۹ فروردین ۱۳۹۵، ۱۱:۳۱
کد خبر: 82014592
T T
۰ نفر
وزیر بهداشت:بالگردهای ویژه اورژانس هوایی با رفع تحریم ها بزودی تهیه می شود

شیراز - ایرنا- وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشكی گفت : بالگردهای ویژه اورژانس هوایی با رفع تحریم ها و قول مساعد رئیس جمهوری بزودی تهیه می شود.

دكتر حسن قاضی زاده هاشمی دوشنبه در حاشیه آئین تشییع جانباختگان سقوط بالگرد اورژانش فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باتوجه به شرائط تحریم و محدودیت هایی كه كشورمان در خرید و واردات قطعات هوایی داشت ناچار به استفاده از بالگردهایی هستیم كه خدمات آن از طریق نیروهای مسلح در اختیار ما قرار می گیرد.
وی افزود: امید است با رفع تحریم ها و نظر به قول مساعد رئیس جمهوری و همتی كه در این زمینه وجود دارد بتوانیم بزودی برای تامین و تهیه بالگردهای مخصوص اورژانس هوایی اقدام كنیم .
وی ادامه داد: همچنین اقداماتی برای انتقال دانش فنی ، نگهداری و خدمات پس از استفاده نیز هم انجام شده است .
وی با بیان اینكه هم اكنون چیزی به عنوان آمبولانس هوایی در كشور نداریم گفت : برای فراهم شدن شرایط بهینه استفاده از ناوگان هوایی و بالگردهای مجهز و سامانه فرابری كه بتوانیم انها را به عنوان آمبولانس هوایی تلقی كنیم تلاش خواهیم كرد.
هاشمی گفت :ناوگانی كه اكنون در اورژانس هوایی مورد استفاده قرار می گیرد ویژه آمبولانس نیست و با تغییراتی كه در شرایط آن بوجود آمده با توجه به وضعیت اضطراری و لزوم انتقال سریع مصدومان مورد استفاده قرار می گیرد.
وی ادامه داد: بنابراین اكنون در شرایط بهینه استفاده از ناوگان هوایی در سامانه اورژانس نیستیم اما برای رسیدن به شرائط مطلوب تلاش می كنیم .
وزیر بهداشت اضافه كرد: در این زمینه نیز مذاكراتی هم انجام شده تا امكان استفاده از بالگردهای با سرعت بیشتر و امكان فرود در همه مناطق را داشته باشند و ایمنی پرواز آنها بالا باشد.
وزیر بهداشت ضمن ابراز همدردی با خانواده های جانباختگان حادثه سقوط بالگرد گفت : این عزیزان با تلاش ایثارگرانه و با پذیرش خطر در شرایطی كه یكی از هموطنان نیاز به امداد رسانی داشت وارد عرصه شدند و با عروج شهادت گونه خود جانشان را در این راه فدا كردند.
قاضی زاده هاشمی در خاتمه اظهار داشت : ما همه اقدامات پیشگیرانه برای تكرار نشدن این حوادث را انجام خواهیم داد و امیدواریم مسئولان و دست اندركاران فنی و ارایه دهندگان خدمات پروازی نیز در این راه همه اقدامات پیشگیرایانه برای جلوگیری از حوادث تلخ مشابه را انجام دهند.
روز چمعه ششم فروردین سال جاری ساعت 20:30 دقیقه بالگرد اورژانس هوایی استان فارس در حین خدمات رسانی و انتقال بیمار از شهرستان خنج به شیراز دچار حادثه شد و در منطقه كوار در فاصله حدود 30 كیلومتری جنوب شیراز سقوط كرد و 9 نفر سرنشین این بالگرد در دم جان باختند.
سرنشینان این بالگرد شامل بیمار و همراه بیمار، پنج خدمه پرواز و دو تكنسین اورژانس بودند.
6113/ 5054/ 6075

سرخط اخبار استان‌ها