۲۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۲:۴۴
کد خبر: 82004764
T T
۰ نفر
اجرای پیچیده‌ترین عملیات مهار چاههای دریایی در فاز ١٣ پارس جنوبی

بوشهر- ایرنا- مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی گفت: چاه شماره پنج سكوی A فاز ١٣ پارس جنوبی كه براثر برخورد شناور ٥٠ هزار تنی سنگاپوری دچار خسارتهای شدید شده بود در عملیاتی بسیار پیچیده و منحصر به فرد مهار شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، پیام معتمد یادآور شد: سكوی ١٣A دوم فروردین سال ١٣٩٤ بر اثر برخورد یك شناور دچار آسیب دیدگی جدی شده بود.
وی با اشاره به تشكیل كمیته بحران درهمان ساعت های اولیه حادثه افزود: در ابتدا به دلیل وجود یك چاه فعال در مجموع چاههای حفاری شده این موقعیت لازم بود ضمن اطلاع از وضع نشتی احتمالی آن، چاه یاد شده مهار شود كه با تایید نبود نشتی و خطرهای احتمالی ناشی از آن بواسطه وجود گاز ترش، با انجام غواصی‌های ابتدایی، میزان خسارتها تخمین و از وضع سازه و چاههای آن در زیر آب اطلاعات اولیه كسب شد.
معتمد ادامه داد: به سبب وجود جنبه‌های مختلف ایمنی، فنی و عملیاتی، حقوقی و نیز بیمه‌ای موضوع از طریق طرح و كنسرسیوم پیمانكاران با تشكیل كمیته‌های مختلف به صورت جداگانه پیگیری و به دلیل اولویت ایمنی نسبت به دیگر موارد، با محوریت آن اجرا شد.
مجری طرح توسعه فاز ١٣، پایش اولیه منطقه آسیب دیده در روز پس از حادثه و حصول اطمینان از عدم نشت گاز و میعانات در دریا، انجام فعالیتهای متعدد غواصی و مشاهده‌ای و تصویربرداری از محل حادثه و انجام دو مرحله اسكن سه بعدی با استفاده از آخرین فناوریهای روز دنیا در شرایط تحریم به منظور شناخت جامع عارضه و ثبت مختصات سازه تخریب شده را از جمله اقدامات پایه‌ای برای مدیریت و ساماندهی منطقه حادثه دیده عنوان كرد.
معتمد بیان كرد: در این ارتباط با انجام فراخوان و برگزاری جلسات متعدد فنی و اخذ دیدگاه های صاحبنظران در مورد نحوه ایمن سازی تنها چاه زنده این موقعیت اقدام شد.
وی گفت: تدوین و نهایی‌سازی دستورالعمل ایمن سازی چاه و اخذ تایید از مجاری ذیربط و شركت ارائه دهنده خدمات بیمه شناور، انجام مطالعه جامع ارزیابی و مدیریت ریسك عملیات بازیابی چاه، انجام مانورهای متعدد به منظور شبیه‌سازی فرایندهای واقعی در دریا و تأمین منابع مالی مورد نیاز به صورت علی الحساب برای شروع عملیات مهار و بازسازی از سوی شركت ملی نفت ایران نیز پیرامون مدیریت این بخش صورت گرفت.
مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی یادآروشد: براین اساس شركت پتروپایدار ایرانیان به عنوان مدیریت كنسرسیوم فاز ١٣، با حمایت كامل و واگذاری كار به پیمانكار حفاری طرح 'شركت پتروگوهر فراساحل كیش' مسئولیت برنامه‌ریزی، هماهنگی با سرویسهای حفاری، اجاره شناورهای لازم و تأمین متریال مورد نیاز كار را به این پیمانكار ایرانی سپرد.
وی گفت: پیمانكار حفاری طرح فاز ١٣ نیز در اجرای این عملیات سخت و پیچیده افزون بر بكارگیری توان دیگر شركتهای داخلی نسبت به تأمین و تجهیز خود و سایر پیمانكاران حاضر در عملیات مطابق با یك برنامه ریزی دقیق اقدام كرد.
معتمد با بیان این‌كه همه این فعالیتها با هدایت و رهبری مدیریت فاز ١٣، مدیریت مهندسی نفت و گاز و مدیریت HSE صورت پذیرفت، افزود: این عملیات دردو بازه زمانی یك هفته‌ای با وجود شرایط بسیار بد جوی اسفندماه سال جرای در خلیج فارس، سرانجام به مهار موفقیت آمیز چاه شماره پنج منجر شد.
معتمد با اشاره به این كه این عملیات برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه صورت گرفته و از معدود عملیاتهای مشابه انجام شده در سطح جهان است، اظهاركرد: خاص بودن این عملیات بدلیل برقراری اتصالات پر فشار سطحی و زیرسطحی، تست كامل تجهیزات سرچاهی، بازیابی شیر ایمنی با ابزار هیدرولیك فشار بالا، تزریق گل حفاری و سیمان در عمق بیش از چهل متری زیر آب از طریق كریسمس تری و انجام كار در شرایط بسیار نامساعد جوی است.
مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی با اشاره به پیگیری ویژه طرح و كنسرسیوم در فعال سازی مجدد این موقعیت اعلام كرد: تا حداكثر یكماه دیگر عملیات آوار برداری پایه سكوی ١٣A در دریا آغاز و تا قبل از شروع زمستان ١٣٩٥ پایه سكوی جدید كه هم اكنون در بوشهر مقدمات ساخت آن فراهم شده در محل نصب خواهد شد.
هدف از طرح توسعه فاز ١٣ پارس‌جنوبی تولید روزانه ٥٠میلیون مترمكعب گاز طبیعی شیرین شده، ٧٥ هزار بشكه میعانات گازی، ٤٠٠ تن گوگرد و سالانه ١,١میلیون تن گاز مایع و یك میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراك صنایع پتروشیمی است.
این پروژه ملی با همكاری كنسرسیومی از شركتهای پترو پایدار ایرانیان، مپنا و صدرا به صورت EPC در دست احداث است.
6043 /1484
۰ نفر