ترانزیت سالیانه تا 15 میلیون تن كالا در صورت اتصال راه آهن آذربایجان به ایران

تهران- ایرنا- وزیر حمل و نقل جمهوری آذربایجان از امكان ترانزیت10 تا 15 میلیون تن كالا بین این كشور و جمهوری اسلامی ایران در صورت اتصال شبكه ریلی خبر داد.

«ضیاء آرزومانوویچ محمداف» شامگاه چهارشنبه پس از پایان سومین نشست وزیران حمل و نقل كشورهای حاشیه دریای خزر در تهران در جمع خبرنگاران افزود: بیش از 10 سال است با طرف ایرانی برای اتصال خط آهن دو كشور به آستاراچای مذاكره كرده ایم و قرار بود پل آستارا نیز برای اتصال راه آهن دو كشور با سرمایه گذاری 50 درصدی دو طرف ساخته شود.
وی گفت: در صورتی كه این مسیر ساخته شود، سالیانه بین 10 تا 15 میلیون تن كالا در این كریدور ترانزیت خواهد شد.
وزیر حمل و نقل جمهوری آذربایجان ادامه داد: همچنین میزان ترانزیت كالا بین جمهوری آذربایجان و ایران سالیانه پنج میلیون تن افزایش خواهد یافت.
وی گفت: كریدور شمال به جنوب یكی از بهترین پروژه های ترانزیت منطقه به شمار می رود اما بیش از 10 سال است همواره فعال شدن این كریدور به بحث و بررسی گذاشته می شود.
به گفته او، هدف از برگزاری نشست وزیران حمل و نقل كشورهای حاشیه دریای خزر افزایش ایمنی، تسهیل تردد بار و مسافر، افزایش اشتغالزایی، رفع موانع همكاری در بخش حمل و نقل و دستیابی به یك تفاهم برای همگرایی بیشتر است.
وی درباره بیانیه پایانی نشست تهران گفت: وظیفه همه ما در منطقه خزر ارائه خدمات مطلوب به مسافران است تا كیفیت خدمات خود را در این منطقه ارتقا بخشیم.
سومین نشست وزیران حمل و نقل كشورهای حاشیه دریای خزر با حضور نمایندگانی از جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقستان، تركمنستان و جمهوری اسلامی ایران با هدف تقویت همكاری حمل و نقلی در بخش های هوایی، دریایی، زمینی و ریلی بین كشورهای این منطقه در تهران برگزار شد.
بیانیه پایانی سومین نشست وزیران حمل و نقل كشورهای حاشیه دریای خزر در تهران بر ضرورت مدرن سازی زیرساخت های حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی و ریلی موجود و راه اندازی و ساماندهی سرویس های مسافری میان كشورهای این منطقه تاكید كرد.
دو نشست پیشین وزیران حمل و نقل كشورهای حاشیه دریای خزر در باكو و آستاراخان روسیه برگزار شد.
اقتصام**1108**1540**1961
۰ نفر