۹ خرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۱۴
کد خبر: 82092408
T T
۰ نفر

تبلور هنر ایرانی در اندیشه هانا

۹ خرداد ۱۳۹۵، ۱۲:۱۴
کد خبر: 82092408
تبلور هنر ایرانی در اندیشه هانا

اصفهان-ایرنا- دختر 21 ساله ژاپنی ازمحورتاریخی شهراصفهان می گذرد تا شاهد یكی از وقایع مهم هنری این شهر باشد.

دوماهی می شودكه به ایران آمده و قصد دارد تامهر ماه زبان وادبیات فارسی را فراگیرد واین انگار گام بزرگی در زندگی اش است.
هانا مثل دختران جوان اصفهانی با پوششی هنرمندانه در آیین افتتاح نمایشگاه تذهیب همكلاسی های هنرآموزش حاضر شده ، نگاه عمیق به تابلوهایی كه دوستان اصفهانی اش خلق كرده اند می اندازد وشوق یادگیری در چهره اش متبلور شده است.
وی می گوید من از هنر تذهیب چیز زیادی نمی دانم تنها نام استاد فرشچیان را شنیده ام و استاد خزایی هنرمند دیگری رامی شناسم كه در ژاپن این هنر را معرفی می كند ؛من وهمسن وسالان وحتی مردم كشورم اطلاعات كمی از هنر ایران داریم وتمام اطلاعات ما ناچیز ودركتاب آموزشی مدرسه مان بانام تاریخ جهان فراگرفته ایم.
او شیفته اشعار فردوسی وحافظ است وهمین احساس ،او را به ایران آورده وتصمیم گرفته است با فراگیری زبان فارسی هنر تذهیب رانیز یاد بگیرد و مبلغ خوبی برای معرفی هنرایران به مردم ژاپن باشد.
هاناكه تاحدودی با زبان فارسی آشنا شده است می گوید مردم ژاپن اطلاعات زیادی از شیوه زندگی وروحیه هنرمندانه ایرانی ها ندارند چراكه رسانه ها وتلویزیون ژاپن فقط اخبار سیاسی واقتصادی وحوادث ایران را منتشر می كند.
هانا معتقداست باید زندگی مردم ایران كه باهنر ملموس وشكل گرفته است را به جهانیان معرفی كرد و بهترین راه برای رسیدن به این هدف سفرهنرمندان به كشورهای مختلف برای معرفی هنر وزندگی ایرانی است،چراكه حضور هنرمندان درایران نشانه وجودامنیت است وآثار هنری در فضای آرامش خلق می شوند وایران مهد هنراست .
هانا از دوستش می گوید اینكه اوهم عاشق اشعار خیام اما اطلاعاتش دراین زمینه ناچیز است واین باعث شده تا به سمت یادگیری زبان فارسی برود.
او حمایت های اداره فرهنگ ایران درژاپن را مثبت ارزیابی كرد وگفت:این اداره هر دوماه ویا سالی یكبار برنامه هنری در ژاپن خصوصا موسیقی برگزار می كند امااین كافی نیست.
دختر جوان ژاپنی با ابراز تاسف ازاینكه دیر با فرهنگ وهنر ایرانی آشنا شده است می گویدمن به تاریخ ایران علاقه زیادی دارم .
او چشمهایش رامی بندد وآرزو می كند تا مهرماه كه دردانشگاه اصفهان مشغول فراگیری زبان وادبیات فارسی است با استاد فرشچیان نیز دیداری داشته باشد.
هانا هنرمندان صنایع دستی رابهترین معرف برای معرفی هنروفرهنگ ایرانی می داند ومی گوید كاش كارشناسان صنایع دستی ایران به ملتها معرفی می شدند آنها مبلغان خوبی برای هنر ایرانی و اسلامی هستند وباید با این هدف به كشورها سفركنند نه بازار یابی وفعالیت اقتصادی، در غیر اینصورت بی احترامی به فرهنگ وهنر است .
او معتقداست احترام به هنر خود باعث رونق اقتصادی می شود.
آرام از كنار تابلوی نفیسی كه مزین به هنر تذهیب است می گذردومی گوید :كاش همه مردم ژاپن روزی به ایران می آمدند ویا اخبار هنری ایران براخبار سیاسی واقتصادی اش غالب می شدولی اكنون نه تنها ایران بلكه خاورمیانه راخطرناك می بینند،در حالیكه آرامش وامنیت باعث خلق یك اثر هنری می شود و ایران واصفهان مهد هنر وآرامش است.
هانا در نمایشگاه تذهیب جادوی نقش شاهد هنر نمایی بانوان هنرمنداست ودسته گلهایی كه خانواده های اصفهانی به هنرمندان این نمایشگاه اهدا می كنند رانشانه پیوند عمیق وآرامش روحی مردم ایران می داند .
او قصد دارد تذهیب رادر كنار زبان فارسی فراگیرد وبه همنوعانش بیاموزد ودر دانشگاه نیز پایان نامه اش را به موضوع هنر ایران اختصاص دهد.
/ 6022 / گ/7141
۰ نفر