۱۹ خرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۴۸
کد خبر: 82105139
T T
۰ نفر

اثر روزه داری برچاقی، دیابت و چربی خون

۱۹ خرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۴۸
کد خبر: 82105139
اثر روزه داری برچاقی، دیابت و چربی خون

تهران - ایرنا - استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: روزه داری می تواند در بیماریهایی مثل چاقی، دیابت، افزایش چربی خون و بسیاری بیماری های دیگر اثرات سودمند بارزی داشته باشد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از دانشگاه علوم پزشكی ایران، دكتر فرزاد شیدفر افزود: ماه مبارك رمضان ماه نزول قرآن كریم و میهمانی خداوند متعال است و علاوه بر اینكه زمانی برای تهذیب نفس و تقرب الهی و اعتلای معنویت است از لحاظ فوائد سلامتی نیز بسیار اهمیت دارد.
وی اظهار كرد: تعداد بسیار زیادی از مطالعات و پژوهش های علمی، اثرات مفید روزه داری را بر روند متابولیسم و عملكرد بهینه اندام های بدن گزارش كرده اند.
شید فر ادامه داد:در روزه داری برخی اصول تغذیه ای نیز حائز اهمیت بوده و در واقع در فاصله بین افطار و سحر از پرخوری و مصرف زیاد غذاهای شیرین و چرب باید پرهیز كرد و اینكه تناسب و تعادل غذایی باید حفظ شود.
وی توصیه كرد :بهتر است افطار را با چای كمرنگ ولرم (عدم مصرف چای یا نوشیدنی داغ یا آب بسیار سرد) و یك عدد خرما شروع كرد. لبنیات مانند پنیر، گردو از مواد غذایی ادامه دهنده افطار باشد و سپس با فاصله زمانی دیگری از غذاهای اصلی دیگر (بعنوان وعده شام) استفاده شود. در واقع حجم غذای افطار باید كم باشد تا بتوان بعد از مدتی از وعده شام استفاده كرد.
شیدفرگفت: میوه جات و سبزیجات مانند سالاد نیز در فاصله بین افطار تا سحر استفاده و از مصرف زولبیا، بامیه و سایر شیرینی جات یا غذاها و حلیم های حاوی روغن زیاد باید خودداری شود. همچنین زولبیا بامیه حتماً از شیرینی فروشی های معتبر كه وضعیت بهداشتی مطمئنی دارند خریداری شود و از فروشندگان دوره گرد یا سایر مغازه ها تهیه نشود.
وی ادامه داد: در صورت استفاده از آش، بهتر است میزان روغن و حبوبات در آن زیاد نباشد. كله پاچه، سیرابی و شیردان توصیه نمی شود چون بسیار چرب است و موجب تشنگی نیز می شود. همچنین در هنگام افطار یا سحر از مصرف غذاهای خیلی داغ یا شور یا شیرین خودداری شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت :از مغزهای گیاهی (مانند گردو یا پسته یا بادام یا فندق) بصورت خام ( و نه شور) در حد منطقی می توان مصرف كرد. مصرف چای زیاد در وعده سحر توصیه نمی شود چون دفع ادرار را زیاد می كند و بهتر است مصرف چای در طول ساعات افطار تا سحر توزیع شود.
به گفته وی مصرف سبزیجات و نوشیدن مایعات كافی در بین افطار تا سحر می تواند در برطرف كردن حس تشنگی در ساعات روزه داری بسیار تأثیر داشته باشد.
شیدفر افزود:مصرف غذهای خیلی شیرین در وعده سحر توصیه نمی شود ولی میوه جات مناسب هستند، از بین نوشیدنی ها، دوغ های خانگی توصیه می شود اما دوغ های غیرخانگی چون نمك دارند باید محدود شوند. همچنین آب میوه خانگی نیز مناسب است.
وی ادامه داد:از پرخوری و تعجیل در غذاخوردن در وعده سحر باید خودداری شود و همچنین در افطار نباید با غذاها یا خورشت های چرب روزه را افطار كرد. بهتر است بجای قند و شكر از خرما استفاده شود. اما مقدار زیاد آن می تواند چاق كننده باشد (هر 3 عدد خرما حدود 60 كیلوكالری انرژی دارد).
علمی **1354**1440
۰ نفر

سرخط اخبار جامعه