۴ اسفند ۱۳۹۴، ۱۵:۵۸
کد خبر: 81976053
T T
۰ نفر
مولاوردی: حوزه زنان متاثر از ناعدالتی ها و عدم توازن است

تهران- ایرنا- معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: با وجود اجرای پنج برنامه توسعه ای و سند چشم انداز 20 ساله شاهد هستیم هنوز دولت یازدهم در حوزه زنان میراث دار ناعدالتی ها و عدم توازن است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، شهیندخت مولاوردی روز سه شنبه در كارگاه تخصصی همایش تبیین برنامه ششم توسعه در سالن اجلاس افزود: آثار و پیامدهای این عدم توازن در حوزه زنان را همه لمس می كنند و به رغم پیشرفت زنان، نوعی عدم توازن در دسترسی زنان و مردان به منابع به چشم می خورد.
وی تصریح كرد: زنان به میزان بیشتری از فرصت های اجتماعی و فرهنگی كه در اختیار داشته اند خوب درخشیده اند اما باید گفت: كه در فرصت های سیاسی و اقتصادی با تفاهم معناداری مردان جلوتر هستند.
مولاوردی ادامه داد: براساس چشم انداز برنامه ششم كه ترسیم شده امیدواریم این چالش ها و مشكلات برطرف شود چرا كه ما دنبال وضعیتی هستیم كه مشاركت همه جانبه زنان محقق شود و برخورداری زنان و مردان از منابع یكی باشد تا بتوانیم در تحقق خانواده سالم گام برداریم.
مولاوردی خاطرنشان كرد: در برنامه ششم توسعه یك تبصره در حوزه زنان به تصویب رسیده است كه در این تبصره عدالت جنسیتی را مطرح كرده ایم و امیدواریم به تحقق برسد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بخشی از این چالش ها و مشكلات به موضوع زیرساخت ها برمی گردد كه باید وضعیت زنان و خانواده را بررسی، رصد و پایش كرد تا ارتقای شاخص زنان را شاهد باشیم.
وی با بیان اینكه اطلس زنان و خانواده به تصویب رسیده است، گفت: پس از 18 ماه از برگزاری جلسات تخصصی برای برنامه ششم توسعه ما پنج اولویت را در دستور كار داریم كه شامل خانواده، سلامت، بازار كار، تامین اجتماعی و آسیب های اجتماعی در حوزه زنان است.
مولاوردی گفت: ارتقای سطح سواد زنان، پوشش تحصیلی دختران بازمانده از تحصیل و شناخت و كنترل آسیب های اجتماعی، پیگیری نظام بیمه ای و دیگر مسائل و مشكلات حوزه زنان از برنامه های حوزه زنان است كه امیدوارم زمینه تحقق آنها فراهم شود.
وی اضافه كرد: برنامه بیمه های چندلایه كه گروه های زنان را مورد هدف قرار داده است در پنج سال برنامه پنجم به اجرا درنیامد كه امیدواریم در برنامه ششم توسعه زمینه اجرای آن فراهم شود.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: بخش اعظم چالش های ما ساختاری بوده و به جایگاه و ساختار تشكیلاتی بر می گردد.
وی خاطرنشان كرد: عدم التزام عملی دستگاه ها به ارزیابی اثرات و پیامدهای جنسیتی دستگاه ها است و اینكه با تعهدی كه احساس نمی شود كه درخصوص تخصیص بودجه حوزه زنان اقداماتی صورت گیرد.
مولاوردی با بیان اینكه شاهد هم افزایی در این حوزه نیستیم ادامه داد: ضعف نظام آماری و اطلاعاتی در حوزه شاخص های جنسیتی، پراكندگی در آمارها، نیاز برای تحلیل جنسیتی آمارها ضروری است.
وی خاطرنشان كرد: متاثر شدن حوزه زنان و خانواده از توسعه نامتوازن و رنج بردن از عدم توازن ها، آسیب های اجتماعی، خانواده های تك واحد، زنان سرپرست خانوار، طلاق، بی ثباتی در برخی خانواده ها ، گسترش و تنوع آسیب های اجتماعی و عدم دسترسی عادلانه زنان به فرصت های اقتصادی و اجتماعی از دیگر چالش های حوزه زنان است.
مولاوردی تقویت كاركرد زنان، افزایش سطح باسوادی زنان، ایجاد تعادل جنسیتی در بازار كار، توانمندی زنان آسیب دیده، ارتقای سطح سلامت و بهداشت زنان و شایسته سالاری و تعادل جنسیتی را از اهداف مهم حوزه زنان عنوان كرد.
همایش تبیین برنامه ششم توسعه با برگزاری كارگاههای تخصصی در حوزه های مختلف امروز سه شنبه در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.
اجتمام**7268**3061** 1418
۰ نفر