
وی گفت: اكنون برخی از كشورهای دنیا از جمله چین، فرانسه و بلغارستان محصول خاویاری تولیدی خود را به نام ایران بفروش می رسانند كه با ثبت ملی و جهانی خاویار دریای خزر كشور دیگری قادر نخواهد بود از برند كشورمان سوء استفاده كند.
به گفته وی فرایند ثبت ملی و جهانی خاویاری دریای خزر حدود 10 ماه به طول می انجامد.
وی با بیان این كه صادرات خاویار دریای خزر در سال های اخیر كاهش چشمگیری داشته است، خواستار سرمایه گذاری بیش از پیش دستگاه های مربوطه برای احیای آن و رونق صادرات شد.
به گفته میرصالحی صادرات خاویار دریای خزر در سال گذشته حدود 1.5 تن بوده است.
استاندار گلستان نیز این استان را از لحاظ اقلیم بسیار متنوع عنوان كرد و گفت: هفت اقلیم از 13 اقلیم دنیا در گلستان وجود دارد كه باید از آن با برنامه ریزی و مدیریت صحیح نهایت بهره را برد.
حسن صادقلو افزود: استان گلستان می تواند بازار متنوع ثبت ملی و جهانی برند محصول را با داشتن ویژگی های اقلیمی به وجود آورد.
وی اضافه كرد: تولید خاویار دریای خزر، گندم مرغوب، ابریشم، وجود نژاد اسب اصیل تركمن، هندوانه اَترك، گیاهان دارویی، وجود درخت سرخدار و استفاده از آن به عنوان ضد سرطان، تولید پنبه و نظایر آن از جمله ظرفیت های گلستان است كه می تواند با ثبت ملی و جهانی نقش به سزایی در صادرات كشور داشته باشد.
مدیركل شیلات و مدیر امور ماهیان خاویاری استان گلستان نیز گزارشی از برنامه های حمایتی و توسعه ماهیان خاویاری و آخرین وضعیت ذخایر خزر ارایه كرد.
گلستان با داشتن 120 كیلومتر از سواحل شمال كشورمان مركز تجمع ماهیان خاویاری جنوب شرقی دریای خزر و بزرگترین مراكز صید را در خود جای داده و به سرزمین مروارید سیاه معروف است.
6204/6203
۰ نفر

سرخط اخبار اقتصاد