۲۱ دی ۱۳۹۴، ۱۱:۵۴
کد خبر: 81915935
T T
۰ نفر
تهدیدآلودگی هوا برای سنگ نگاره های تیمره

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه و كارشناس محیط زیست معتقد است: سنگ نگاره‌های تیمره كه از سال ها قبل در معرض تخریب قرار دارند، با شدت گرفتن آلودگی هوا و بارش باران‌های اسیدی در كمتر از یك دهه آینده به طور كلی نابود می‌شوند.

“تیمره” قدیمی ترین نقطه استان مركزی و كشور است كه در دل سنگ نگاره های آن می توان آوازه های گذشتگان را شنید و رد پای نیاكانی را كه روزگاری در تلاش برای زندگی بودند، دید. تیمره پناه اولین خطوط نوشتاری بشر است كه خود پناهی جز كوه ها و صخره ها ندارد. تاكنون بیش از 21 هزار سنگ نگاره با 40 هزار سال قدمت در منطقه تیمره خمین كشف شده است.
بهروز بهزاد روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با تاكید بر قدمت آثار باستانی تیمره و ضرورت حفاظت از آنها تصریح كرد : در دهه 70 میلادی ایتالیایی‌ها به چرایی تخریب آثار باستانی سنگی خود پی بردند و امروزه برای خفاظت بیشتر از این آثار از ماده ای شیمیایی برای جلوگیری از نفوذ آب استفاده می كنند اما در ایران هیچ توجهی به این آثار ملی به خصوص در تیمره نمی‌شود.
بهزاد با بیان این كه تیمره پتانسیل تبدیل شدن به قطب گردشگری كشور با ارزآوری چند میلیارد دلاری در سال را دارد، افزود: در طول سال های اخیر عوامل طبیعی و انسانی در كنار سرقت‌های صورت گرفته از این منطقه، نگرانی ها را تشدید كرده است.
به گفته وی، عواملی همچون جاده سازی و سدسازی، سنگ نگاره‌های تیمره را در معرض نابودی قرار داده، به طوری كه در سال های گذشته بیش از هفت هزار اثر در این منطقه از بین رفته است.
وی ادامه داد: با بیشتر شدن آلودگی هوا به خصوص در استان مركزی كه ماهیت صنعتی دارد، ریزش باران های اسیدی نیز شدت گرفته است و تداوم این روند نابودی كامل سنگ نگاره‌های تیمره را تا 10 سال آینده در پی دارد .
این فعال محیط زیست با تاكید بر ضرورت شناساندن هرچه بیشتر آثار باستانی تیمره به مردم، تصریح كرد: در گام نخست مردم باید با آثار باستانی موجود در داخل كشور به خصوص آثاری كه در دل طبیعت وجود دارند آشنا شده و در حفاظت از آنها كوشا باشند.
وی گفت: دولت، دستگاه های ذیربط و نهادهای غیردولتی (ان جی او) نیز باید برای جلوگیری از نابودی تاریخ تیمره، آستین‌ها را بالا زده و اقدامات لازم را انجام دهند.
بهزاد استفاده از پتانسیل بخش خصوصی در این حوزه را مورد تاكید قرار داد و افزود: با ثبت نقش‌های موجود در سنگ نگاره‌های تیمره به عنوان یك برند ملی شاید بتوان از نابودی آنها جلوگیری كرد.
این استاد دانشگاه افزود: در صورت كم توجهی به تیمره، عوامل انسانی و طبیعی در كنار باران های اسیدی حاصل از آلودگی هوا، این بخش از تاریخ و تمدن ایرانی را برای همیشه از بین خواهد برد.
علمی **2017
۰ نفر