مذاكرات هسته ای یك مبارزه جانانه سیاسی بود/وارد تجارت هسته ای شده ایم

تهران - ایرنا - سخنگوی سازمان انرژی اتمی، مذاكرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با 1 + 5 را یك مبارزه جانانه سیاسی توصیف كرد و با اشاره به ورود 220 تن كیك زرد از روسیه به ایران گفت، با این اقدام وارد تجارت هسته ای شده ایم.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی نیروی هوایی ارتش، این مطلب را بهروز كمالوندی روز سه شنبه در جلسه آگاه سازی سیاسی و در حضور فرماندهان و مسئولان دانشگاه هوایی شهید ستاری عنوان كرد.

** جنگ های دیپلماتیك شكل های جدید مبارزه در جهان است
وی ضمن اشاره به مذاكرات حساس و نفس گیر جمهوری اسلامی ایران با شش قدرت جهانی گفت: جنگ های امروزی فقط در بعد نظامی و سخت افزاری نیست بلكه جنگ های نرم، دیپلماتیك و سیاسی شكل های جدید مبارزه در جهان است.
كمالوندی افزود: جمهوری اسلامی ایران در ابعاد ژئوپلتیك و به لحاظ منابع و نیروی انسانی، یك قدرت متوسط محسوب می شود، اما از نظر قدرت ایدئولوژیك ایران می تواند عامل تغییرات مهمی در صحنه سیاست جهانی باشد. بنابراین اگر عامل ایدئولوژی را از جمهوری اسلامی ایران حذف كنید نقش آن در حوزه منطقه ای و جهانی بسیار كمرنگ می شود.

** ایران یك كشور قدرتمند در سطح جهان است
وی افزود: ایران با تلفیق قدرت نیروی انسانی جوان و تحصیل كرده، منابع غنی و منابع مربوط به اقتدار به قدرت ایدئولوژی، یك كشور قدرتمند در سطح جهان است.
معاون سازمان انرژی اتمی با اشاره به قدرت ذاتی و درونی كشور و فرصت بیست و چند ساله برای بهره برداری از نیروی جوان خود گفت: می توانیم با یك مدیریت مناسب از این فرصت برای جهش در اقتصاد و صنعت و سایر موارد بهره ببریم و جایگاه خود را در جهان تثبیت كنیم.
وی با اشاره به تقابل دائمی ایران و آمریكا گفت: مادامی كه آمریكا اصرار به ظلم دارد و ما اصرار به مبارزه با ظالم، این تقابل اجتناب ناپذیر است، معتقد هستیم كه حق پیروز و درون باطل خالی و محكوم به شكست است.

** مشكل اقتصادی را با دیپلماسی رفع می كنیم
كمالوندی با بیان اینكه اوج قدرت برای كشور ما افزایش قدرت دیپلماسی خود در كنار سایر قدرت ها است، افزود: امروز ایران جزء 10 كشور برتر با اقتصاد كلان با بیش از هزار میلیارد دلار قرار دارد، اما مشكل این اقتصاد، عدم رشد و ركود است، كه باید این مشكل را با دیپلماسی رفع كنیم.

** برنامه هسته ای ایران همچنان ادامه می یابد
معاون سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه مذاكرات هسته ای یك مبارزه جانانه سیاسی بود، تصریح كرد: در ارتباط با مسائل هسته ای می توانیم بگوییم كه ایران هیچ ظرفیتی را از دست نداده است و برنامه هسته ای ایران همچنان ادامه خواهد داشت و این همان چیزی است كه رییس جمهوری آمریكا به آن اذعان كرد و در مصاحبه خود اعلام كرد كه باید ایران هسته ای را بپذیریم و اگر من می توانستم، تك تك پیچ و مهره های برنامه هسته ای ایران را بر می چیدم اما باید حق غنی سازی ایران را به رسمیت بشناسیم.
وی با اشاره به بومی سازی فناوری هسته ای در ایران گفت: خروج 10 تن اورانیوم در مقایسه با آنچه كه گرفته ایم اهمیت خاصی ندارد زیرا با این 10 تن فقط می توان چهار بمب هسته ای ساخت و همانطور كه می دانید ساخت بمب هسته ای بسیار آسان تر از ساخت سوخت هسته ای است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری و مراجع مبنی بر حرام بودن ساخت و استفاده از بمب هسته ای، دلیلی ندارد كه هزینه كاری را كه انجام نداده ایم بدهیم، مهم برای ما این است كه بتوانیم سوخت هسته ای تولید كنیم و در تجارت هسته ای شركت داشته باشیم كه این مهم برای ما محفوظ است و با ورود 220 تن كیك زرد از روسیه عملاً ایران وارد تجارت هسته ای شد.

** بدون خونریزی از قطعنامه فصل هفت خارج شدیم
كمالوندی توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران با این توافق علاوه بر حفظ حق غنی سازی و حضور در طرح های پژوهشی و تحقیقاتی، توانست از زیر قطعنامه فصل هفت بدون خون ریزی و جنگ خارج شود و تمام قطعنامه هایی كه به ناحق علیه ایران وضع شده بود لغو خواهد شد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: به همه ملت ایران اطمینان خاطر می دهم كه پیروز این مذاكرات بدون تردید ایران است و كشور بدون هیچ توقفی به راه خود ادامه خواهد داد. جمهوری اسلامی ایران امروز با وجود جوانان شایسته و با ایمانی همچون شما دانشجویان دانشگاه هوایی به قدرت برتر منطق تبدیل شده و با وجود شما هرگز دست از پیشرفت و توسعه دست بر نخواهد داشت.
اجتمام(1) ** 7029 ** 1071