۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۴:۲۳
کد خبر: 82058592
T T
۰ نفر
ایران و كره در زمینه كاهش تلفات انرژی همكاری می كنند

تهران- ایرنا- هیات 12 نفره از متخصصان صنعت برق كره جنوبی كه به ایران سفر كرده اند، در نشستی با مدیرعامل شركت توانیر درباره كاهش تلفات انرژی و هوشمندسازی شبكه های برق ایران به مذاكره پرداختند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری شركت مدیریت تولید، انتقال و توزیع برق ایران (توانیر)، این هیات كه به ریاست «چو» مدیرعامل شركت « كپكو » در جلسه ای با حضور آرش كردی مدیرعامل توانیر و برخی از مدیران ارشد صنعت برق در محل این شركت حاضر شدند و درباره راه های ایجاد همكاری و عملیاتی ساختن موارد تفاهم شده پیشین، به مذاكره پرداختند.
مدیرعامل توانیر در این نشست تصریح كرد: مذاكرات در سه محور كاهش تلفات برق، هوشمندسازی شبكه برق و خطوط 765 كیلوولت برگزار شد.
قرار است تفاهم نامه میان دو شركت را مدیران عامل توانیر و كپكو فردا (سه شنبه) در تهران امضا كنند و این تفاهم نامه راه های عملیاتی سازی همكاری ها را در محورهای گوناگون صنعت برق در برمی گیرد.
وی تصریح كرد: زمینه های متنوعی برای تداوم همكاری ها بین دو كشور مطرح شده، اما برای صنعت برق ایران كاهش تلفات انرژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
همچنین مدیرعامل كپكو با استقبال از همكاری با ایران و شركت توانیر، با اشاره به حضور رئیس جمهوری كره جنوبی و هیات سیاسی و اقتصادی این كشور در ایران گفت: مذاكره های برقی كپكو و توانیر نسبت به سایر مذاكرهای صورت گرفته میان دو كشور سریعتر پیش رفته و به همین دلیل نیز تفاهم نامه میان دو شركت فردا به امضا خواهد رسید.
مدیرعامل كپكو بهمن ماه سال گذشته نیز با سفر به ایران با مدیرعامل توانیر مذاكره داشت .
به گزارش ایرنا، «پارك گئون هی» رئیس جمهوری كره جنوبی برای انجام سفر مهم و تاریخی خود به ایران عصر یكشنبه وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.
خانم پارك نخستین رئیس جمهوری كره جنوبی است كه از ایران دیدار می كند و هیاتی متشكل از 236 نفر از مسئولان و رئیسان بزرگترین شركت های كره ای و صاحبان صنایع بزرگ این كشور، وی را در این سفر سه روزه همراهی می كنند.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم استقبال میهمان كره ای خود اظهار داشت: حجم روابط تجاری ایران و كره جنوبی اكنون 6 میلیارد دلار است و دو طرف تصمیم گرفته اند این میزان را به سطح سه برابری یعنی 18 میلیارد دلار افزایش بخشند.
امروز (دوشنبه ) در حضور رئیسان جمهوری دو كشور در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدآباد تهران، مسئولان ذیربط دو طرف، 19 سند همكاری امضا كردند و اسناد متعدد دیگری بین بخش خصوصی دو كشور امضا خواهد شد.
ارزش مبادلات غیرنفتی ایران و كره جنوبی در سال 2013 چهار میلیارد و 100 میلیون دلار بوده كه از این رقم بیش از 300 میلیون دلار صادرات ایران به كره جنوبی و سه میلیارد و 800 میلیو ن دلار واردات از كره بوده است.
همچنین بر پایه آمار گمرك جمهوری اسلامی ایران، در سال 2015 حجم كل مبادلات تجاری دو كشور پس از كاهش به سبب تحریم ها، به چهار میلیارد و 285 میلیون دلار رسید كه حجم واردات ایران از كره جنوبی چهار میلیارد و 35 میلیون دلار و صادرات به آن كشور 250 میلیون دلار بود.
اقتصام ** 3065 ** 1559
۰ نفر