۳ اسفند ۱۳۹۴، ۲۰:۲۱
کد خبر: 81974954
T T
۰ نفر
ربیعی: حمایت اجتماعی در بخش سلامت هزینه نیست؛ سرمایه گذاری است

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: حمایت اجتماعی در حوزه سلامت هزینه نیست بلكه نوعی سرمایه گذاری به شمار می رود.

«علی ربیعی» شامگاه یكشنبه در كنگره بین المللی «توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محور كشورهای اسلامی» كه در مركز همایش های صدا و سیما برگزار شد، افزود: مطالعه برنامه های توسعه نشان می دهد سلامت و پرورش نیروی انسانی نقطه محوری برای ریشه كنی فقر و توسعه انسانی است.
به گفته وی، فرایند رشد و توسعه اقتصادی كشورهای در حال توسعه به سبب پایین بودن سطح زندگی، كاهش یافتن بسیاری از شاخص ها و بالا رفتن هزینه های مرتبط با حوزه سلامت مختل شود.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: زمانی كه از موضوع سلامت صحبت به میان می آید در واقع از كف حمایت اجتماعی سخن گفته ایم. بنابراین سلامت موضوعی فراگیر و فراتر از حوزه اقتصادی است و مسائل اخلاقی نیز در آن وارد می شود.
به گفته وی، سیاست های حمایت اجتماعی نقش مهمی در كاهش فقر و حمایت از رشد فراگیر از طریق افزایش سرمایه انسانی و بهره وری و تسهیل تغییرات ساختارهای اقتصاد ملی ایفا می كند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: صندوق های تامین اجتماعی در بسیاری از كشورها به دلیل برهم خوردن توازن میان شمار بیمه پردازان و دریافت كنندگان خدمات و فراهم نشدن منابع مورد نیاز در آینده با چالش های جدی روبرو می شوند.
به گفته وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، حمایت از برنامه های سلامت مستلزم تدوین برنامه ای جامع است.
ربیعی از كشورهای اسلامی خواست همكاری های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را توسعه دهند.
به گفته وی، همكاری این كشورها برای كاهش حوادث ناشی از كار و تقویت بهداشت كار می تواند به حفظ نیروی انسانی و جلوگیری از هدررفت منابع و در نهایت توسعه اقتصادی آنها كمك بزرگی كند.
وی شمار حوادث شغلی را در جهان 360 میلیون مورد در سال عنوان كرد و گفت: این حوادث مرگ سالیانه دو میلیون و 300 هزار كارگر را به دنبال دارد.
به گفته وی، به طور متوسط هر ساله چهار درصد تولید ناخالص داخلی كشورها برای جبران حوادث و بیماری های شغلی مصرف می شود.
وی تبادل دانش و انتقال اطلاعات و تجربه در حاشیه این همایش را سبب ارتقای سلامت مردم در كشورهای اسلامی دانست.
در این همایش نماینده وزیر بهداشت ایتالیا به دلیل خدمات وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت (ارائه خدمات به معلولان و قشرهای آسیب پذیر، گسترش بیمه و...) به ربیعی لوحی را اهدا كرد.
همچنین در پایان این مراسم از برگزیدگان حوزه سلامت كشورهای اسلامی قدردانی شد.
اقتصام(3)9123**1961