۱ فروردین ۱۳۹۵، ۸:۰۸
کد خبر: 82008081
T T
۰ نفر
آستان نورانی امام هشتم(ع) ساعت هشت صبح/ اینجا گلبانگ یا مقلب القلوب به آسمان رسید

مشهد- ایرنا- ساعت هشت صبح اول فروردین ماه 1395 حرم مطهر امام رضا(ع) میعادگاه دهها هزارعاشق مشتاق وصال است كه از راه دور و نزدیك به میهمانی ثامن الحجج(ع) آمده و در واپسین لحظات سالی دیگر از عمر، سر شكر بر آستان جانان نهاده اند و گلبانگ یا مقلب القلوب بندگان مومن به آسمان می رسد.

اینجا خانه هزاران دلشكسته و دلسپرده به امام رئوف است، شوق شنیدن صدای نقاره های حرم مطهر رضوی در لحظه تحویل سال، رها كردن كبوتر دل كه گنبد زرد طلایش را طواف كند و دست اشتیاق و احتیاجی كه به پنجره فولادش گره خورد، عاشقان را از گوشه و كنار عالم در این خانه معطر و منور گرد هم آورده است.
زیارت بارگاه نورانی ضامن آهو آن هم در لحظه تحویل سال، منتهای آرزوی همه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است. دل عاشقان در فراق یار بهانه می گیرد و امام رئوف(ع) این ندای قلوب مشتاقان را شنیده و زیارت را بار دیگر در عید نوروز میسر می سازد تا از جوار آستان ملائك پاسبان رضوی دلها همراه با رستاخیز طبیعت بهاری شود.
لحظه آغاز نوروز باستانی در جوار بارگاه انیس النفوس تازه، نامكرر و شورانگیز است كه هر بار می بینی و تجربه می كنی، پنجره ای تازه به تماشای اشتیاق آدمی برای كسب فیض الهی از طریق ائمه اطهار(ع) می گشاید و دلها را به ضیافتی دل انگیزتر فرامی خواند.
در آن لحظه ناب، مشتاقان علی بن موسی الرضا(ع) دستانشان را به سمت روضه منورش بلند كرده و آرام زمزمه می كنند كه ای مولای من، آستان مقدست سجده گاه من است، بر خاك پاك خانه ات می افتم و آن غبار را توتیای چشم می كنم؛ در این لحظات با كوله باری از رنج و گناه به آستان كرم تو چشم دوخته ام تا به واسطه تو بار از دوش بیافكنم و با توسل به مهر تو عمر دیگر آغاز كنم.
در آخرین ثانیه های سال كهنه زائران و مجاوران بارگاه حضرت رضا(ع) با تكیه بر آستانش دستها را به سوی آسمان می گیرند و از خداوند متعال می خواهند كه 'ای دگرگون كننده قلبها و چشمها، ای گرداننده و تنظیم كننده روزها و شبها، ای تغییر دهنده حال انسان و طبیعـت، حال ما را به بهترین حال دگرگون فرما.'
بی شك شرح حس و حال آنان كه در لحظات تحویل سال خود را به آستان ملائك پاسبان رضوی می رسانند وصف ناپذیر است به ویژه آنكه این شوق و شیفتگی با دیدن دوباره ولی امر مسلمین در نخستین روز از سال نو به اوج می رسد و زائران و مجاوران نخستین ساعات را با استماع سخنان حكیمانه و پندآموز رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نورانی می كنند.
از آخرین شب سال 1394 خیل میلیونی زائران وارد مشهد مقدس شده و بلافاصله راه حرم مطهر رضوی را در پیش گرفتند تا از قافله مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) عقب نمانند. هنوز ساعاتی به زمان تحویل سال مانده بود كه همه صحنها و رواقهای حرم مطهر رضوی مملو از جمعیت زائران و مجاوران شد.
خادمان بارگاه منور رضوی نیز از چند روز قبل اماكن متبركه را به خوشبوترین عطرها و زیباترین گلها مزین كرده اند و آنها را با بهترین قالیهای دستبافت مفروش نمودند، همه جای حرم بوی عطر و گلاب می دهد و انعكاس نور در صحنها، كاشیها و آیینه كاریها چشمها را خیره می كند.
دل همه ایرانیان و شیعیان در لحظات پایانی سال اینجا در حرم مطهر رضوی است، از این رو برنامه های ویژه ای برای زائران از سوی آستان قدس رضوی در زمان تحویل سال تدارك دیده شد و همچنین امكان بهره گیری از این مراسم از طریق شبكه جهانی اینترنت و شبكه های صدا و سیما فراهم شده است.
معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی در این باره گفت: همزمان با آغاز سال 1395 مراسم ویژه‌ تحویل سال از سوی این معاونت در حرم مطهر رضوی برپا ‌شد.
حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: این مراسم یكشنبه اول فروردین همزمان با اقامه نماز صبح آغاز شده و تا ساعت هشت و 12 ثانیه صبح امروز با برنامه‌ هایی نظیر قرائت قرآن، همخوانی قرآنی، قرائت زیارت امین الله، دعای توسل، مدیحه سرایی، مناجات خوانی، شعرخوانی و سرود ادامه یافت.
وی مداحی ذاكران اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، بیان معارف با محوریت 'سبك زندگی' توسط حجج اسلام والمسلمین محسن قرائتی، كاظم راشد یزدی و محمدحسین فلاح و اجرای همخوانی دعای 'یا مقلّب القلوب و الابصار' از سوی گروه خدام بارگاه رضوی را از دیگر بخشهای مراسم تحویل سال و روز نخست فروردین در حرم مطهر رضوی ذكر كرد.
او گفت: پایان بخش این مراسم نوای دلنشین نقاره زنی و اعلام آغاز سال 1395 از طریق سامانه صوت و تصویر در اماكن متبركه رضوی بود.
دبیر شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی افزود: مراسم ویژه تحویل سال در حرم ثامن الحجج (ع) امسال برای نخستین بار به صورت ویژه از شبكه قرآن سیما پخش ‌شد و شبكه‌ های رادیویی استانی سراسر كشور نیز در ارتباطهای جداگانه به انعكاس ویژه برنامه لحظه تحویل سال حرم مطهر رضوی پرداختند.
وی گفت: ساعت 15 امروز اول فروردین ماه نیز زائران و مجاوران در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی با رهبرمعظم انقلاب اسلامی دیدار خواهند داشت و آیت الله العظمی خامنه ای از حرم مطهر سخنان نوروزی خود را بیان خواهند نمود. این سخنرانی به صورت مستقیم از شبكه های مختلف صدا و سیما پخش می شود.
7489/1858
۰ نفر